Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

doamneeee....deci daca iti cumperi masina noua si o vinzi , trebuie sa platesti taxa la idioti , ca esti la prima vanzare...doamneeeee...cat tupeu...sick.png

 

sunt curios acum daca or sa isi mai ia lumea masini din Germania si sa devina primul proprietar in Romania...mellow.png

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Si pentru ce ? Pentru ca au unii sus pusi actiuni pe la nu stiu ce importuri de masini noi , pentru tiriac si nu in ultimul rand pentru dacia . Macar daca venea profitul in tara dar le facem una alta mare francezilor .
Link to comment
Share on other sites

sal...cum adica ai luat o parte din taxa si nu tot+cheltuieli de judecata+dobanda?????.....au trecut 3 ani de cand ai inscris masina?

eu am inmatriculat masina in ianuarie 2008 si am platit 5800 lei dupa o perioada s-a modificat taxa de inmatriculare si pt masina mea taxa era de 3700 lei si am facut un dosar in care am pus chitantza de cu suma pe care am platit-o si niste cereri o stampila de pe la RAR si am luat diferentza inapoi

acum daca stii u cum sa recuperez si restul dau o pizza

Link to comment
Share on other sites

doamneeee....deci daca iti cumperi masina noua si o vinzi , trebuie sa platesti taxa la idioti , ca esti la prima vanzare...doamneeeee...cat tupeu...sick.png

 

sunt curios acum daca or sa isi mai ia lumea masini din Germania si sa devina primul proprietar in Romania...mellow.png

 

 

 

POIUYT, pui gresit problema: Statul nu vrea sa te jecmaneasca pe tine, care iti vinzi masina, ci pe mine ca ti-o cumpar. La urma urmei tu vei include in pret suma respectiva, iar eu o voi plati. De fapt, nici nu mai pricep ce vrea si statul asta: ori este vreun samsar prin Guvern si nu vor sa il supere, ori samsarii platesc prin spate, iar guvernantii ii respecta? Naiba sa ii ia, si pe unii si pe altii, dar eu nu inteleg de ce nu se impoziteaza samsareala?!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu am inceput procesul cu statul de 2 saptamani , eu am o taxa din 2007 de recuperat

eu am dat in 2007, 1080 euro, iar in 2008, mi-au dat inapoi, tot fortati de UE, 700 si ceva de euro...banuiesc ca si la tine e acelasi lucru, nu?...oricum, ma gandesc daca o sa cer restul de 300 si ceva de euro...poate doar daca "procedura" nu implica cheltuieli asemanatoare ca si suma, sau apropiate, ca actele pe care le cer ei le am in totalitate

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

uite aici gugumanie.. taxa de prima vanzare.. :)

Cica asa ramane, s-a stabilit in sedinta coalitiei..

http://0-100.hotnews.ro/2011/05/30/coalitia-este-de-acord-cu-extinderea-taxei-auto-la-masinile-inmatriculate-in-romania-inainte-de-2007/

::)

 

pai eu care am platit taxa de prima inmatriculare in dec 2007, mai platesc acum o adoua si cand o vand :angry2:

 

pffffff

Link to comment
Share on other sites

eu am dat in 2007, 1080 euro, iar in 2008, mi-au dat inapoi, tot fortati de UE, 700 si ceva de euro...banuiesc ca si la tine e acelasi lucru, nu?...oricum, ma gandesc daca o sa cer restul de 300 si ceva de euro...poate doar daca "procedura" nu implica cheltuieli asemanatoare ca si suma, sau apropiate, ca actele pe care le cer ei le am in totalitate

 

Eu nu am luat pana acum nimic inapoi . Asa ca acum le-am cerut toata taxa . Oricum cu noua taxa ne-a tras-o in bot intr-un mare fel

Link to comment
Share on other sites

sa vedem formularea exact, nu poate fi decat o aberatie la fel de atacabila, orice formulare in afara de un impozit anual nu cred ca rezista la testul cu EU..

De fiecare data au stiut din astart ca vor fi respinse formularile, si au continuat sa traga de timp..

Pai iti dai seama, ce e prima vanzare, cum o definesti ?

e o nebunie.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Domi, dar nu inteleg de ce dureaza atat de mult ca UE sa intervina? sa nu fi existat taxa aberanta din 2008 pana in prezent.

 

 

si de ce ar interveni UE pt noi ? nu ii incomodeaza pe ei cu nimic taxele noastre atata timp cat se strang bani la buget ca noi sa putem rambursa creditele luate de la FMI .... sincer am mai zis asta, vreau anarhie in tara asta , vreau cat mai multe taxe, noi in prostia noastra spunem ceva de genu " eh las ca trece si asta, or venii si vremruri mai bune" ...si atunci mai alegem inca un mandat pe Boc si ai lui ... Sa traiti bine !!

Link to comment
Share on other sites

a intervenit de fiecare data.

 

 

Problema e ca de fiecare data trebuie sa astepte noua formulare, apoi sa dea cu ea de pamant. Asta se intampla din 2007 incoace.

Cei din Romania stiu foaerte bine asta,dar trag de timp.

Pentru ce face Romania cu taxa asta nu exista precedent conform procedurile lor, ma intelegi. Asa grad de nesimtire nu e prevazuta de procedurile normale ale Comisiei.

Sa iti explic cum e de fapt mecanismul.. un guvern de avortoni dintr-o tara EU oarecare vomita o decizie neconforma.. Guvernului de avortoni e avertizat sa o modifice. De regula se modificat tot in sensul avertizarii si treburile se opresc aici.

ROmania tot "modifica" fara sa modifice pe find nimic de fapt, ci doar titulaturi care nu inseala pe nimeni si eventual cuatumul taxei, si EU repeta procedura la nesfarsit, pentru ca nu exista precedent pentru ce face nesimtirea asta de tara..

