Jump to content

compresie scazuta...


dragoselu_1

Recommended Posts

de obicei segmentii se uzeaza relativ egal la toti cilindrii. mai degraba ai probleme cu o supapa care din diverse motive nu mai inchide (calca stramb pe scaun datorita uzurii din ghiduri, ...). Oricum e o afacere destul de scumpa care implica demontare motor.
Link to comment
Share on other sites

de obicei segmentii se uzeaza relativ egal la toti cilindrii. mai degraba ai probleme cu o supapa care din diverse motive nu mai inchide (calca stramb pe scaun datorita uzurii din ghiduri, ...). Oricum e o afacere destul de scumpa care implica demontare motor.

 

in cazul asta poate sa schimbe doar supapa si sa refaca scaunul , dar nu prea tine, se duce repede un scaun refacut.

Link to comment
Share on other sites

am compresia scazuta la pistonu 3... :)

cica ar fi supapa sau segmenti...

a....e, un e39 din '96 520i

rog o parere pt je :lol:

Daca faci un leakdown test afli de unde este problema, chiulasa sau bloc.Asta e parerea mea.

testul asta leakdown in ce consta...compresie motor?...daca da, l-am facut....

mi-a m-ai zis cineva sa o pun pe tester ....oricum pana nu desfac motorul nu am de unde stii ce e...

altcineva mi-a zis semering supape.... :lol:

oricum va multumesc pt raspunsuri ...

va anunt ce-am facut cand oi desface motorul....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mi se pare ca ei nu apartin de AB.

am desfacut motorul azi...biela stramba... :) ...toata distractia vreo 2000 ron sa mor de inima...nu urca pistonu si nu inchidea...

nu sunt supapele cum se zvonea...acum nu am ce sa mai fac treb sa-l repar...

va anunt cum a iesit cand o sa-l pun la loc ....offff....cica masini din germania...plm aia de prosti le vand...

va pop...bafta

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca ei nu apartin de AB.

am desfacut motorul azi...biela stramba... :) ...toata distractia vreo 2000 ron sa mor de inima...nu urca pistonu si nu inchidea...

nu sunt supapele cum se zvonea...acum nu am ce sa mai fac treb sa-l repar...

va anunt cum a iesit cand o sa-l pun la loc ....offff....cica masini din germania...plm aia de prosti le vand...

va pop...bafta

dar cat vrei frate sa tina si ele??

13 ani mi se par suficienti iar reparatie e de pana in 500E

aia le vand ca isi permit sa-si ia ultimele modele si tre sa fie si ei in ton cu vecinu', nicidecum ca ar fi proaste

de curiozitate.. cati km are?

Link to comment
Share on other sites

Mai mult contează modul ĂŽn care a fost exploatat motorul.

Marea majoritate a motoarelor din Nikasil au fost schimbate la dealeri pe baza garanţiei.

 

am desfacut motorul azi...biela stramba... :) ...toata distractia vreo 2000 ron sa mor de inima...nu urca pistonu si nu inchidea...

nu sunt supapele cum se zvonea...acum nu am ce sa mai fac treb sa-l repar...

va anunt cum a iesit cand o sa-l pun la loc ....offff....cica masini din germania...plm aia de prosti le vand...

va pop...bafta

 

Mai pică şi motoarele, doar nu vrei să ţină o viaţă.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pai are treaba, mai ales daca a fost desfacut motorul si s-a remontat prost. Crezi ca orice service chiar si din Germania are standardul de lucru al fabricii de motoare a lui BMW ?

Pai ce zici tu nu are treaba cu nikasil-ul direct ci cu posibilitatea de D/R proasta sau poate o exploatare necorespunzatoare :lol: :)

Link to comment
Share on other sites

cine a zis ca are legatura direct ? Dar poti presupune cu un grad mare de siguranta ca motorul Nikasil a fost desfacut si inlocuite camasile si ce mai era de inlocuit la el..asta inseamna ca practic il faci bucati. E o sansa mare ca la remontare sa nu mai fi fost totul in regula. Am vazut la o parte din anunturile de BMW cu motoare de genul asta ca se specifica daca a fost facuta asta in garantie. Nu toate au fost schimbate in garantie cu siguranta. Nu s-a facut recall.. ci cine a avut probleme s-a dus cu ea.. iar daca au facut km putini si au trecut niste ani garantie ioc ...

Imi pare rau de ce ai patit Dragoselul, asta chiar e ghinion, foarte rar se intampla treaba asta la o masina moderna de dupa 90, nu numai la BMW ...

Link to comment
Share on other sites

Oke oke :lol: Oricum...nu toate au fost facute pe garantie...doar cele care au crapat... eu unu nici nu stiu ce am (M52B25) daca ar fi sa crape iau altu si gata desi pana acuma nu a dat niciun semn si cu mana pe inima iti zic ca l-am "omorat" prin limitare de nenumarate ori :) CUm ai zis ... daca crapa cateva motoare asta e... se mai intampla :lol:
Link to comment
Share on other sites

Oke oke :D Oricum...nu toate au fost facute pe garantie...doar cele care au crapat... eu unu nici nu stiu ce am (M52B25) daca ar fi sa crape iau altu si gata desi pana acuma nu a dat niciun semn si cu mana pe inima iti zic ca l-am "omorat" prin limitare de nenumarate ori :lol: CUm ai zis ... daca crapa cateva motoare asta e... se mai intampla :lol:

230.000km are masina ...dar nu stiu cum a fost expluatata...problema e ca nu gasesc biela si piston pt ea sh ca noi e vai si amar...deja am luat piese de 400 euro si daca ar mai fi sa iau si biela cu piston nou e ca si cum mi-as lua alta noua...deci va rog care are relatii despre motorul meu rog contact...mutumesc anticipat....

serie motor WBADD11OXOBN01621 TIP MOTOR 20 6S 3 BMW 520I E39 DIN 96

 

Mi se pare ca ei nu apartin de AB.

am desfacut motorul azi...biela stramba... :) ...toata distractia vreo 2000 ron sa mor de inima...nu urca pistonu si nu inchidea...

nu sunt supapele cum se zvonea...acum nu am ce sa mai fac treb sa-l repar...

va anunt cum a iesit cand o sa-l pun la loc ....offff....cica masini din germania...plm aia de prosti le vand...

va pop...bafta

dar cat vrei frate sa tina si ele??

13 ani mi se par suficienti iar reparatie e de pana in 500E

aia le vand ca isi permit sa-si ia ultimele modele si tre sa fie si ei in ton cu vecinu', nicidecum ca ar fi proaste

de curiozitate.. cati km are?

230.000 KM asta doar daca or fi reali...

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.