Jump to content

procedura omologare dimensiune jante care nu e standar la R.A.R.


flo_sb

Recommended Posts

Am inteles ca:

*trebuie puse pe masina, dusa undeva (unde?)&(unde pe langa sibiu?)

*aia dau o foaie

*merg cu foaie la rar

*solved

 

unde si cat costa si cum e procedura mai exact?

 

edit: rog un moderator sa mute topicul la "BMW Autobahn"

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Hmmm...Daca ar fi asa usor ...!!! In general , daca vrei sa omologhezi anumite componente la o masina , care nu au echipat din fabrica masina sau modelul respectiv , costa foarte , foarte mult....Ex: daca vrei sa omologhezi niste anvelope pe masina ta , care nu s-au pus niciodata pe acel model , trebuie sa echipezi auto cu acele anvelope , se lasa masina la RAR cateva zile , se fac teste de incercari cu ea ( franare , stabilitate , zgomot , putere , etc...etc...) , teste care se fac la limita si care , de obicei , nu convin clientului , iar ca , costuri se ridica undeva la 10 000 ron....Testele pot fi pozitive sau negative , asa ca...Mult succes!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe noile Certificate de Inregistrare nu mai sunt trecute marimele anvelopelor cu care trebuie echipat obligatoriu, autoturismul!Deci, de ce te stresezi degeaba?Nu trebuie decat ca la urmatoarea Inspectie Tehnica Periodica autoturismul sa fie echipat cu noile roti si anvelope! :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu-s trecute in talon, jantele pot fi compatibile cu masina. La registru sunt habarnisti si nu trec in talon sau CIV doar cateva tipuri de jante. Trebuie sa mergi la reprezentanta. Daca sunt compatibile poti primi o adeverinta cu dimensiunea jantelor si a cauciucurilor acceptate pe masina. Cu adeverinta se merge la RAR si se trece in CIV. A facut asta un prieten cu un Audi. Ma gandesc ca se poate si la BMW. A fost 80 lei adeverinta si nu stiu cat mai trebuie platit la RAR. In cazul in care jantele nu-s compatibile cu masina, recomandarea mea este sa nu le montezi.
Link to comment
Share on other sites

In cazul asta, nici cei de la RAR n-o sa ti le treaca in CI.

Au si ei acolo liste cu dimensiunile de jante omologate de producator pentru diferite modele de autoturisme, doar ca le e lene sa caute.

Insa in cazul tau... nu au ce sa mai caute.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Chiar daca nu-s trecute in talon, jantele pot fi compatibile cu masina. La registru sunt habarnisti si nu trec in talon sau CIV doar cateva tipuri de jante. Trebuie sa mergi la reprezentanta. Daca sunt compatibile poti primi o adeverinta cu dimensiunea jantelor si a cauciucurilor acceptate pe masina. Cu adeverinta se merge la RAR si se trece in CIV. A facut asta un prieten cu un Audi. Ma gandesc ca se poate si la BMW. A fost 80 lei adeverinta si nu stiu cat mai trebuie platit la RAR. In cazul in care jantele nu-s compatibile cu masina, recomandarea mea este sa nu le montezi.

 

exact si eu am avut un passat si i-am pus roti mai mari care nu erau trecute in talon si am fost la reprezentanta wv si mi-a dat o faie stampilata cu care m-am dus la rar si a fost totul in regula

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

stie careva cum se face daca nu am toate dimensiunile trecute in cartea de inentitate a masinii?

 

scriu asta deoarece am numa pe 16 la un 325i e46 si pe stalpu de la usa mai da inca o varietate de marimi. Se poate spune care e procedura daca stie cineva?

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 luni am trecut niste dimensiuni la rar si ma costat 130ron cu identificare.Deci sa treci niste anvelope in carte trebuie sa te duci la bmw si iti da ei o foaie cu care trebuie sa mergi la rar.Simplu si usor.

Foaia de la bmw nu ma costat nimic.

post-41780-0-41068400-1396448721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nesatisfacatoare foaia pe care o da reprezentanta. Ce ne facem cand vrem sa punem anvelope "strech"? Spre exemplu, 205/40/17 nu ai cum sa omologhezi pe E46.
Link to comment
Share on other sites

Ei sunt obligati sa-ti treaca in carte tot ce e trecut pe stalpul masinii sau in brief (in cazul masinilor aduse de dincolo).

 

La Passat-ul meu le-a fost lene sa faca asta la prima inmatriculare. Asa ca la vreo 2 ani, cand am schimbat dimensiunile rotilor, am mers frumos la RAR si le-am aratat in copia de pe brief ca sunt trecute si alte dimensiuni decat cea care au trecut-o ei din comoditate. Mi le-au trecut toate fara sa coste nimic.

A costat doar preschimbarea talonului.

 

La E60 i-am atentionat din start ca am o droaie de dimensiuni trecute pe stalp, sa nu omita vreuna. Tin minte ca vreo 15 minute au tot notat serii de pe stalp. :laugh:

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

La mine in CIV am trecute dimensiunile 205/55R16 si 225/45R18 si acum am pe masina 225/45R17 cu 245/40R17 setup care apare pe stalpul masinii.

Nu am avut niciodata probleme cu politia si de 11 ani de cand am permis, nu mi-a cerut nimeni CIV-ul care oricum NU E OBLIGATORIU sa il ai la tine.

Link to comment
Share on other sites

Da, ai norocul sa ai talon fara dimensiuni de anvelope trecute in el.

La mine la ambele masini, dimensiunile sunt mentionate in talon.

 

Cu politia nici eu n-am avut probleme. Singurul inconvenient apare la ITP cand tre sa ai pe masina ce e trecut in carte.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

normal, Politia verifica doar ca dimensiunile anvelopelor sa corespunda cu cele de pe autocolantul fabricantului.

Nu cred ca e ata de simplu. In codul rutier, art 100, se specifica clar, drept contraventie (soldata cu retinerea talonului).... "anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decât cele prevazute În cartea de identitate a vehiculului..."

Legat de obligativitatea (sau nu a) prezentarii cartii de identitate, Codul spune ca esti obligat sa prezinti politistului CI, permisul, talonul, precum si alte documente prevazute de lege (la o adica, o pot introduce aici, prin asimilare).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.