Jump to content

ce ati alege 330i sau 330d


stranger

Recommended Posts

Sal. momentan detin un 330i (e90) si ma batea gandu sa il vand sa iau un 330d ce parere aveti, difera mult consumu? dar 0-100? Am avut un e60 530d si ma incanta consumu afara era cam 6 in comparatie cu 330i 9-10% afara, cuplu la D iara e mult mai mare..la 330i ma incanta revizile care sunt mai ieftine, km mai putini, demaraj..

Chiar nu stiu, sa ii iau pachet M la 330i ca in rest e cam full sau sa o vand si sa iau un 330d mai nou... <_<

astept parerile voastre eventual de la useri care au avut si 330d si 330i

multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai depinde cat km faci. daca faci aproape suta de mii in 2-3 ani, poti sa treci pe diesel.

 

Un benzinar ( cu motor mare) e o masina care va consuma nejustificat de mult pentru o masina de zi cu zi. In timp ce un diesel cu motor mare consuma cat un benzinar mic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

depinde pe unde mergi cu ea, cati km faci pe an si daca consumul e chiar un factor important. In principiu financiar un diesel se justifica daca faci 30k km/an si peste, multi in oras si daca tii masina mai mult de 3 ani.

Altfel.. fa drive test si care iti place aia e...

Link to comment
Share on other sites

Salutare! Nu stiu daca e bine unde scriu dar sper sa fiu ajutat. :p Am si eu un 320d din 2003 si am avut un mic accident la partea fata, de atunci nu imi mai merge senzorul de temperatura exterioara, iar cand ploua mi se schimba si imi tot arata -40 de grade, asta numai cand ploua. Iar cand e cald imi arata +50 de grade. Problema mai este ca pe fire am tensiune de 12V... de ce? Va rog frumos daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna si mie. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

un munte - mare nu se simte la cosum da fac romania-anglia de 2-3 ori pe an si un dus-intors cu D imi lua cam 550£ cu I imi ia 1000.., vad ca majoritatea ar inclina tot spre benzinar deci cred ca o tin macar are full service history la bmw si nu bag banii in piese..
Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg intre cele doua masini (presupunand ca sunt noi sau le stiu istoricul), as alege diesel automata pentru ca:

- merge mai bine ca benzinara. Conduci mai relaxat, depasesti mai usor, e mai putin zgomotoasa la viteza de autostrada (constatat de mine personal)

- cutia automata e mult mai eficienta decat omul la tinutul dieselului in zona de cuplu, sau respectiv sub ea daca vrei sa mergi incet

- in final, consuma mai putin

 

Eu am acum un 320d, si nu l-as da pe un benzinar. Am mers cam cu toate motorizarile bmw de pe generatia curenta, si parerea mea e ca dieselul bate de departe (nu vorbim aici de M).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

de ce la o benzinara automata nu conduci sau depasesti relaxat, mai ales daca vorbim de 330i? pai apesi pedala si cutia face restul, indiferent ca o duce pana la 5-6000.

 

un 330d merita strict pentru consum, pentru ca il are de 318i (7 in afara, 12 in oras)

Link to comment
Share on other sites

de ce la o benzinara automata nu conduci sau depasesti relaxat, mai ales daca vorbim de 330i? pai apesi pedala si cutia face restul, indiferent ca o duce pana la 5-6000.

 

un 330d merita strict pentru consum, pentru ca il are de 318i (7 in afara, 12 in oras)

 

Pentru ca ai cuplu mai mare. Si pentru ca nu auzi motorul turandu-se la 6000 rpm :) Sau, ca sa iti dau o idee asupra senzatiei per total, nu 'simti' ca masina ar face vreun efort.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

un benzinar automat mare se comporta la fel. are cuplu suficient sa mergi relaxat si in ture mici. Al meu sta la 2000 de ture in mod normal, pe cat e posibil.

un diesel nu il auzi ca e antifonata masina special, ca altfel ti-ar sparge urechile si suna naspa oricum..

asta cu mersul mai bine ca o benzinara nu il inteleg. Consuma mai putin, da, mers mai bine ? ma indoiesc, depinde de motor... si cu ce faci comparatie. Un benzinar e o placere sa il auzi la 6000.. si de cele mai multe ori e un marait discret doar.. si foarte placut :)

 

Pana la urma e treaba de gusturi, face omul un drive test si se lamureste care ii place.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Compar 'motorizari' echivalente - in cazul asta 330i cu 330d. In celelalte cazuri, singura motorizare la care as prefera benzina peste diesel este 335.

