Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

si da, si nu... da pt ca este foarte rezistenta (aproape ca si cea 3M) si se lipeste foarte bine... nu, pentru ca nu ai un randament foarte bun (recuperezi undeva la max. 70% din lumina pierduta)

 

mai bine iti schimbi oglinzile de far si pui Morimoto 3"

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 3 months later...
  • 10 months later...

toate lupele fx-r sunt bixenon?

e vorba de un e46 cu xenon din fabrica, caruia acum ceva timp i-au fost schimbate lupele OE cu lupe FX-r.

Dar nu am si faza lunga legata. cand dau faza lunga se aprinde doar becul halogen, lupa nu face nimic.

Sa nu o fi legat-o cel care a montat lupele sau sa nu se poata din cauza lupelor sau eu stiu din cauza droserului(au fost pastrate droserele originale oe ale masinii)? sau poate lupa sa nu fie bixenon?!

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salut,

 

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Masina e E46 320d NFL. Faruri fara xenon (am avut lupe 2.5, aftermarket, dat jos pt ITP). Problema:

- oglinda farului a iesit de pe "tepusa" aia a motorasului si acum joaca in far. Va dati seama ca sta sus tare farul, m-am saturat de flashuri.

Daca stiti, oglinda are 3 prinderi: una pe margine, una pe mijoc sus, (astea 2 sunt pentru rotile reglatoare), a treia pe mijloc jos, intra in motoras.

 

Nu pot sa imi dau seama cum sa o pun, am incercat sa ridic cat mai sus si sa o presez in jos, poate intra. Nu intra.

Am mai incercat sa scot de pe oglinda bucata de plastic in care bila de pe varful tepusei motorasului ar trebui sa intre. Nu reusesc, matem sa nu o rup.

 

A mai patit cineva asa? Cum ati rezolvat?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut! Xxl imi poti da te rog un nr de tel pe care sa te sun? As vrea un retrofit bixenon pe un e46 fl sedan si as avea cateva intrebari inainte. Numarul gasit de mine se pare ca nu functioneaza momentan. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
am un bmw 320 din 2007 ..cum pot sa fac sa imi stea aprinse si becurile de la far de langa grila...am bi xenon pe cele din exterior pe cele din interior sunt doar pt flash..doar daca tin maneta trasa se aprind.....cum pot sa fac sa stea aprinse si xenon si cele normale? Edited by Fabiann
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Buna , doresc sa fac un retrofit de la faruri originale cu lupa xenon la proiectoare bixenon masina este un X5 E53 facelift 2004 , echipata din fabrica cu xenon . Problema este ca nu reusesc sa gasesc un link dupa care sa ma pot ghida , sau pe cineva cu care sa ma consult care a facut deja acest retrofit . Optiunea mea nr 1 este FX-R , doar daca ma depaseste ca grad de dificultate , Morimoto (sau trimis farurile unui specilist din forum :)) sunt destui indemanatici )

un link sau pdf DIY ar fi de apreciat

Link to comment
Share on other sites

1. sticla farului este matuita?

2. schimba becurile

3. mergi si regleaza farurile la un service care are aparat.

 

Sticla pare putin uzata- un fel de urme ca si cum ar fi de la lovituri de piatra- asa cum sare vopseaua la capota in fata

N-as vrea sa cumpar si sa schimb becuri si sa fie sticla de vina sau invers .

Stii tu pe cineva sau undeva care face asa ceva ? Bucuresti sau Sibiu ? Mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.