Jump to content

vreau sa schimb bucsa spate e34 caut mecanic


ak_47

Recommended Posts

Deci vreau sa schimb bucsa de la punte, caut mecanic cu presa, care a mai schimbat, care stie ce face. (fara sa dea puntea jos)

 

 

sa-mi dea pm cu nr de tel sa-l sun, daca are preturi normale.

post-19304-0-12809300-1304860375_thumb.jpg

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: si eu vreau sa le schimb.

 

maine fac presa la strung si o pun aici.e gandita de mine! :frantics:

 

am cerut parerea la 3 mecanici si acelasi verdict:puntea jos!!!

 

ce marca sunt?

 

alea din poza sunt de pe net ,sunt powerflex , daca aveam powerflex nici nu mai era nevoie de presa alea ies si intra cu mana

 

da si la mine sunt cam praf cred ca n au fost schimbate niciodata.in rest am cam inlocuit tot ce se putea

 

destul de nasol de schimbat :aww:

 

bate la ridicarea ambreiajului in viteza 1 de pe loc

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

Am umblat si eu acolo crezand ca trebuie sa schimb acele bucse, pana la urma nu a fost nevoie de schimbare. Merge sa dai jos bucsa fara sa dai puntea jos.

Singura mea rezerva la presa atasata de dom' inginer e grosimea surubului de la presa. Imi pare cam subtire si la cat e bucsa de groasa si de sudata de la rugina pe punte mi-e ca nu face fata si se buleste piulita.

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat acele bucse recent. NU AM DAT PUNTEA JOS si FARA PRESA.

Mecanicu meu a facut operatiunea in 2 ore amandoua bucse.

 

Din cate am vazut, a luat niste dalti si a facut " zob " bucsele stricate, pur si simplu le-a taiat, le-a scos pe bucati. El zicea " bucsele au pereti metalici destul de subtiri ca sa le poata taia cu dalta ". Apoi cele noi le-a uns bine cu vazelina, m-a pus pe mine sa le tin pe pozitie, a pus un lemn in fundul bucsei si prin lovituri de ciocan a bagat bucsa , tin sa precizez ca au intrat foarte usor.

 

In TM va pot ajuta cu acest baiat.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca bucsile alea nu se ung cu vaselina de nici o culoare, ele se pot deplasa foarte usor

 

Imi pare rau dar ce spui tu nu are nici o logica

 

Sa se deplaseze unde ? Hai sa iti explic

 

Bucsele au o forma aparte. Anume, in partea de jos au un umar pe care se aseaza puntea, astfel bucsa este blocata de camasa puntii si de acel umar. Acuma ma gandesc la miscari fizice, ca singura modalitate in care se poate misca acea bucsa, ar fi miscari rotative, dar nu exista nici o forta sa provoace acea miscare.

Link to comment
Share on other sites

bucsele acestea parca sunt si pe e36 nu? am auzit o parere cum ca nu se pot schimba, bineinteles mecanicul imi zicea de fapt ca nu se baga. chiar asa de dificil se schimba?

 

Cand va aud ma apuca plansul, realizez cata dreptate au occidentalii de noi. Suntem niste lepre, lenesi, ne ocupam numai de smecheri , cum vine un lucru mai dificil spunem repede " nu se poate " , cata lipsa de profesionalism.

 

Mecanici astia daca se poate sa faca numai schimburi de ulei si sa ieie cat mai multi bani de pe noi, sunt niste gunoaie.

 

Sau alt exemplu cu care sunt convins ca s-au intalnit toti dintre noi, este cand mergi cu o problema la ei si ii explici ce problema este si cam ce ar trebui sa faca , numai ca tu nu poti sa o faci deoarece poate nu ai scule, in fine, priumu lucru te intreaba " dar ce masina ai " .

 

Hai un exemplu mai clar , mergi sa vopsesti o aripa la un golf 2 , te costa 150 RON. Apoi revii cu un BMW din 2004 ( de ex. ) si ii spui ca vrei sa vop. tot o aripa, el zice " aaaa... ai BMW , pai la BMW o aripa este 250 RON " s.a.s.m.d.

 

Pe cine vrea il pot ajuta cu mecanici buni, vopsitori de calitate si in primu rand sunt corecti . Din pacate numai in Timisoara.

 

Aici nr. meu 0766 390639 , suna si te pun in legatura cu ei.

 

PS: Spre exemplu , schimbatul bucselor respective m-a costat 100 Ron si in 2 ore am plecat din service

 

V-am dat nr meu deoarece am mecanici specifici in functie de treaba ce trebuie sa o faca.

Pt. motor am unul, pt. directie/bucse am pe altul, pt. indreptat tabla / tinichigiu altul , pt vopsit altul, s.a.s.m.d.

 

Va zic ceva si luati aminte. Tinichigiu care si vopseste, e clar , pe riscu tau . Tinichigiu stie doar sa sufle grund/ filler/ spritchit , dar nu si lac.