Iar in legatura cu antifonarea, sincer sa fiu nu ma intereseaza de ce nu se aude, ma intereseaza doar rezultatul - ca se aude mai putin. Chiar si al meu, care are 4 cilindri, are un sunet apropiat de cel pe benzina, si in mers trebuie sa fii atent sa te prinzi ca e diesel. Ma refer la senzatia din interior, nu ce aud pietonii :)

 

Dar la urma urmei e intr-adevar chestie de gusturi. Si eu mai vreau cateodata sa aud multe ture de la motor, si atunci iau masina ailalta - mai mica si pe benzina ;)

Link to comment
Share on other sites

Cum reusesti consum de 8 %?

Eu mai putin de 10,5 la drum intins nu am reusit.

 

Pai e relativ simplu si plictisitor. Mergi cat mai constant. Si am specificat, consumul e 8l/100km (8.2 pe B.C.)in conditii de 90% autostrada 120-140km/h. Producatorul spune 6.1 l/100 extraurban deci se poate si mai bine daca ai rabdare. Eu unu nu prea am rabdare si am mai strunit-o pe la 180 ca muream de plictiseala. Din ce am observat cel mai bine e sa ajungi la viteza de croaziera cat mai repede. Eu ii dau 120 cu a 4 si apoi dau direct 6-a si merg constant asta doar asa cand vreau sa bat imi bat recordul la consum.

Link to comment
Share on other sites

oricum nu faci UK-RO in fiecare luna, daca doar asta e impedimentul ramai la 330i, oricum la mers de autostrada ai un consum bun si la benzinarul tau, mie personal imi place mai mult, momentan si eu am un e46 330i si imi place, am mers si cu 3.0d, am avut 2.5d si intr-adevar senzatia e alta la diesel, ai impresia ca te baga in scaun, dar si la 3.0i imi place enorm cum trage liniar pe toata plaja de ture, la diesel mereu dupa ce il mai alergam aveam senzatia ca oboseste dupa o perioada, mai ales pe calduri de 35-40C, pe cand la benzina nu am impresia asta, parca e mereu gata de joaca, indiferent de alergatura :)
Link to comment
Share on other sites

@mik15-- Exact asta am simtit si eu cu toate dieselurile cu care am mers,vara la temperaturi mari parca sunt infundate,cand calci acceleratia tare ai impresia ca,chinui motorul,devine prea elastic din cauza aerului cald care nu e racit suficient de intercooler.
Link to comment
Share on other sites

Toata discutia se reduce, de fapt la.....COSTURI!!! (cam de altfel si pretul masinilor second hand si ...cam toate in Romania! :laugh: ).

Daca nu ar fi costuri ridicate la un "benzinar", cine si-ar lua diesel??!!! Fireste ca nu se compara un 330i (si, mai ales, un 335i) cu un diesel! Dar, ..costa sa-l "hranesti"! Asa ca, multi au/am optat pentru varianta "safe": DIESEL-ul! :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg intre cele doua masini (presupunand ca sunt noi sau le stiu istoricul), as alege diesel automata pentru ca:

- merge mai bine ca benzinara. Conduci mai relaxat, depasesti mai usor, e mai putin zgomotoasa la viteza de autostrada (constatat de mine personal)

- cutia automata e mult mai eficienta decat omul la tinutul dieselului in zona de cuplu, sau respectiv sub ea daca vrei sa mergi incet

- in final, consuma mai putin

 

Eu am acum un 320d, si nu l-as da pe un benzinar. Am mers cam cu toate motorizarile bmw de pe generatia curenta, si parerea mea e ca dieselul bate de departe (nu vorbim aici de M).

 

Aici depinde foarte mult de tipul de om. Eu spre exemplu sunt innebunit dupa sunetul de benzinar in ture pe cand tatal meu apreciaza foarte mult mersul incet (probabil de aia ii spune mersul de pensionar)cu un diesel.

Nu poti face afirmatia ca dieselul merge mai bine ca benzinarul. E ca atunci cand eram mici si ne certam ca Rambo il bate pe Schwarzenegger. Totul tine de om si de temperament sau varsta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.