Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

http://forums.5series.net/topic/109704-cic-retrofit-compilation/ CIC RETROFIT

acum citesc un thread interesant. in al 3lea post bruce_miranda zice de "now feed the line level outputs of the CIC into that 4 channel amp"

Nu mai pot de oboseala, ma pun la somn fericit pt ca am auzit de line level la CiC. sper sa nu ma deprim din nou cand ma trezesc si citesc in continuare.

 

Cat te costa uopgrade-ul de la CCC la CIC, poti face upgrade-ul direct de individual audio.

 

Daca intr-adevar e semnal analogic e f buna ideea. Chestia asta se facea si pe e46 pentru semnal in (aux) sau out.

 

Nu cred ca e buna decat din considerente de pret. Un cablu analogic, fie el si coaxial de buna calitate, din fata pana in spate la E60, va influenta negativ calitatea sunetului pt ca distanta este destul de mare. Raportul S/N va fi mai slab... Asta e si unul din motivele pt care MOST este optic (si viteza datelor)

Link to comment
Share on other sites

Orice ati visa sa faceti la e60 fara modificari de substanta si bani multi plus instalator priceput e frectie la picior de cauciuc.

Din doua motive: daca ascultati mp3 deja e chintesenta aiuristicii, mai clar si curat va suna head unitul original cu un CD cumparat la peco.

Si, doi, cel mai important: puneti voi difuzoare amplificate pe fetele de usa din carton presat cu membrana in jos, ca alt loc n-aveti din fabrica, fara ranforsare, si veti avea parte numai de bucurie dupa.

 

Drept urmare, daca n-are sistem de sunet de top, ori o lasati asa, ori puneti frumos doar un sub de caliatte in incinta inchisa. Asta daca nu vreti sa pastrati masina.

 

Uite, pentru cin' s-apuca de treaba asta si nu ajunge la concluzia mea, ii dau cadou un bilet la mare, unde vrea el. :)

Link to comment
Share on other sites

Sincer, referitor la mp3, am facut un test, am facut un cd audio din flac-uri direct, dar nu am sesizat mare diferenta de la mp3.

 

Ce as face eu, as schimba difuzoarele cu unele de top,si pe langa, ceva amplificat cum zice Similea.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Stiti cum e? Am inceput acum mai bine de 15 ani cu o boxa de apartament, una nemteasca (pe vremea aia se aduceau sh-uri bune din Jarmania) pusa pe un cas romanesc, in Dacie, de-l inchideam/deschidem cu patentul - mi-am adus aminte de el pentru ca mi-au spart masina sa mi-l fure, haha), am tot luat muzica in timpul asta, in masina, in casa, jde' scule si-o gramada mica-mare de bani, ca acum sa ascult flacuri la casti ori CD-uri tot la casti, da' pe scule bunicele.

 

De ce a vrea SQ in masina nu e...fezabil:

 

1. toti visam sa cante "si din spate". oricat de misto ar parea, in aparenta, in realitate e cam aiuristic si departe de ideea de calitate. Astia pasionati si rigurosi, daca tot s-au apucat de-o treaba, pun sistem pe fata si-un sub in incinta inchisa, frumos acordate, in masina, in portbagaj cara doar porcul.

2. volumul interior al unei berline... nu e cel mai potrivit pentru auditie, fie ca e insuficient, fie ca vom avea tot feluri de suprafete care sa deranjeze pe doamnele unde sonore

3. zgomotul de rulaj - posibil de acoperit doar daca-ti urla hausul si rapu' in creier, de nu te poti auzi cu pasagerul din fata. Ca de voce nici nu poate fi vorba din punct de vedere al calitatii la 150 km la ora, ca doar ne-am luat bemve si n-o sa stam s-ascultam muzica pe inserat in fata blocului cat coboara tanti proaspat epilata din casa;

4. distanta de la ureche la tiuiter, cum se zice, si de la medii la... genunchi.

