Jump to content

Pregatire telefon mobil cu interfata Bluetooth


Recommended Posts

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

L-am gasit ma refer la pass key si am reusit sa fac comnectia si pairingul dintre masina si telefon/

Telefonul este un nokia E51 deci cu symbian si s-a conectat fara sa download nimic.

In schimb nu trimite agenda l-am lasat vreo 20 minute cu cheia in contact pozitia 1 dar nimic nici macar un numar.

Cand am s-au conectat prima oara imi arata toata agenda dar s-au desconectatm nu stiu din ce motiv si le-am reconectat dar a doaua oara nu mai apare nici o agenda.

Ramane acuma sa vad cum reusesc sa transfer agenda .

Oare numerele de pe telefon trebuie sa fie in memoria telefonului sau trebuie sa fie numai pe SIM ca sa le transfere ?

Daca cineva a avut aceeasi problema si a reusit s-o rezolve poate posteaza aici

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Morala: Cei de la Nokia, ca de obicei, mult prea laudati, fac softurile din alergare (pe symbian in special), fara sa le testeze suficient.....SonyEricsson da infinit mai putine erori decat nokia....nu vreau sa supar utilizatorii de nokia (eu insumi am un nokia 6120 de la job).....

1. Am legat un nokia 6120, a carui logare a mers perfect. Agenda o transfera relativ rapid, totul ok....daca vorbesc mai mult de 3-4 minute, se deconecteaza si vorbesc singur....la cateva secunde se conecteaza iar, mai sta ce mai sta si se deconecteaza si...tot asa...

2. Celalalt telefon al meu, un HP 69195, cu Win Mobile, merge perfect, nu se deconecteaza....am vreo 900 de contacte in agenda si le transfera in mai mutin de 1 minut.....

Link to comment
Share on other sites

Are cineva un manual sau ceva documentatie privind conectarea la BT?

 

E46 model US are suporti de pahare standard in locul unde aveti voi chestia aia cu butonul, trebuie sa existe si o alta metoda pentru conectare. N-am vazut altceva in afara de suportii de pahar in spatiul ala de depozitare la oricare E46 m-am uitat pana acum.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
salut.

Hai sa postez si eu ceva util pe forumul asta.

Am avut aceeasi problema cu conectarea telefonului dupa care la o secunda facea un bip si se deconecta.

In primul rand, asa trebuie sa faca :) <_< spre deosebire de cursul logic al lucrurilor cand trebuia sa ramana conectat.dar in momentul in care tii apasat pe butonul de cautare aparat BT el intra intr-un fel de setting mode si dupa ce detecteaza apratul il deconecteaza, asteptand alte aparate de conectat etc.Iar ca sa retina aparatul dupa ce l-a conectat si apoi a aparut deconectat se ia contactul scoti cheia din contact si pui contactul la loc si ...surpiza..telefonul se va conecta singur!Deci ceea ce semana a eroare ..acea deconectare imediat dupa identificarea telefonului de catre BT bmw, era defapt normal.

Dar preventiv, trebuie facuta si procedura de resetare a altor aparate retinute in memorie...cea din poza.

iar dupa resetare, pentru identificarea telefonului, se activeaza bluetooth pe telefonul mobil, se tine apasat pe tasta de bluetooth de pe car-kit-ul masinii si in acelasi timp se pune contactul dupa care se da drumu butonului de bluetooth al masinii si apare..(la mine) in germana ceva cu "kupplung" adica astepta comanda de conectare de la telefonul mobil si de pe acesta cauti Bt -ul bmw introduci codul de conectare" passkey"-ul de bluetooth (care daca nu il aveti dati-mi pm ca sa va explic cum il gasiti in portbagaj)dupa care o sa apara(tot in germana eventual) "erfolgreich" care insemna succed in engleza, dupa care imediat se va deconecta de le tel va face un bip si apoi luati contaactul il puneti din nou si telefonul se va conectaa singur in momentul acela.

Bafta!

Stiu ca 80% la suta din lucrurile astea s-au mai spus, dar faptul ca dadea disconected de la telefon imediat dupa ce se conecta desi "curatzasem" memoria BT bmw, ma facea sa cred ca tot numerge si e o eroare si nu pot sa folosesc car-kit-ul.

Deci pentru cei ca mine cred ca ar fi de ajutor aceasta ultima explicatie.

In rest..ma bucur mult ca am asa ceva la masina..incepeam sa cred ca nu are optiuni chiar deloc..dar asta si skisac-ul..m-au convins..:bashwall:

 

poti sa-mi zici te rog unde in portbagaj este pass key pt bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
salut.

Hai sa postez si eu ceva util pe forumul asta.

