Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Bun, e cineva cu habar juridic aici?

Nu inteleg cum e posibil sa se dea o lege retroactiva!

Adica de unde era sa stim noi in 2003 cand am cumparat masina de noua si am platit tot felul de taxe, ca urmeaza peste nush cati ani sa platim taxa asta? daca stiam asta poate imi luam motor mai mic de 3 litri.

Eu intentionez sa o transcriu in curand si sa dau in judecata statul asa, ca gest. Am vreo sansa se castig? Pana la urma pot invoca faptul ca e retroactiva, abuziva...

 

Si guvern mai prost ca asta nu am vazut, adica se pune taxa de "poluare" dar daca romanu no o mai trascrie si se va circula cu procura de azi prin romania... de unde isi mai iau ei banii? adica de unde mai reduc ei poluarea?

eu am facut contract de vanzare-cumparare cu un prieten pt 330-ul meu acu o saptamana.Acuma o sa rupem contractele.M-a sunat ca imi aduce masina inapoi,ca nu are chef sa plateasca 3200 de euro noua taxa :drinks: .Masina aia 330 din 2000, e pe viata,am impresia .Nu mai am cum sa o vand niciodata. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

eu am facut contract de vanzare-cumparare cu un prieten pt 330-ul meu acu o saptamana.Acuma o sa rupem contractele.M-a sunat ca imi aduce masina inapoi,ca nu are chef sa plateasca 3200 de euro noua taxa :drinks: .Masina aia 330 din 2000, e pe viata,am impresia .Nu mai am cum sa o vand niciodata. :unsure:

 

 

cam asa ceva

Link to comment
Share on other sites

eu am facut contract de vanzare-cumparare cu un prieten pt 330-ul meu acu o saptamana.Acuma o sa rupem contractele.M-a sunat ca imi aduce masina inapoi,ca nu are chef sa plateasca 3200 de euro noua taxa :drinks: .Masina aia 330 din 2000, e pe viata,am impresia .Nu mai am cum sa o vand niciodata. :unsure:

 

 

De ce sa ti-o aduca inapoi? taxa intra in vigoare abia la anul, are timp sa si-o treaca pe nume, sau e altfel?

 

Nu are rost sa ne mai gandim la taxele de la noi, la nivel mondial se intampla lucruri mai naspa, astfel incat doar cei f bogati vor mai putea merge cu masina, cand zic f bogati ma refer sa aiba banii investiti in ceva, deoarece monedele pica una cate una incepand cu dolarul.

Link to comment
Share on other sites

Am aruncat un ochi pe site-ul ministerului mediului si am vazut ca deocamdata s-a aprobat doar proiectul de lege. Asta inseamna ca trebuie sa elaboreze legea si sa treaca si aia de voturi, sau nu ? Indiferent, eu zic ca nu au ce face fiindca daca mentin porcaria asta cu plata retroactiva ptr masinile inmatriculate inainte de 2007, vor pierde toate procesele. Nici nu trebuie sa platesti taxa inainte ! Cumperi masina inmatriculata inainte de 2007, te duci la politie sa o inmatriculezi pe numele tau iar acolo iti vor cere chitanta doveditoare ca ai platit taxa asta fantoma. Tu spui ca nu ai platit-o iar ei spun ca nu iti inmatriculeaza masina, moment in care le ceri ca refuzul sa ti-l dea oficial, in scris. Cu refuzul ala te duci la un avocat ( si se vor specializa multi dintre ei pe treaba asta iar costurile vor fi modice ) si el va castiga mai mult ca sigur !
Link to comment
Share on other sites

De ce sa ti-o aduca inapoi? taxa intra in vigoare abia la anul, are timp sa si-o treaca pe nume, sau e altfel?

 

 

probabil omul se gandeste ca odata si odata va trebui sa o vanda,si atunci cat mai primeste pe ea ? 2-3000 de euro ?? masina are o taxa de prima inmatriculare de 3260 de euro.Daca taxa scade cu 25% tot mai raman vreo 2400 de euro de dat la stat ...

Link to comment
Share on other sites

De ce sa ti-o aduca inapoi? taxa intra in vigoare abia la anul, are timp sa si-o treaca pe nume, sau e altfel?

 

Nu are rost sa ne mai gandim la taxele de la noi, la nivel mondial se intampla lucruri mai naspa, astfel incat doar cei f bogati vor mai putea merge cu masina, cand zic f bogati ma refer sa aiba banii investiti in ceva, deoarece monedele pica una cate una incepand cu dolarul.

 

sau de ce nu ii face luni autenticitatea si o inscrie acum? pana publica astia legea..

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca odata cu legea asta vor creste numarul masinilor inmatriculate la bulgari. E mai simplu sa o inmatriculezi dincolo si sa o vinzi apoi la un pret mai mic, decat sa scazi taxa si sa o dai pe 1000 de euro. La fel si cu cei care vor cumpara masini inmatriculate inainte de 2007, le vor baga pe bulgari.
Link to comment
Share on other sites

sau de ce nu ii face luni autenticitatea si o inscrie acum? pana publica astia legea..

pai nu ai inteles ? degeaba o inscrie acuma ,maine sau luni sau mai tarziu pe numele lui .Peste 6 luni,sau peste un an ,cand va vrea sa o vanda ,va fi afectat oricum de taxa asta,va trebui s-o plateasca ,el sau cumparatorul.Masina e din 2002 in Romania,si a fost vanduta si revanduta de 4-5 ori pana acuma in tara,asta nu are nicio relevanta.

