Jump to content

Indepartare insecte


LYM

Recommended Posts

Am facut mai de mult un drum noaptea, pe autostrada, si mi s-a umplut botul masinii de insecte strivite. Initial nu le-am dat inportanta si nu am spalat imediat masina.

 

Intre timp s-au uscat si au ramas unele pete de insecte care nu vor nici in ruptul capului sa se stearga. Am luat o solutie de insecte din OMV, insa nu are absolut niciun efect. Am incercat sa insist puternic cu un burete special de insecte pe una dintre pete insa nimic, zici ca e vopsita acolo.

 

Cum naiba scap de petele astea? Exista un spray de insecte mai potent? imi trebuie ceva care sa le dizolve bine, sa nu risc sa stric vopseaua frecand la ele.

Link to comment
Share on other sites

sunt foarte nasoale

nu mai insista cu bureti si alte chestii pentru ca o sa zgarii lacul

 

nu ies decat cu spuma activa,apeleaza la o spalatorie auto

 

am vazut cazuri de masini inchise la culoare care au stat mult cu rahat din ala galben de albina pe ele,s au copt la soare si s a patat lacul

 

cu o spuma buna si jet de apa nu exista sa nu iasa :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Nici vorba cu apa/spuma de la spalatorie. Am spalat-o de n ori de-atunci si am rugat baietii sa insiste acolo si nimic. Imi trebuie o solutie care sa le dizolve.

 

@Robert_TAU - merci pt recomandare

 

Pe net am mai gasit http://www.mafra.ro/curatitor-insecte-pulimoscerini-indeparteaza-usor-orice-urma-de-insecte-p-111.html , o solutie care spun baietii ca ar fi buna.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

inseamna ca aia de la spalatoria respectiva n au nici o treaba,sau dilueaza spumele prea tare

 

eu iti zic pt ca lucrez zilnic cu asa ceva,folosesc pt exterior spuma strong pt camioane cu ceara inclusa,dau spritiera intai si apoi spuma,las 5 minute la inmuiat,apoi jet si iese perfect

 

am avut masini venite direct din germania sau franta iti dai seama ce era pe ele...in fine

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc detalii despre spumele folosite la spatoriile respective, cert este ca nu scot petele astea. Majoritatea mustelor s-au dus, insa au ramas cateva pete care au ramas, dupa cum am zis.
Link to comment
Share on other sites

din pacate dupa cum am zis este posibil in cazul in care au stat prea mult si s au copt in soare pe negru,sa pateze lacul.sper sa nu fie cazul la tine

 

daca nu,le scoti usor prin polish

Link to comment
Share on other sites

Am incercat astazi si cu Pulimoscerini - no effect. Probabil ca petele sunt imprimate in lac, asa ca ma dau batut. Daca am reusit ceva cu toate solutiile astea a fost s-o zgarii si mai rau :pardon:

 

M-am uitat atent azi, in timp ce eram la spalatorie, la inca 2-3 masini negre si toate aveau, mai mult sau mai putin, aceeasi problema ca si a mea.

 

O sa incerc sa iau legatura si cu o firma de detailing, sa vad ce parere au - daca se pot elimina la un polish sau nu (unde recomandati sa incerc? as prefera un polish local - doar capota). Nu sunt foarte vizibile, insa imi stau pe creier acum :D

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Am incercat astazi si cu Pulimoscerini - no effect. Probabil ca petele sunt imprimate in lac, asa ca ma dau batut. Daca am reusit ceva cu toate solutiile astea a fost s-o zgarii si mai rau :pardon:

 

M-am uitat atent azi, in timp ce eram la spalatorie, la inca 2-3 masini negre si toate aveau, mai mult sau mai putin, aceeasi problema ca si a mea.

 

O sa incerc sa iau legatura si cu o firma de detailing, sa vad ce parere au - daca se pot elimina la un polish sau nu (unde recomandati sa incerc? as prefera un polish local - doar capota). Nu sunt foarte vizibile, insa imi stau pe creier acum :D

 

ies la polish cu masina , relax. Ca sa eviti situatia asta trebuie sa ceruiesti masina mai des , cel putin o data pe luna , preferabil de 2 ori . Foloseste o ceara buna iti recomand sa o iei pe cea de la Automagic , gasesti in targ vitan la magazinul de vopseluri , e doar unul , il stiu toti , e la litru si se aplica sterge f usor cu un burete pe care il gasesti tot acolo .Tot ce trebuie sa respecti e sa nu o aplici cand e tabla incinsa sau direct in soare .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Merci pt sfat Myx. O sa incerc sa iau o ceara din aia (btw, asta se aplica pe uscat sau trebuia spalata dupa aplicare?)

 

@sly06 - asa e. Daca era dupa mine as fi luat masina alba, insa asa a fost sa fie :)

 

@catalin - insectele s-au dus, insa au ramas urme unde s-au spoit pe capota (probabil zeama aia din ele s-a imprimat in lac dupa ce s-a copt la soare). Sunt destul de increzator ca nu ma va ajuta nicio solutie din asta, asa ca nu-mi mai bat capul.

Solutiile alea probabil sunt bune sa le folosesti imediat dupa, ca sa se ia usor.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

la spalatorie, inainte de spalare propriu-zis, se da cu o solutie speciala anti insecte dupa care se aplica spuma si jetul de apa...cel putin la spalatoria unde merg eu asa fac baietii aia si n-am probleme, se ia de fiecare data...

treaba cu insectele se-ntampla la toata lumea si in special cand mergi mai tare

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc de ani de zile Armorall-Insect removal,se gaseste la sellgros,metro,carrefour,etc... pur si simplu pulverizezi peste si pica instant insectele:

 

http://www.carpages.co.uk/news/@news-images/armor-insect-remover-19-08-07.jpg

 

Costa pana-n 30ron.

Link to comment
Share on other sites

Nu cunosc detalii despre spumele folosite la spatoriile respective, cert este ca nu scot petele astea. Majoritatea mustelor s-au dus, insa au ramas cateva pete care au ramas, dupa cum am zis.

 

 

Sint unii la spalatoriile auto care face in asa fel sa pleci mai repede dar iti da o (buleala) mai ales cind e aglomeratie...de nu te vezi!Ca peste tot te duci unde cunosti.

Link to comment
Share on other sites

Sint unii la spalatoriile auto care face in asa fel sa pleci mai repede dar iti da o (buleala) mai ales cind e aglomeratie...de nu te vezi!Ca peste tot te duci unde cunosti.

 

:frantics: ce exprimare...am inteles tot!! :laugh:

Edited by CTS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

nu stiu ce mananca mai nou insectele! dar daca trec 2 zile in soare pe masina inchisa la culoare! e de rau!

doar cu pasta mai merg jos...ca sa nu ajungi la polishat, poti sa ceruesti masina cu produse d calitate si nu vei avea probleme

nu insistati cu carpe sau burati o sa faceti mai mult rau decat bine!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.