Nu au ce sa faca altceva decat sa respinga fiecare varianta, si jocul asta o sa continue la nesfarsit.. pana cand vine sin ROmania cineva cu cap..

Bineinteles ca astea costa bani toate, nu stiu cat mai incaseaza ei din taxa, dar stiu cu siguranta ca se cheltuie bani si timp in justitie non - stop

Sunt idioti din multe puncte de vedere..

UN singur exemplu. un ministru finlandez de finante a zis clar ca un contrabuabil perfect este cel care bea numai bautur spirtoase, fumeaza, (in plus astia au si avantajul ca mor mult mai rapid si nici nu halesc multa pensie) si conduce o masina cu cilindree cat mai mare ..

Sa lase sa aduca astia 10 mil de masini la 1000 de euro, ca toate manca benzina pe paine, mai ales ca sunt vechi, repara la ele non-stop si si au o catamai industria in spate..asiguratori, reparatii, service-uri.. toti au de castigat + stat prin acciza la benzina, rovigneta, impozit anual, tva.. etc etc.. cat zece taxe de prima in matriculare..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Este foarte adevarat ce zici cu consumul insa mai nou EU mai impuse si anumite standarde de poluare . Oricum ceea ce se intampla la noi este asa cum ai zis mult peste ceea ce au vazut vreodata cei care de la EU atunci cand au facut legile si procedurile
Link to comment
Share on other sites

poate nu am fost eu atent, dat intreb totusi: cand intra in vigoare "legea" asta?

 

de curand am cumparat un e46 din 99, inmatriculat in ro, un proprietar in carte, dar masina am luat-o de la un "intermediar", care a cumparat-o inaintea mea de la acel proprietar din carte si nu a inmatriculat-o pe numele lui

 

maine am programare la RAR, miercuri ar fi trebuit s-o inmatriculez pe numele meu

oare ma trezesc ca tre sa platesc si taxa asta noua de inmatriculare?

Edited by thisadi
Link to comment
Share on other sites

UN singur exemplu. un ministru finlandez de finante a zis clar ca un contrabuabil perfect este cel care bea numai bautur spirtoase, fumeaza, (in plus astia au si avantajul ca mor mult mai rapid si nici nu halesc multa pensie) si conduce o masina cu cilindree cat mai mare ..

Sa lase sa aduca astia 10 mil de masini la 1000 de euro, ca toate manca benzina pe paine, mai ales ca sunt vechi, repara la ele non-stop si si au o catamai industria in spate..asiguratori, reparatii, service-uri.. toti au de castigat + stat prin acciza la benzina, rovigneta, impozit anual, tva.. etc etc.. cat zece taxe de prima in matriculare..

 

+1 foarte logica treaba, dar problema e ca la noi probabil "influentii" nu detin lanturi de service-uri si societati de asigurari ci sunt importatori de masini noi...bleah, mi-e din ce in ce mai scarba de tara in care traim :2guns: :2guns: :death:

Link to comment
Share on other sites

pai eu care am platit taxa de prima inmatriculare in dec 2007, mai platesc acum o adoua si cand o vand :angry2:

 

pffffff

 

Din ceea ce am inteles eu, se plateste o taxa in momentul in care se va re-inmatricula prima data (dupa data la care va intra in vigoare noua lege) orice masina inscrisa in circulatie inainte de 01.01.2007. Deci tu scapi.

Edited by hedgehog
Link to comment
Share on other sites

UE, ca orice guvernare normala, nu impune nici un fel de norme de poluare la chestii existente, ci la viitor, si o face cu ani inainte astfel incat toata lumea sa se pregateasca.

NU stiu daca stiai, dar nu mai exista nici o reglementare oficiala in vigoare la nivelul EU (adica recomadare a comisiei sau vreo bucata legislativa emisa de parlamentul european), Momenta functioneaza un acord voluntar, subliniez cuvantul voluntar intre ACEA si EU si atat. De exemplu in ultimul acord s-a ajuns ca sa fie introdusa norma E6 din 2014, dar se amana cu doi ani sa aibe timp si rafinariile sa se adapteze. e drama mai mare la fabricat motorina EU6..

Parlamentul lucreaza la o bucata de legislatie sa reglemeteze asta de prin 2008, dar avand in vedere ca acordul functioneaza ok, nu se grabeste nimeni.

 

In rest fiecare tara are prorpiul ei sistem de impozitare, de regula e un impozit anual legat de cilindree si norma euro.

Acestea cand se mofica, se modifica minor, si ai timp ani de zile sa iti faci calcule.. .. de exemplu eu stiam din 2008 de cand am luat masina, ca la norma e2 se va modifica impozitul anual, e preconizata o crestere in trepte, o sa creasc acum aprox 15% gradual, din 2012 pana in 2015.. nu de exemplu ce s-a intmaplat in Romania, cant tot ce a fost peste 2000 de cmc s-a dublat anul asta..

 

De asemenea pentru masinile noi, fabricate dupa 2010, e un impozit nou, legat strict de emisia de CO2, nu mai are treaba nici cu cilindree si alte chestii..

Cei cu motoare vechi stau pe grila veche,

Ce e interesant, e ca se lucreaza la o baza de date comuna a ITP-ului, si o uniformizare totala la cum se face ITP la nivelul EU, si din momentul ala poti face ITP in orice tara EU si va fi valabil peste tot.

Cred ca atunci, cel putin la chestii mari o sa se cam termine cu spaga la ITP sa treci masini cu catalizator scos si alte fantezii de genul asta..

Cred ca mai dureaza un an doi pana se implementeaza, sunt curios sa vad ce iese..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.