Link to comment
Share on other sites

eu am facut contract de vanzare-cumparare cu un prieten pt 330-ul meu acu o saptamana.Acuma o sa rupem contractele.M-a sunat ca imi aduce masina inapoi,ca nu are chef sa plateasca 3200 de euro noua taxa :drinks: .Masina aia 330 din 2000, e pe viata,am impresia .Nu mai am cum sa o vand niciodata. :unsure:

Poti sa o vinzi in alta tara. De exemplu in Bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

Nu se lasa de legea asta cu niciun chip. Au vazut ca populatia este total nemultumita, au vazut ca Uniunea Europeana nu este de acord cu toate aberatiile astea. Dar nu se lasa, tin cu dintii de asta de parca s-ar prabusi lumea daca renunta.

De ce avem noi parte doar de conducatori ce-si urasc cetatenii?

Link to comment
Share on other sites

Isi urasc cetatenii dar si acestia la randul lor ii iubesc cu o ura grea. Se tot bat cu pumnii in piept cu astfel de legi dar nu isi dau seama ca in final tot ei vor avea de pierdut. Cum a spus si @filon, erau mult mai castigati daca impuneau o taxa asemanatoare cu cea a bulgarilor, atunci toate masinile inmatriculate la ei ar fi fost pe Ro, iar banii intrau in bugetul ''statului''.
Link to comment
Share on other sites

pai nu ai inteles ? degeaba o inscrie acuma ,maine sau luni sau mai tarziu pe numele lui .Peste 6 luni,sau peste un an ,cand va vrea sa o vanda ,va fi afectat oricum de taxa asta,va trebui s-o plateasca ,el sau cumparatorul.Masina e din 2002 in Romania,si a fost vanduta si revanduta de 4-5 ori pana acuma in tara,asta nu are nicio relevanta.

 

daca o vinde peste 2 ani , deja valoareaza 3 mii si o vinde cu cheile si talonul. defapt cred ca mai bine o tine radiata de acum .

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

vazusem un interviu cu un ministru de finante finlandez.

 

Tipul spunea ca un contribuabil ideal are V8 benzina, fumeaza 2 pachete pe zi si bea nu mia tarie. IN plus nici nu ai cheltuielei mari cu el, ca probabil nu apuca sa haleasca cine stie ce pensie...

Daca sunt boi..asta e...

Treaba cu retroactiv nu tine.

Cred ca exista o portita la masini vechi totusi. Exista o prevedere intr0un tratat care spune ca valoarea taxei nu poate fi mai mare decat valoarea obiectului taxarii.. o sa ma interesez la la un avocat de ideea asta.

Dar asta va functiona doar la masini mai vechi...

 

 

Link to comment
Share on other sites

As avea o mica nelamurire. Se numeste taxa pe prima vanzare pentru ca se aplica numai primului proprietar in Romania? Sau daca masina a fost vanduta de 3 ori, in tara, si acum o vand si eu mai departe, intru si eu in raza de actiune a legii? Ca am vazut cateva pareri impartite pe aici. De asemenea daca eu am platit taxa de poluare in oct 2008, sant primul proprietar, nu am cerut taxa inapoi, acum daca ma decid sa o vand mi se cere din nou taxa? Mi se pare un fel de dubla impozitare, in cazul in care asa au gandit-o. Si solutia nu este inmatricularea masinii in BG. Mai bine ne imatricula noi cu totul in alta tara si nu mai platim niciun impozit si nicio taxa...poate asa vor multumiti si bugetul umflat :goodjob: !
Link to comment
Share on other sites

Salut bĂŁieĂži, am o micĂŁ nelĂŁmurire cu aceastĂŁ taxa.

 

Prima oarã, taxa se aplicã la maºinile aduse din afarã sau ºi la maºinile deja Înscrise În România?

DacĂŁ aÂş vinde maÂşina aÂş fi afectat cu ceva de aceastĂŁ taxĂŁ ?

DacĂŁ vreau sĂŁ cumpĂŁr o maÂşina, ĂŽnscrisĂŁ, sĂŁ zicem Bora 1.9TDI, 2003, Euro3. Cam ce taxĂŁ ar trebui sĂŁ plĂŁtesc?

Link to comment
Share on other sites

Sunt niste tampiti, am vazut ce poate si PDL, vai de mama noastra ca nu avem nicio optiuni polica..in prima faza va spun eu ce se va intampla, multi le vor vinde fara acte, asa ca prostii nici macar taxa de talon si de numere n-o vor mai incasa...si apoi procese peste procese ca si taxa asta discrimineaza fata de vechii proprietari ai aceleiasi masini si o sa renunte la ea in cativa ani...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.