Link to comment
Share on other sites

la noi se urmareste din pacate sa dai cat mai multe tepe

 

sau sa faci cat mai multi bani fara a depune prea mare efort daca se poate...asta nu suna bine in domeniul service urilor auto...ar merge la speculatiile la bursa poate sau la pariuri

Link to comment
Share on other sites

la noi se urmareste din pacate sa dai cat mai multe tepe

 

sau sa faci cat mai multi bani fara a depune prea mare efort daca se poate...asta nu suna bine in domeniul service urilor auto...ar merge la speculatiile la bursa poate sau la pariuri

 

Sincer sunt foarte fericit, dintr-un pct de vedere, ca a venit si criza asta. Datorita crizei romani au inceput sa mai deschida ochi si sa isi deia seama ca nu trebuie sa puna accent numai pe pret si sa fac un raport intre pret si calitate. De smecheri suntemi satui. Vad in jurul meu, smecheri care se ocupau numai de tepe si de munci numai usoare, acuma sunt muritori de foame.

 

Si va mai zic ceva. Cine a avut caracter/canstinta/buna vointa/ nu a zis NU la nimic , la ei nu a ajuns CRIZA ( poate 1-2 luni ). Ei zic " ca le merge mai bine acuma ". Astfel cei din occident au reusit sa treaca de criza, s-au reprofilat rapid. De aceia sustin ca aceasta criza in RO va tine mult si bine, pana nu deschidem ochi nu o sa reusim sa iesim la mal. Poate cand ii deschidem va fi prea tarziu, v-om fi prea departe de mal.

Link to comment
Share on other sites

Apoi cele noi le-a uns bine cu vazelina, m-a pus pe mine sa le tin pe pozitie, a pus un lemn in fundul bucsei si prin lovituri de ciocan a bagat bucsa , tin sa precizez ca au intrat foarte usor.

 

 

Vezi ca bucsile alea nu se ung cu vaselina de nici o culoare, ele se pot deplasa foarte usor

+1

Se foloseste un amestec de apa si sapun. Scrie si in TIS.

Link to comment
Share on other sites

In fine , nu ma contrazic.

 

Eu sunt destul de bun la fizica, cam inteleg toate fortele, dar poate imi scapa ceva.

Eu am pus vazelina, poate o sa regret. Daca stiam sigur faceam apa cu sapun, are acelasi rol. Deci sunt PRO pt apa cu sapun.

Link to comment
Share on other sites

anumite uleiuri/vasiline contin detergenti care ataca cauciucul, cam la toate bucsele din cauciuc e valabila treaba asta. De asta zic ei ca se pune apa cu sapun. Daca ungi cu ceva care contine detergenti, gen ulei auto, practic imbatranesti bucsa prematur, ii mai scazi din viata, ca mizeria aia de ulei si vasilina acolo ramane, nu o poti curata si nu se duce decat in foarte mult timp, daca se duce complet..

Acum nu stiu cat de mult conteaza, gen ca o sa tina 50k km in loc de 100, sau 80k .. dar, cam asta e explicatia..

 

 

 

 

Exista si vasiline fara detergenti, poate mecanicul tau a folosit una corecta, uleiurile de motor cel putin au cam toate detergenti dinastia.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Exista si vasiline fara detergenti, poate mecanicul tau a folosit una corecta, uleiurile de motor cel putin au cam toate detergenti dinastia.

 

lichidul de servo are si el detergenti ?

 

Am o scapare la caseta de directie si mie lene sa o fac , trebuie sa schimb garniturile, dar ulieul de servo se preliinge pe o bucsa. Oricum, oricare ar fi raspunsul in wekend schimb garniturile alea.

Link to comment
Share on other sites

lichidul de servo are si el detergenti ?

 

Am o scapare la caseta de directie si mie lene sa o fac , trebuie sa schimb garniturile, dar ulieul de servo se preliinge pe o bucsa. Oricum, oricare ar fi raspunsul in wekend schimb garniturile alea.

 

Cel de servo nu cred, pentru ca la multe masini am vazut conductele pompei de servo din cauciuc, deci nu cred ca un constructor de masini ar face o asemenea greseala :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

nu a reusit cu "unealta" mea pt ca a indoit-o ca bou'!

intreba cineva de surub ca e cam subtire...mai mare-n diametru nu merge ca nu mai intra in bucsa.

am reusit sa le schimb in decembrie,puntea a fost data jos,a desfacut pittman arm,bieletele antiruliu,suruburile de la bascule si cardanul din grup.

done!

acum are poponetul stabil :flowers:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

nu a reusit cu "unealta" mea pt ca a indoit-o ca bou'!

intreba cineva de surub ca e cam subtire...mai mare-n diametru nu merge ca nu mai intra in bucsa.

am reusit sa le schimb in decembrie,puntea a fost data jos,a desfacut pittman arm,bieletele antiruliu,suruburile de la bascule si cardanul din grup.

done!

acum are poponetul stabil :flowers:

 

 

Mai ai presa aceea sau ce a ramas din ea?

Alex

 

0734349572

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.