5. COSTURILE. De vreo 2 mii de euro iti faci acasa un sistem de calitate de-o sa zica amicul procopsit in vizita ca nu esti prost deloc ca ti-ai luat asa ceva (bine, in cazul meu m-au injurat printre dinti, carand sculele pe scari)

 

 

Am zis-o in gluma, dar serios si mportant este ca muzica de calitate care sa ne emotioneze vom asculta in fotoliu, acasa, intr-un mediu potrivit si nu in masina la semafor. In concluzie, daca musai se vrea sq in e60 si nu avem sistemul de sunet de top (care, vorba aia, chiar nu suna rau deloc dar e al dracului de scump), ori un sub in incinta inchisa, pitit pe undeva (sau doua, ca sunt pe piata si-n varianta flat, cu adancime mica de montare), amplificat de-o statie decenta, ori punem mana pe flex si surubelnita, cum zicea cineva mai sus (lucru pe care l-am facut si eu, incantat ca pot, apoi m-am plictisit ireversibil, ca, in realitate, nu merita decat speranta pana ajungi acolo, nu si rezultatul final).

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in divergente pe tema calitatii sunetului intr-o masina, intr-adevar si eu sunt ingrijorat de prinderea difuzoarelor pe usi si multe altele, dar om vedea.

Legat de 5. Similea, sunt in situatia in care sa am sistemul ala acasa dar vreau macar jumatate din el in masina. Legat de vecini/colegi care vin in vizita, toti sunt multumiti de cum suna dar ai fi surprins ca majoritatea dintre ei zic unde e basul ala de subwoofer, de ce nu zguduie camera. nu multi inteleg. in fine.

mp3 da ai dreptate, iarasi alte discutii (nu reusesc sa-mi explic cum un E-MU 0404USB prin ASIO pe FLAC-uri si toate cele etc suna mai prost decat un Technics CD player entry-level de-a lui tata), deci pana la urma degeaba si FLAC daca preampu nu poate.

 

Tocmai am terminat de citit, lectura de 6h+, threadul http://forums.5series.net/topic/99495-cic-retrofit-installation-log/ care se refera la CIC Retrofit.

CIC-ul, `tui mama lui, poate fi configurat sa scoata stereo line level output. Bravo BMW, welcome to 2010.

Acum am dat un mail la tipul asta care vinde kiturile de retrofit sa vad preturile. La inceput eram entuziasmat, ma gandeam la 2000$ in total pt retrofit la CIC (asa am vazut pe ebay) dar mai apar niste complicatii (controler AC schimbat ca sa mearga pe trim etc)/ daca vrei cu combus te rupe, se pare ca ajungi la un 4000$, lucru intangibil pentru mine. Am dat mail si astept raspuns, sunt tare curios, in 42 de pagini totul legat de pret a fost tare ambiguu, se pare ca pentru astia trebuie doar sa vrei sau nu mod-ul, nu mai conteaza pretul.

 

Apropo Bala, Individual High-End cica e fix pix comparat cu ce poti face daca scoti sunetul pre-amp si mergi pe solutie after-market. Solutia oferita de BSW pt Logic7 equivalent cica e prastie de asemenea.

 

Ramane de vazut, am sa postez noutatile.

 

edit: acum ca am terminat de documentat partea cu CIC si stiu ca se poate, am gasit tot pe threadul ala http://www.carx24.de/carxb7.htm , care cica e un computer care iti da feel-ul de soft BMW. ma astept ca asta sa fie mai ieftin si sa ofere line level output, dar nu stiu cum se integreaza cu restul. off to read.)

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

CarX-ul asta e dragut dar integrare din parti. din ce mi-am dat seama, ori esti pe el, ori esti pe softul masinii (gen video input). zic astia ceva de connexx multimedia interface, nu gasesc nimic pe google.

Nu-mi place solutia.

