Jump to content

dash pc 2


Recommended Posts

In primul rand sa nu ma injurati ca am inceput un nou forum legat de aceeasi tema

 

 

Vreau sa declar ca nu sunt in toate facultaile mintale si am trimis 800 e la o firma din germania care se ocupa cu sistema de calc in masina.Am facut transferul bancar si astept ca ei sa primeasca banii si sa inceapa shiping-ul spre romania care cred ca dureaza 1-2 sapt.

Acum ca tot am inceput proiectul asta ama nevoie de sfaturi si idei de la cei care au mai incercat sau macar care au mai vazut pe la altii.

 

1.Vreau sa mut clima in locul sertarasului ala ,dar ma vazut ca,clima are colturile de jos rotunde si da urat daca o pun jos.Acum, stie cineva de unde pot cumpara partea de jos ,dar dreapta in care sa intre clima?

 

2.Am mai vazut prin alte forumuri din america ceva legat de i-bus(nu stiu ce e ala),dar astia printr-0 intrfata il lega la calculator prin port COM si fac ca butoanele de pe volan sa comande vol de la calculator.Are cineva o informatie sau macar un zvon cum se face asa ceva?

 

3.Am comandat sistemul complet de la ei cu monitor 7'' tochscreen,unitate softuri,etc ,va pun un link cu sitemul http://www.cartft.com/catalog/il/543

 

Deci ,cum am spus astept idei si sustinere :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 176
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari, ma tot gandesc si eu la asa ceva. Acum o sa te astept pe tine sa vad cum iese :blink:

 

1. Trebuie modulul de clima de la variante care au Navi. Asta se monteaza mai jos si are colturi drepte ( ~ 160 Euro)

 

2. I-bus este protocolul prin care comunica dispozitivele electronice de pe masina ta intre ele. Exista interfete I-bus care le legi pe serial la PC si interceptezi cam tot ce se "discuta" pe fire.

 

Vezi ca exista si un soft special pentru asta. CarAmp

 

http://mmc-software.de/car-amp/old/

Link to comment
Share on other sites

Felicitari, ma tot gandesc si eu la asa ceva. Acum o sa te astept pe tine sa vad cum iese :blink:

 

1. Trebuie modulul de clima de la variante care au Navi. Asta se monteaza mai jos si are colturi drepte ( ~ 160 Euro)

 

2. I-bus este protocolul prin care comunica dispozitivele electronice de pe masina ta intre ele. Exista interfete I-bus care le legi pe serial la PC si interceptezi cam tot ce se "discuta" pe fire.

 

Vezi ca exista si un soft special pentru asta. CarAmp

 

http://mmc-software.de/car-amp/old/

59795[/snapback]

 

 

stii cumva cum si de unde pot face rost de una(macar o schema ca o construiesc au)

merci mult

Link to comment
Share on other sites

stii cumva cum si de unde pot face rost de una(macar o schema ca o construiesc au)

merci mult

59905[/snapback]

 

Despre I-Bus si despre construirea interfetei gasesti detalii aici : http://www.varan.org/

 

Nu e prea dificil. Exista si interfete gata facute pe care le poti comanda pe net http://www.reslers.de/IBUS/.

Iti urez succes si tine-ne la curent cu evolutia proiectului !

Link to comment
Share on other sites

vreau sa folosesc i bus ,ca sa pot controla volumul calculatorului de pe volan

see poate asa ceva? :blink:

 

merci

59949[/snapback]

 

Se poate controla volumul de pe volan, sigur ca se poate.

Asa functioneaza de exemplu comenzile standard de volum de pe volan.

Interfata IBus este o interfata seriala bidirectionala de comunicatie, comanda si control pentru echipamentele nevitale.

 

Orice actionare a unui buton ( volum, radio, etc. ) genereaza un anumit cod ce este transmis pe IBus. ( sint mai multe coduri generate in functie si de durata de apasare a butonului ).

Un alt echipament conectat la IBUS poate fi programat sa recunoasca acel cod si sa execute o anumita actiune.

Ai nevoie deci de :

1. O interfata fizica care sa conecteze calculatorul ( prin portul serial sau USB ) la magistrala IBus a masinii

2. Un program instalat pe PC care sa decodifice datele transmise pe IBus si sa intreprinda anumite actiuni

 

Daca te uiti la adresele pe care ti le-am dat mai devreme poti afla mai multe detalii.

 

Daca mai ai intrebari call me :)

Cat de "prieten" esti cu electronica ? Dar cu informatica ?

 

Si pe mine ma batea gandul sa-mi pun un pc pe masina dar deocamdata stau rau cu timpul.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Se poate controla volumul de pe volan, sigur ca se poate.

Asa functioneaza de exemplu comenzile standard de volum de pe volan.

Interfata IBus este o interfata seriala bidirectionala de comunicatie, comanda si control pentru echipamentele nevitale.

 

Orice actionare a unui buton ( volum, radio, etc. ) genereaza un anumit cod ce este transmis pe IBus. ( sint mai multe coduri generate in functie si de durata de apasare a butonului ).

