Jump to content

CNVC & Rally


Stefan_e46

Recommended Posts

stii ce ma framanta pe mine..? si am mai vorbit si cu alti piloti.. gen Vali Porcisteanu chiar..

unde te antrenezi? unde verifici diferitele setari ale masinii?

el cica nu prea avea loc de desfasurare si de multe ori merge la ...experienta si un oarecare noroc(daca vorbim de anvelope de ex).

intrebam asta pt ca de exemplu..eu cu masina personala.. potenta de altfel pentru un derapaj controlat.. m-as fi dus pe o suprafata cu un oarecare nisip/pietris + asfalt.. ca sa vad daca am vreo treaba cu talentul necesar in "meseria" asta... si uite ca n-am gasit un raspuns...

Link to comment
Share on other sites

neata, eu nu am vasta experienta a lui vali ca sa-mi pot da o parere mai pertinenta ca a sa dar....

 

din pacate la noi nu ai unde sa te antrenezi, intr-un mod profesionist, legal,si cu circulatia inchisa, ca sa numai spun de lipsa unui circuit.

 

De multe ori setarile le faci in cursa de la o proba la alta imbunatatesti sa spunem ceea ce ti se pare nepotrivit:suspensie,unghiuri de fuga, setari diferentiale. etc etc.

 

Mie imi place foarte mult aderenta si nu suport pierderea ei, spre exemplu te poti antrena pe un traseu care al cunosti intr-o ora neaglomerata fara sa incurci traficu din sens opus.

 

Conditia primordiala este ca traseul sa fie in afara orasului, sa fie cat decat bun ca si calitate a asfaltului nevalurit si etc si cel mai important sa fie virajat.

 

Zona Brasovului cred ca iti poate oferi o cea mai buna diversitate a acestor tipuri de traseu.

 

Un drum nu prea circulat pe care a fost proba speciala (si cu nisip cum iti doresti tu) Poiana Marului inspre Zarnesti la iesirea din Rasnov.

 

Mai ai drumu Rucar-Bran-Moieciu, favorita mea o reprezinta Transfagarasanul unde ai exact probele speciale pentru raliu pana la Capra.

Prin tara ai valea Domanului langa resita. Ranca in judetul Gorj , Teliu in jud Brasov, Babarunca la fel, suprafete nisipoase in zona Clujului,Targu Mures care a fost acum , ai trasee peste tot prin tara.

 

Din nikul tau inteleg ca e o masina dizel, ce masina ai anume??

Link to comment
Share on other sites

cand aveai reno`ul m`ai sunat sa vin la c-lung...de cand cu evo nu mai bagi lumea in seama :poke:

 

 

Imi pare rau am foarte multa treaba in ultima vreme , oricum este topicu dedicat daca al urmaresti , imi este aproape imposoibil sa sun pe toata lumea sa-i chem.

 

Kinez vremea va fi frumoasa din ce am auzit, acum sa vedem,normal ar fi frumos si pt noi sa avem public si etc.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. da am scapat podiumul la A la zecime, dar am dorit ca saltul sa fie facut in pasi mici si siguri astfel ca timpul sa se imbunatateascda de la urcare la urcare.

 

Masina mea este una de gr N dar care permite calificarea si la gr A.

 

Am fost de Miercuri in Alba si cred ca si asta m-a ajutat un pic in abordarea cursei.

 

Este foarte obositor sambata duminica,dar pot spune ca este un atu, pentru ca adversarii mei nu stau prea bine la capitolul conditie fizica.

 

Nu a plouat a fost foarte cald, 30+ grade,m-am bronzat mai ca la mare :thumbsup: , ALba e un oras frumos si linistit si cu fiecare cursa merita plecarea din capitala sufocata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sau de senzatiile din masina, :thumbsup:

 

Peste 1 saptmana vine Valea Cu Flori Teliu (140 km de Bucuresti ) , o coasta tehnica , printre favoritele mele, asfalt exceptional si multe zone pentru spectatori.

 

Va astept in numar cat mai numeros. :drinks:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:thumbsup:

salut , un weekend pe care vreau sa-l uit cat mai rpd.

 

sambata a crapat cutia in antrenamente.iar duminca pe langa plecarea pe slikuri pe torentiala am avut avut probleme la pompa de benzina .

 

cel mai rau imi pare ca nu am putut puncta mai bine la juniori pentru a putea obtine locul 1 la echipe .

 

ne revansam la resita. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt doar 5 zile pana la Cupa Resita.1-3 iulie :frantics: :frantics: :frantics:

 

Concursul se va desfasura in varianta veche , vineri -duminica.

 

Va astept in numar cat mai numeros. :thumbsup: :thumbsup: pe Valea Domanului alaturi de echipa Autotehnica. :popcorn:

post-7502-0-20423900-1309101770_thumb.jpg

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Bafta in continuare.

 

P.s..Te invidiez,pentru mine este o dorinta din copilarie sa particip la asemenea competiti. :rolleyes:

 

Daca locuiam in acelas oras cu tine veneam sa-ti spal masina dupa etape (pe gratis),doar asa cat sa am impresia ca fac parte din echipa :smile: .

 

Asteptam poze cu tine pe podium la Resita . :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Ei nu sa speli masina dar un fan nu strica niciodata.Mai ales ca am nevoe si de sustinerea voastra ca nu ma dau doar pt mine.

 

Sper sa obtin sponsorii si bugetul necesar astfel incat sa ies afara,unde se poate realiza adevarata performanta.

 

Aici nu am sponsori si in concluzie ma dau pe banii mei, ceea ce este greu pentru ca orice dauna la masina poate fi fatala.

 

Eu incerc sa nu merg la menajare,dar ma si gandesc ca daca ies afara,revenirea va fi grea nu numai din perspectiva bugetului.

 

Sper ca Resita sa fie o etapa mai buna decat Teliu si toate celelalte etape la un loc.

 

Plec de miercuri ca sa pot face recunoasteri ,vineri este concursul si trebuie sa pregatesc bine cursa. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

poti sa ne spui cat costa inscrierea la o etapa de vtm ca incepator?

 

 

Salut.acum numai exista inscriere ca incepator, ci doar departajarea junior pana in 25 de ani care este 50 de euro fata de 75 peste 25.

 

Taxa reprezinta participarea la o singura etapa,per total 2 etape cu tot cu inscrierea echipei 150 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.