Am avut aceeasi problema cu conectarea telefonului dupa care la o secunda facea un bip si se deconecta.

In primul rand, asa trebuie sa faca :lol: :) spre deosebire de cursul logic al lucrurilor cand trebuia sa ramana conectat.dar in momentul in care tii apasat pe butonul de cautare aparat BT el intra intr-un fel de setting mode si dupa ce detecteaza apratul il deconecteaza, asteptand alte aparate de conectat etc.Iar ca sa retina aparatul dupa ce l-a conectat si apoi a aparut deconectat se ia contactul scoti cheia din contact si pui contactul la loc si ...surpiza..telefonul se va conecta singur!Deci ceea ce semana a eroare ..acea deconectare imediat dupa identificarea telefonului de catre BT bmw, era defapt normal.

Dar preventiv, trebuie facuta si procedura de resetare a altor aparate retinute in memorie...cea din poza.

iar dupa resetare, pentru identificarea telefonului, se activeaza bluetooth pe telefonul mobil, se tine apasat pe tasta de bluetooth de pe car-kit-ul masinii si in acelasi timp se pune contactul dupa care se da drumu butonului de bluetooth al masinii si apare..(la mine) in germana ceva cu "kupplung" adica astepta comanda de conectare de la telefonul mobil si de pe acesta cauti Bt -ul bmw introduci codul de conectare" passkey"-ul de bluetooth (care daca nu il aveti dati-mi pm ca sa va explic cum il gasiti in portbagaj)dupa care o sa apara(tot in germana eventual) "erfolgreich" care insemna succed in engleza, dupa care imediat se va deconecta de le tel va face un bip si apoi luati contaactul il puneti din nou si telefonul se va conectaa singur in momentul acela.

Bafta!

Stiu ca 80% la suta din lucrurile astea s-au mai spus, dar faptul ca dadea disconected de la telefon imediat dupa ce se conecta desi "curatzasem" memoria BT bmw, ma facea sa cred ca tot numerge si e o eroare si nu pot sa folosesc car-kit-ul.

Deci pentru cei ca mine cred ca ar fi de ajutor aceasta ultima explicatie.

In rest..ma bucur mult ca am asa ceva la masina..incepeam sa cred ca nu are optiuni chiar deloc..dar asta si skisac-ul..m-au convins..:lol:

Am un seria 5(E60) si nu reusesc sa ma conectez cu nici un telefon .Am incercat si cu codul care l-am gasit si tot degeaba.se conecteaza telefonul iar dupa cateva secunde se deconecteaza. heeeelllp

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu ai incotro,depinde de telefon,ce marca si model

 

eu am un sonyericsson p1 si merge,am avut si un nokia 5800 expresmusic si aceeasi

faza pateam,se conecta si in 2 minute nu mai eram conectat,asa ca este cred esential si programul

telefonului(simbian.etc)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
salut tuturor...am si eu un x5 e53 din 2004....care are telefon incorporat dar fara fir....si in momentul in care bag sim-ul...imi scrie please wait....apoi in 4-5 secunde scrie inserd card....daca-i dau conectare dupa acel telefon...imi scrie....conecting....apoi disconecting....nu mai inteleg nimik....ma poate ajuta cineva?as potea sa ma conectez si cu mobilul?multumesc mult
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Salutare. Am un seria 7 E65, masina are telefon ( bagi cartela GSM si merge perfect ), cat si optiunea Bluetooth. Niciodata nu am reusit sa conectez nici un telefon prin bluetooth; telefoanele gasesc masina " BMW si finalul seriei ", se conecteaza prin introducerea codului - succes . Insa nu functioneaza, daca sun de pe alt telefon pe numarul telefonului care l-am conectat cu masina, va suna doar telefonul ... masina e ca si inexistenta din punct de vedere al conectarii. Rog ajutor sau indicatii ... ca e pacat de optiunea asta a masinii - de ani de cand o am sta nefolosita ! MERCI !
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 years later...

salutare,

....daca mai sunteti pe faza :)

Pe un bmw x83/2006 a fost totul ok pana acum ceva timp cand am obs.lipsa din meniu a "telephone". Am verif.sif. - ok, am deconectat si conectat unit. MULF si se pare ca era un contact imperfect, meniul a revenit dar:

- o singura prima data am avut "vmwxxxxx" vizibil insa fara a reusi conecta tel.Samsung (anterior a functionat)

- acum, dupa alte deconectari/conectari nu mai reusesc sa mai vad masina, intra in "bluetooth pairing" si ramane asa.....iar telef. nu o detecteaza !

 

ati intalnit asa ceva ?

multam,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.