Jump to content

RETROFIT FX-R pt Upgrade faruri BiXenon E46


X X L

Recommended Posts

la mario z m-am oferit sa-i fac reparatia sau inlocuirea cu morimoto.... in cel mai scurt timp posibil ... deci masina nu ar sta prea mult fara faruri.

 

el probabil vrea gratis... sau crede ca cineva isi pierde o zi intreaga cu farurile lui ..... gratis ...

 

cromat oglinzile ????? te costa cat unele noi si nu prea mai cromeaza nimeni

ia du-te si vezi cat costa folia de reparatie ca o sa-ti dai seama ca nici aia nu e asa "gratis" ....

Link to comment
Share on other sites

Roby chiar nu te inteleg. Nu am voie sa intreb si alte variante.

 

De ce te simti asa jicnit daca mai intreb in stanga si in dreapta?

 

Da, am zis ca le fac, si nu ti-am cerut gratis,

dar colegii nostri vb de mai multe variante si cred ca am dreptul sa hotarasc EU pe ce arunc banii.

Link to comment
Share on other sites

@Mario Z, sa stii ca intr-un fel Roby_S are dreptate...

1. de cromat nu ai cum sa cromezi oglinzile farurilor, pt simplul motiv ca nu sunt metalice (electroliza nu poate fi realizata decat pe suprafete metalice), ci sunt din plastic (la FL) sau acrilat (la NFL si FL Bosch)

 

2. poti eventual reconditiona oglinzile proiectoarelor cu aluminiu 3M

 

3. apelezi la una dintre variantele de retrofit: Morimoto sau FX-R, ambele sunt la fel de bune...

Link to comment
Share on other sites

@Mario Z, sa stii ca intr-un fel Roby_S are dreptate...

1. de cromat nu ai cum sa cromezi oglinzile farurilor, pt simplul motiv ca nu sunt metalice (electroliza nu poate fi realizata decat pe suprafete metalice), ci sunt din plastic (la FL) sau acrilat (la NFL si FL Bosch)

 

2. poti eventual reconditiona oglinzile proiectoarelor cu aluminiu 3M

 

3. apelezi la una dintre variantele de retrofit: Morimoto sau FX-R, ambele sunt la fel de bune...

 

Eu nu zic ca Roby nu are dreptate, ci doar ca nu ii inteleg atitudinea. E deranjat ca mai cer pareri.

Orice varianta costa, insa eu caut varianta cea mai fiabila.

Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca si Roby probabil ca vroia sa te ajute... e normal sa cauti cea mai rentabila varianta, dar cel mai intelept e sa alegi varianta cea mai potrivita, iar cel care o face esti tu...

 

noi iti putem doar explica beneficiile unora si altora :pardon:

Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca si Roby probabil ca vroia sa te ajute... e normal sa cauti cea mai rentabila varianta, dar cel mai intelept e sa alegi varianta cea mai potrivita, iar cel care o face esti tu...

 

noi iti putem doar explica beneficiile unora si altora :pardon:

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:nea:... nu ai inteles bine...

Ai nevoie de kit complet FX-R (vreo 350 lei), kit complet xenon cu becuri D2S (nu H7 cum ai tu... poti sa iti schimbi doar becurile cu unele D2S, dar iti trebuie conectori pt D2S)... etc.

La final, da, vei avea vizibilitate excelenta ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ambele ar fi ideal.

 

insa depinde mult in ce stare se afla corpurile oglinzilor pe care aplici folia de aluminiu... daca sunt topite/crapate/gaurite (cum sunt majoritatea :yes: ), rezultatul reconditionarii este unul ok, insa nu perfect.

 

Salut! Se pot schimba luminile numar inmatriculare cu tot cu suportul lor la un E60 LCI cu leduri cu suport oe de F10?

sincer, nu stiu.

ma documentez si iti spun

Link to comment
Share on other sites

Salut XXL

 

As dori sa imi spui daca poti cu farurile primite sa rezolvi totul de la kit FX-R , pana la Angel Eyes , varianta mai buna nu CCFL , lampi D2S , asfel ca eu dupa ce imi returnezi farurile doar sa le montez . Daca sunt mai multe variante te rog spunemi care , bugetul in care dresc sa ma incadrez este de 200€.

 

Mersi

 

P.S.modelu e 320d touring Non FL , 2000 , halogen .

Edited by sivulca
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa depasesti bugetul cu vreo 100 lei, in mare costurile pt achizitia materialelor sunt:

- cca 300 lei kitul FX-R sau proiectoarele Morimoto (pt NFL recomand Morimoto)

- cca 200 lei kitul xenon D2S sau H1 Can-bus

- cca 250 lei kitul angel-eyes SMD New

Link to comment
Share on other sites

Ok , nu ar fi mare scofala cei 100 lei , de sunat precis sun cum ajung in RO . Ma simt nevoit sa mai fac o precizare , masina merge la verificare tehnica anuala in Austria (da e anuala si numerele sunt austriece), din cauza motivului ca nu am instalatie de spalare faruri , care ei o cer la becurile xenon , exista posibilitatea sa inlocuiesc in ziua verificari lampile xenon D2S sau H1 Can Bus ( ce este H1 Can Bus ??) cu halogen standard H7 ( ev H1 etc ..) ?

 

Cred ca ar fi interesant si pentru restul care iti urmaresc topicul de stiut si cum se procedeaza daca doresti in lupa Morimoto FX-R , halogene , eventual rezultat pe o scara de la 1 - 10 .

 

Ar fi complicat de instalat sistemul de spalare al farurilor?

 

Multumesc .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pff, pe zi ce trece sunt tot mai confuz.. daca pun bi-xenon pe lupe, ce se intampla cu faza lunga existenta deja (practic a doua oglinda)?

La farurile OEM cu lupe si bixenon cum este? Exista un singur bec cu xenon pe lupa sau exista bec cu bi-xenon pe lupa si bec cu xenon pe a doua oglinda?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.