Jump to content

[DIY]MONTARE ANGEL EYES


Apple

Recommended Posts

Se desfac farurile de pe masina... Cred ca aici toata lumea se va descurca... intai se da masca jos, plasticele (aveti grija au trei suruburi) grija mare la modul in care trageti masca trebuie sa iasa usor prin tragerea intai de capete apoi desprinderea din clemele ochelarilor.

Desfaceti farurile. Au tot trei suruburi. Scoateti mufele. Nu va temeti, n-aveti cum sa le incurcati cand le puneti inapoi.

Intrati in casa. Luati o gura de bere. Urmeaza desfacerea sticlei de pe far. Deocamdata fierbe apa :blink:

 

PS: Cumparati dinainte poxipol transparent si Bison (e un fel de plastilina care framantata si aplicata e un izolant foarte bun ca sa puneti sticla pe far inapoi). Le gasiti pe amandoua la Mr. Bricolage. Costa impreuna 23 RON.

Link to comment
Share on other sites

deja sunt aproape montate.

Daca aveti reglare electrica la faruri aveti grija sa desurubati surubul de pe sistemul de reglare. Inainte de asta se desfac clemele. E simplu. Dupa cum se va vedea in pozele din timpul montajului, introduceti o lama de cutit in partea din fata ptr a ridica un pic de lamela, apoi rotiti cu un patent de acea saiba din plastic. Uitandu-va pe spate potriviti piulita de plastic de acolo sa cada pe gaurile de iesire

grij mare la desfacerea sticlei de pe farul de faza lunga. Cel mai bine il fierbeti de doua ori :blink:

dupa ce demontati sticla, aplicati poxipol transparent pe sticla de far apoi lipiti usor angelul. asteptati 10 minute.

framantati bixon-ul si dupa ce puneti sticla pe far aplicati plastilina usor pe margini avand grija sa astupati orice orificiu.daca e nevoie smirgheluiti un pic ptr a cadea excesul. E recomandat sa faceti asta ptr ca inelul cromat sa vina bine dupa. renuntati la lupa, si ochiometric reglati farul un pic mai sus din surubul de reglaj electric astfel incat punctul de 2 sa insemne o ridicare mai sus a acestuia. efectul este garantat. Lumina va fi mai puternica si va bate mai departe.

revenind la angels aveti grija cand etansati sa nu apasati foarte tare pe sticla. puteti crapa angelul.

Link to comment
Share on other sites

pozele vor veni imediat in ordinea in care s-au intamplat evenimentele.

Sincer sa fiu, mai frumos si mai discret ar fi ca angelurile sa mearga doar pe farurile de faza scurta...

Parerea mea :blink: cred ca le las doar pe alea functionale.

Plus ca astfel am doua lumini suplimentare care as vrea sa le folosesc ptr neon de aceeasi culoare pe conturul rinichilor. :)

 

 

Cat priveste legarea droserelor e foarte simplu... pozitia si orice alta lumina are minusul pe maro. So, negrul de la drosere se leaga la maro iar rosul la cealalta culoare.

Edited by Apple
Link to comment
Share on other sites

ar merge ceva pleoape ....ca se vede cum e intrerupt cercul de la angel ...nu?

226139[/snapback]

am pleoape da le-am dat jos acu ca mi s-a crapat una cand am pus-o la loc

si oricum sunt cu gol ptr lumina de pozitie care acu nu mai e ... trebe altele

Link to comment
Share on other sites

ei, carcotas... :blink:

interesant de periculos cu apa clocotita...nu merge cu un feon?

226142[/snapback]

daca vre sa spargi sticla... incearca tu cu feonul....

Nu e periculos cu apa clocotita... chiar deloc

ptr ca e adusa sticla in timp la temperatura aia mare nu deodata brusc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.