 

Astept sa vad raspuns de la tipul asta daca imi da o gaura in buget ma vad nevoit sa relochez unitatea CCC si sa caut un casetofon care se poate integra perfect in trimul de la BMW, urmand sa gasesc pe cineva care poate taia trimul perfect.

Link to comment
Share on other sites

niciun raspuns pana acum. sunt ca pe ace.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-e60-e61-e63-e64-5er-CIC-navigation-HDD-iDrive-navi-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem33679b440dQQitemZ220781560845QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo#ht_2069wt_1165 2150$ cic retrofit pentru e60 cu coding dar mi-e cam frica de faptul ca nu sunt capabili aia sa mi-l faca (pot aparea niste probleme, Patrys asta de pe 5series.net i-a rezolvat pe toti)

 

mai este si alta varianta: http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E60-E61-E63-E64-CIC-Professional-Navigation-System-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem2a10eb6ddbQQitemZ180672490971QQptZCarQ5fAudioQ5fVideo#ht_2356wt_1165 cumparat CIC-ul si folosit http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-CIC-retrofit-adapter-/320681389246?pt=Car_Audio_Video&hash=item4aaa19acbe#ht_1013wt_1165 adaptorul asta de retrofit (CIC-ul 1300$, adaptorul 450$). astfel ies ceva mai ieftin dar faza e ca mergand pe varianta asta adaptoru o sa ii furnizeze la CIC ca merg cu 1km/h ca sa mearga video in motion (negativ pt navi). plusul ar fi ca pot monta orice reverse camera.

 

nu stiu inca ce sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Nu e scump upgrade-ul ala de 2150$, dar trebuie sa te gandesti ca in momentul in care o sa ai probleme cu masina si o sa-ti trebuiasca vreo codare ceva nu cred ca o sa se bage nimeni, cu atat mai putin vreun dealer.

Iar problema cu sunetul tot nu o rezolvi, ca mai bagi 1500-2000 euro pe niste amp-uri si difuzoare ca sa iti faci sunet decent.

Aproape 4000 euro doar in scule nu stiu daca se merita pentru ca la cat e un e60 acum,o vinzi pe a ta si iti iei an mai nou (facelift) cu logic 7 si e original din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

facelift de 2500 nu exista, imi luam de facelift direct. in principiu am avut 3 conditii cand mi-am luat-o. navi mare, manuala, 2500cc. mi-am ales una de 2-3luni inainte de facelift.

regret enorm ca mi-am luat cu navi mare, dar nu m-am gandit ca poate fi asa greu sa scoti line level dintr-o masina de 2007R.

de schimbat, o iubesc, prima mea masina, de 3 ani visez la ea. nu am de ce sa o schimb.

 

da, cand o sa am probleme si trebuie codare, trebuie pus inapoi CCC-ul (deci nici nu pot sa-l vand sa mai amortizez din pierdere).

suma investita in CIC e mare avand in vedere valoarea masinii. asta e clar.

nu stiu ce sa fac. imi place CIC-ul la nebunie. totusi, cred ca daca as gasi un casetofon 1xdin (sau poate chiar 2xdin desi nu vad cat de bine ar arata), si sa gasesc pe cineva sa imi taie in laser sau ceva, nu stiu, nu ma pricep, sa iasa perfect - sa taie trimul si sa bag in el un 1xdin, sa nu pierd din linia masinii. se poate asa ceva ? si relochez CCC-ul in spate sau in torpedou, nu stiu.

 

va rog, nu e nimeni pe langa sibiu cu un Logic7 sau High-end ?

Link to comment
Share on other sites

facelift de 2500 nu exista, imi luam de facelift direct. in principiu am avut 3 conditii cand mi-am luat-o. navi mare, manuala, 2500cc. mi-am ales una de 2-3luni inainte de facelift.

regret enorm ca mi-am luat cu navi mare, dar nu m-am gandit ca poate fi asa greu sa scoti line level dintr-o masina de 2007R.

de schimbat, o iubesc, prima mea masina, de 3 ani visez la ea. nu am de ce sa o schimb.

