Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Daca nu aduceam masini din USA, as fi dat si eu statul in judecata si poate as fi castigat, ca as avea vreo 5 taxe in total 8k mi se pare. Dar nu merge castigat ca nu sunt aduse din alt stat comunitar, desi ele au devenit comunitare in momentul in care s-a platit vama si tva. O mare aiureala.
Link to comment
Share on other sites

Daca nu aduceam masini din USA, as fi dat si eu statul in judecata si poate as fi castigat, ca as avea vreo 5 taxe in total 8k mi se pare. Dar nu merge castigat ca nu sunt aduse din alt stat comunitar, desi ele au devenit comunitare in momentul in care s-a platit vama si tva. O mare aiureala.

 

asta este Romania devil.png

Link to comment
Share on other sites

E doar mintea mea sucita sau o sa trebuiasca sa platim toti o taxa auto redusa cu 30%? Sa explice cineva daca stie. Multumim :)

 

 

ideea este ca sa se impuna o taxa de vanzare care sa reprezinte 70% din valoarea taxei actuale

adica ne face boc un discount de 30% :lol2:

eu asa am inteles

oricum e marfa ;)

Link to comment
Share on other sites

astia sunt nesimtiti

uite de asta o sa merg la un avocat si o sa dau in judecata statul sa imi recuperez si eu taxa de prima inmatriculare :thumbsup:

 

nu mai trebuie sa mergi la avocat

direct la circa finaciara

dar cica nu dau tot inapoi

si se va esalona pe catva ani :D

ca de e criza

Link to comment
Share on other sites

eu am mai luat o parte din taxa cand s-a modificat taxa am luat diferentza inapoi

acum daca stie cineva cum sa recuperam si restul il rugam sa ne ajute

 

 

sal...cum adica ai luat o parte din taxa si nu tot+cheltuieli de judecata+dobanda?????.....au trecut 3 ani de cand ai inscris masina?

Link to comment
Share on other sites

Chiar si daca ar restitui banii, statul ar castiga dobanda potentiala pentru ca sa nu va asteptati sa o dea - cu ar fi firesc - cu titlu de daune interese celor carora le-a impus aceasta porcarie protectionista ! Si oricum cuantumul va fi eliberat esalonat , ca asa procedeaza infractorii care , chipurile, nu au de unde restitui ce au jefuit !
Link to comment
Share on other sites

depinde cum privim problema...statul pierde cam de 5 ori mai mult decat castiga cu actuala taxa tocmai din cauza cheltuielilor pe care le-am mentionat eu mai sus.

 

cazul colegului dragosel_bmw care si-a recuperat numai o diferenta de nu stiu ce e cel putin dubios si ar trebui sa faca niste cercetari mai amanuntite , asta daca nu cumva au trecut cei trei ani in care poate actiona statul in instanta.

 

in alta ordine de idei daca si noua lege va avea aceeasi fundamentare ca cea veche si va putea fi atacata in instanta probabil vom incepe sa folosim procedura de back-up....ne judecam inainte de platirea taxei....cu numere rosii pe masini....dar fara casco :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.