Jump to content

Probleme inchidere centralizata E90


Recommended Posts

Am patit azi o chestie cu inchiderea. Nu a mai mers dintr-o data decat la usa soferului. Problema este acum ca am inchis manual celelalte trei usi, ca nu puteam lasa masina deschisa, si nu mai pot sa le deschid nici de la butonul din interior si nici de la maner. De deschis nu pot deschide decat usa soferului manual cu cheia din telecomanda. Se mai deschid portbagajul si capacul de la rezervor normal din telecomanda. Am pe ea alarma VIPER care functioneaza cu cheia de la masina, nu are telecomanda separata. Masina cand apas pe lock/unlock se armeaza/dezarmeaza si clipesc semnalizarile ca si cum ar functiona dar de deschis nu mai deschide. La unlock se aprind ledurile din manere si luminile interioare. A mai patit cineva? Ce ma sfatuiti sa fac?

 

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

:)) nu te panica.. am patit si eu asa.. Doar ca eu am uitat de cheia metalica si am intrat pe geam :)) .. ti s-a ars o siguranta! mai exact siguranta 57. Dupa ce o schimbi, scoate borna de la baterie si las-o asa 5 minute.. apoi o pui la loc si totul e ok.
Link to comment
Share on other sites

Sunt vreo 5-6 sigurante pt inchiderea centralizata!! Oricum e indicat sa le verifici pe toate.. dar 90% e cea de care ti-am zis!

 

nu e neaparat o siguranta . Poate fi si o eroare .Un contact imperfect . Asa a fost in cazul meu . Se blocase usa pasager , deschideam doar din interior ca la dacie , o luna a durat ,vroiam sa comand actuatorul si dupa ce am umblat la fata de usa si-a revenit . Merge si azi fara probleme .

Link to comment
Share on other sites

El are alta problema.. usile nu se deschid nici dinauntru nici de afara.. intr-adevar problema este de la unul din actuatoare, dar poate sa-l lase asa daca nu e dus de tot. Va arde siguranta din cand in cand dar asta nu e o problema.. ca un workaround se poate folosi o siguranta de 20A in locul celei originale de 15A.. acest lucru nu va afecta si nici nu va supune vreunui risc sistemul electric la masinii!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

De deschis sau inchis nu se deschide la sofer,geamuri de ex pot sa le inchid si sa le deschid la toate usile.

 

daca doar la o usa iti face asa , sigur trebuie sa schimbi motorasul , adica toata incuietoarea :) ! Am vazut ca sunt f multe E90 cu probleme la inchidere ...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 year later...

Aseara, cand sa inchida masina, un E90 an 2006, am patit aceeasi problema, se inchidea doar usa soferului din cheie, dar de deschis , nu se mai deschidea decat cu cheia propriu zisa. Dupa ce m-am documentat pe forum, am coborat si am verificat siguranta 57, care era arsa. Am cumparat un set de la un Petrom, am schimbat-o , am scos borna cam 5 minute, cum am citit pe forum, iar cand am inchis-o din cheie, a functionat perfect.

Acum mai ramane sa vedem cat dureaza pana se va arde siguranta noua, sper ca nu vor mai fi probleme.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

la mine problema este ca din telecomanda nu pot actiona nici usile nici portbagajul, din cheie se inchid/deschid toate, am verificat toate sigurantele ce deservesc pentru usi/inchidere. sa incerc totusi si eu faza cu bornele?

 

 

Chiar daca le-ai verificat si par/sunt bune,sfatul meu este sa le inlocuiesti. Eu le-am verificat de 5 ori....de fiecare data erau bune. Le-am schimbat dupa care am apasat butonul de inchidere/deschidere de pe bord, pana cand s-au sincronizat portierele. Dupa ce am facut asta si am vazut ca merge, evident eram in culmea extazului si tot inchideam si deschideam pana cand....surpriza...iar nu mai mergea. Am verificat din nou sigurantele si de aceasta data una era arsa si am inlocuit-o cu una mai mare cu 5. Asta cu borna de la baterie este pierdere de timp....la mine nu s-a rezolvat nimic, niciodata scotand borna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

am schimbat siguranta 56 si 57, tot nu merge telecomanda, faza cu inchiderea/deschiderea din butonul din masina de cate ori trebuie sa fac? precizez inca o data ca la mine inchiderea usilor este sincronizata, telecomanda insa nu da nici un semnal :((

 

acelasi lucru si la mine

 

daca iau o cheie noua si inlocuiesc electronica din cheie plus bobina dintr-una din cheiele mele va functiona iarasi?

 

nu am erori pe modul pur si simplu mai aveam o singura cheie cu telecomanda functionala si s-a dus si asta

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

am schimbat siguranta 56 si 57, tot nu merge telecomanda, faza cu inchiderea/deschiderea din butonul din masina de cate ori trebuie sa fac? precizez inca o data ca la mine inchiderea usilor este sincronizata, telecomanda insa nu da nici un semnal :((

 

 

Pai cum este sincronizata? daca apesi butonul de pe consola se inchid toate 4 si se deschid?

Link to comment
Share on other sites

da-da, inchiderea centralizata functioneaza perfect, din telecomanda am probleme doar: nu reactioneaza la nici a comanda :(

Pai in cazul asta...nu prea ai aceeasi problema cu ce am avut noi....la majoritatea problema era ca doua portiere sau una se inchuiau iar restul nu si invers. La tine pare sa fie stric problema de comanda radio de la telecomenzi....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.