Jump to content

Sistem sonorizare BMW E46.


AlinMotru90

Recommended Posts

Ce sistem de sunet are BMW E46 NFL de fabrica? Nu ma refer la Harman/Kardon ci la sistemul "stock" sa ii zicem.Ce claritate are? Prin comparatie este mai bun ca Bose-ul de pe Audi A4 sau mai slab?Scuzati pentru intrebarile puerile probabil pentru unii dintre voi dar sunt curios si eu. :angel:
Link to comment
Share on other sites

la cel dinainte aveam sistemul stock(6 difuzoare) cu CD player OEM, la asta am urmatorul nivel cu 10 difuzoare si CD player OEM cu MP3 si sunt multumit de sunet in comparatie cu primul, e cu mult mai bun, bineinteles tot HK ramane cel mai bun care s-a pus pe E46 insa si acesta e sub Bosse care e pe Audi, am avut si eu sistemul asta pe Audi si e foarte bun asa ca daca ai trecut direct de la Bosse la cea stock de pe E46 vei fi cam dezamgit, dar nu-i nimic, te vor incanta altele :).

 

este mai slab cel dupa e46!

HU la e46 este philips sau blaupunkt.

mai este si Alpine.

Link to comment
Share on other sites

Am montat o alarma zilele trecute pe un SmartFourfor si m-am jucat putin cu sistemul audio Becker de pe el. Este net superior fata de cel de pe e46. Era exact acest model.

 

http://www.ebursaauto.ro/pozeAuto/_sterse/3690/SMART_FORFOUR-4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut.

 

Si eu am e46 nfl si ma cam dezamageste sistemul audio... am 6 boxe stock cu BMW cassette player. In primul rand ma deranjeaza casetofonul si as vrea sal schimb. Problema e din cate stiu ca boxele de pe bmw sunt de 2 ohm si ar praji orice player aftermarket obisnuit si asta ar insemna sa schimb toate difuzoarele :( . Si de asemenea m-ar deranja sa vad o componenta in bord care nu se potriveste cu nimic. Sunt playere originale bmw pe e46 care sa suporte mp3?

Link to comment
Share on other sites

gasesti player OEM care citeste MP3 si ai si intrare AUX pentru Ipod. Gasesti pe ebay, cauta sa fie an de fabricatie dupa 2004 ca sa fii sigur ca citeste MP3, eu mi-am cumparat la fel, de pe ebay si sunt foarte multumit de el. De asemenea, poti upgrada sistemul tau cu cel HI-FI cu 10 boxe, dar trebuie sa schimbi fetele de usi si difuzoarele, poti lua de pe o masina care se dezmembreaza! Ai si varianta de instalare HK insa e ceva mai dificil. Oricum, si doar daca vei pune un CD-player original vei simti o imbunatatire a sunetului fata de ceea ce ai tu acum, ia-l pe cel ce citeste MP3 :thumbsup: ! Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Legat de sistemul audio de pe e46 cel stock, si pe mine ma cam deranjeaza, lasa de dorit mai ales in privinta bassului.

Pe langa posibilitatea de a schimba boxele, nu ar fi si aceea de a inlocui amplificatorul sau asa ceva(nu ma pricep la electronica).

dar si intr-un fiesta se aude mai bine bassul.

Link to comment
Share on other sites

Legat de sistemul audio de pe e46 cel stock, si pe mine ma cam deranjeaza, lasa de dorit mai ales in privinta bassului.

Pe langa posibilitatea de a schimba boxele, nu ar fi si aceea de a inlocui amplificatorul sau asa ceva(nu ma pricep la electronica).

dar si intr-un fiesta se aude mai bine bassul.

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/101715-vand-diverse-piese-si-accesorii-e46/

dedicate pt e46 sedan,cu amplif incorporat.Firma HK

pozele 17 si 18 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Si unde ai pus 10 boxe?

 

Nu am pus eu 10 boxe, asa sunt din fabrica ,in usile din fatza 2 boxe mari,2 medii si 2 twitere...in usile din spate 2 medii si in spate iar 2 boxe mari,in total 10

O sa le schimb si eu cu ceva mai bun,m-am gandit la ceva difuzoare ground zerro daca voi gasi la dimenziunea potrivita,iar cele medii ce voi gasi mai bun,twiterele ramn aceleasi,nu cred ca le pot schimba

Link to comment
Share on other sites

ai sistemul Hi-Fi, acela are 10 incinte, asa am si eu si se aude mai bine decat cel standard cu 6 boxe, tocmai am schimbat un subwoofer din usa fata dreapta ca imi gajaia, am luat unul nou original, cel vechi cand l-am desfacut avea membrana de cauciciuc facuta praf, mi-e teama ca si la celelalte ma asteapta la fel...bine macar ca se gasesc...:)
Link to comment
Share on other sites

Legat de sistemul audio de pe e46 cel stock, si pe mine ma cam deranjeaza, lasa de dorit mai ales in privinta bassului.

Pe langa posibilitatea de a schimba boxele, nu ar fi si aceea de a inlocui amplificatorul sau asa ceva(nu ma pricep la electronica).

dar si intr-un fiesta se aude mai bine bassul.

 

Daca bassul e singura ta nemultumire, poti cumpara un woofer activ cu intrare de putere si sal legi la boxele din spate.

 

Pe mine ma bate gandul sa imi iau un dynvin... da costa ceva bani :(

Edited by Stanky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.