Un alt echipament conectat la IBUS poate fi programat sa recunoasca acel cod si sa execute o anumita actiune.

Ai nevoie deci de :

1. O interfata fizica care sa conecteze calculatorul ( prin portul serial sau USB ) la magistrala IBus a masinii

2. Un program instalat pe PC care sa decodifice datele transmise pe IBus si sa intreprinda anumite actiuni

 

Daca te uiti la adresele pe care ti le-am dat mai devreme poti afla mai multe detalii.

 

Daca mai ai intrebari call me :)

Cat de "prieten" esti cu electronica ? Dar cu informatica ?

 

Si pe mine ma batea gandul sa-mi pun un pc pe masina dar deocamdata stau rau cu timpul.

59990[/snapback]

 

 

adevarul ca nu prea am avut eu timp de studiat,sttiu doar ca mi-a ajuns coetul din germania in buc in 12 ore si din bu in valcea in 2 zile :blink: .

 

o sa studiez si o sa va tin la curent

Link to comment
Share on other sites

gata mi-a venit si pachetul din germania cu sitemul

 

uitati poze ,vatiin la curent! :)

60415[/snapback]

 

SUPER !

 

Unde ai de gind sa-l montezi ?

Ai si licenta de Windows XP :) ?

Apropo, ti-au trimis si ceva soft ?

Plata cum ai facut-o si cum l-au expediat ?

 

sorry pentru asa multe intrebari ... :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

SUPER !

 

Unde ai de gind sa-l montezi ?

Ai si licenta de Windows XP :) ?

Apropo, ti-au trimis si ceva soft ?

Plata cum ai facut-o si cum l-au expediat ?

 

sorry pentru asa multe intrebari ... :blink:

60418[/snapback]

 

 

o sa-l motez asa!

am licenta de xp home :)

da dar a costat 200e navi+bmw

Plata in avans prin virament bancar,trimis si primit in 3 zile

 

:)

post-560-1134511725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poza din masina e luata de pe net sau e cum a iesit pe masina ta?

Presupun ca e vorba de soft. Ce anume ti-au oferit de aia 200 de euro?

(scrie si in link-ul ala pe care l-ai pus in primul post. acum am observat :) )

60440[/snapback]

 

 

e luata de pe net :) mai e pana la mine :blink:

Link to comment
Share on other sites

alte poze

 

calcultorul demontat

 

tv +radio + stick de 2gb

 

seee you

60672[/snapback]

 

dak nu intri pe www.bmwclub.ro/forums de pe el nu esti membru autentic :blink:)

 

sa stii ca e o idee cu un zapp ca e mai rapid... sau prin 3g ... e o idee... ce'mi veni acu

Link to comment
Share on other sites

dak nu intri pe www.bmwclub.ro/forums de pe el nu esti membru autentic :blink:)

 

sa stii ca e o idee cu un zapp ca e mai rapid... sau prin 3g ... e o idee... ce'mi veni acu

60702[/snapback]

 

am si zappp ,dar de maine ma apuc de el

gata la montaj in masina.ne vedem din masina :)

Link to comment
Share on other sites

Nu il overlock-ezi? :blink:

60776[/snapback]

 

ce belea si l'o face.... :) .... a incercat cineva internet prin 3g de la connex ? ca parca au asa ceva la 384kbps ??/ dak am gresit nu dati cu paru nu ma pricep prea bine la 3g... de fapt nici nu ma intereseaza acum

Link to comment
Share on other sites

ce belea si l'o face.... :blink: .... a incercat cineva internet prin 3g de la connex ? ca parca au asa ceva la 384kbps ??/ dak am gresit nu dati cu paru nu ma pricep prea bine la 3g... de fapt nici nu ma intereseaza acum

60779[/snapback]

 

merge mai bine zapp si costa mai putin :)

Link to comment
Share on other sites

merge mai bine zapp si costa mai putin :)

60919[/snapback]

 

Costul depinde de ce faci pe net.

Zapp taxeaza la minut, deci e avantajos sa faci repede download-uri cu el si sa inchizi. Daca esti conectat chiar daca nu faci nimic pe net platesti la fel.

 

Orange si Conex, in orice tehnologie cu exceptia CSD si anume GPRS, EDGE sau 3G, taxeaza la trafic.

E convenabil de exemplu sa stai pe acest forum :) sau sa navigi calm pe net, cu rabdare, citind si rascitind fiecare pagina. Poti sta conectat 24 h pe zi, daca nu faci trafic nu platesti.

Dar sa nu te puna naiba sa faci download-uri mai mari ca te taxeaza cam cu 0.5 USD / 1 Mb :blink:

La Zapp platesti cam 2.9 USD / 1 ora.

 

Viteza MAXIMA la 3G este de 210 - 215 kbps. Dar nu e garantata. Insa nici la Zapp nu e garantata. In ambele cazuri depinde de traficul din celula si de nr. de useri.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.