Achizitionare BMW 318i (View original topic)

Andrei14

Posted 14 October 2016 - 15:31

Buna ziua,
Am gasit un BMW 318i la mine in oras.
Si am si eu cateva intrebari:
1. Are taxa platita si nerecuperata asta inseamna ca voi plati ceva cand o trec pe numele meu? Platesc doar daca vreau sa schimb numerele sau cum?
2. Cum as putea sa testez masina? Ce ar trebui sa vad/fac la ea?
Mentionez ca va fi prima masna.
Multumesc.

Silviu G

Posted 14 October 2016 - 16:14

Salut. 1.daca are taxa platita si nerecuperata nu mai ai alte cheltuieli in afara de a face un contract de vanzare-cumparare si a intregistra-o la primarie si bineinteles daca schimbi numerele o sa fie cheltuieli minore oricum.
2. Daca nu te pricepi deloc eu zic sa cauti pe cineva care stie cum sa verifice o masina dar mai ales sa stie cu ce se mananca acest e46 318i daca e n42 valvetronic.
3.daca nu ai pe cine sa iei sa te indrume poti cauta pe forum sutele de topicuri deschise referitor la aceasta masina cu motorizarea respectiva.
4. Bafta !

All

Posted 14 October 2016 - 22:37

View PostAndrei14, on 14 October 2016 - 15:31, said:

Buna ziua,
Am gasit un BMW 318i la mine in oras.
Si am si eu cateva intrebari:
1. Are taxa platita si nerecuperata asta inseamna ca voi plati ceva cand o trec pe numele meu? Platesc doar daca vreau sa schimb numerele sau cum?
2. Cum as putea sa testez masina? Ce ar trebui sa vad/fac la ea?
Mentionez ca va fi prima masna.
Multumesc.

Sfaturi:
-nu da niciun ban pana nu iti da omul certificatul fiscal
-pune niste bani deoparte sa ai si pentru intretinere, pentru ca majoritatea valvetronic vandute in Ro pierd/mananca foarte mult ulei (daca asta e motorul)
-cere`i omului dovada de la ANAF cum ca nu e recuperata taxa, daca spune povesti cum ca dureaza sa o scoata si nu o are, sigur nu e platita
-mergi sa o vezi cu cineva care a mai avut asa ceva si stie ce si cum
-ulterior mergi la un mecanic, orice mecanic, sa o ridice pe elevator, sa dea scutul jos si sa verifice putin. O sa te ajute enorm. Poti de exemplu sa descoperi ca are pierderi de ulei din toate partile, inclusiv in caseta de directie (care costa ceva de reconditionat si dureaza)
-cere`i seria de sasiu si verifica pe bmwdecoder istoricul ei (costa 3 euro, eu zic ca asta e primul lucru care trebuie facut, chiar dinainte sa te duci sa o vezi)
-da`ne si noua mai multe detalii/poze/anunt sa putem sa zicem macar daca ar merita (daca e tehnic ok)
-nu fi lenes si uita-te si la masini din alte orase, daca te rezumi la masinile de la tine din oras ai sanse mici sa gasesti ceva ok

Pret, an, provenienta, dotari?
P.S: nu as lua e46 drept prima masina.