 

da, cand o sa am probleme si trebuie codare, trebuie pus inapoi CCC-ul (deci nici nu pot sa-l vand sa mai amortizez din pierdere).

suma investita in CIC e mare avand in vedere valoarea masinii. asta e clar.

nu stiu ce sa fac. imi place CIC-ul la nebunie. totusi, cred ca daca as gasi un casetofon 1xdin (sau poate chiar 2xdin desi nu vad cat de bine ar arata), si sa gasesc pe cineva sa imi taie in laser sau ceva, nu stiu, nu ma pricep, sa iasa perfect - sa taie trimul si sa bag in el un 1xdin, sa nu pierd din linia masinii. se poate asa ceva ? si relochez CCC-ul in spate sau in torpedou, nu stiu.

 

 

Inginerii din astea se fac la Logan sau Golf III . Daca era asa "esentiala" linia audio de pe masina de ce nu ai cercetat un pic ce optiuni sunt disponibile , faceai un test drive, asculti una /alta. Sunt foarte raspandite masinile cu Logic7. Nici Hi-Fi Professional nu suna rau deloc in comparatie cu sistemul standard. De asta avem forumul asta aici . Era de ajuns sa intrebi si iti spunea toata lumea ca sistemul standard se aude ca in Logan.

Link to comment
Share on other sites

ma uitam acum de un retrofit Logic7. primele 6 persoane care au Logic7 din 2 threaduri, nu-l recomanda, iar 3 din ei au mers pe aftermarket.

Se poate sa imi taie cineva trimul la masina in forma de dreptunghi 1xdin ?

Link to comment
Share on other sites

ma uitam acum de un retrofit Logic7. primele 6 persoane care au Logic7 din 2 threaduri, nu-l recomanda, iar 3 din ei au mers pe aftermarket.

Se poate sa imi taie cineva trimul la masina in forma de dreptunghi 1xdin ?

 

Calitatea sunetului depinde mult de ureche, genul de muzica si de ce nu, de facilitatiile pe care le are. Eu nu m-as lua dupa cei de afara unde un SPL-ul este la mare cautare :)

 

Dupa parerea mea, high-end este un sistem de la 1 la 10 de 8. L-am depunctat pentru facilitatiile pe care le are mai exact formatele cunoscute, controalele sale (lipsa control centru) derularea greoaie a melodiilor, mici glich-uri la schimbarea cantecelor daca pun CD/DVD cu mp3

 

Daca vine un clubber care are doar bubuitul in cap, nu va fi bun.

 

Daca asculti o Diana Krall, un BB King, Eric Clapton, este un sistem EXCELENT. La un drum lung este un sistem audio perfect. O sa gasesti toate sunetele la locul lor, dinamica buna iar E60-ul este extrem de bine antifonat deci ofera si un mediu bun.

 

Nu am ascultate Mark Levinsonul din Lexus si nici Bose din Audi A8. Nu stiu ce pot acestea pt a compara cu high-end cu ele

Link to comment
Share on other sites

mi-am dat o gaura la ruleta si i`m on tilt.

ma cac pe el de CIC si cei 65 de milioane ce trebuie investiti in el.

 

acum discut de amplificatoare.

posibil ca pe maine sa am comandate DLS Ultimate A2 pt boxele fata si Helix Dark Blue 4 pt spate si suburi de sub scaun.

 

intervine deci urmatoarea problema. ce cabluri sa folosesc sa duc semnalu de la CCC la amplif, si de la amplif la boxe ?

nu merge ceva ecranat, sau balanced sau ce solutie ?

acasa din cate stiu folosesc unul normal, OFC 99%, cu fini subtiri pe laterale si in centru mai groase sa se alinieze basul cu inaltele.

asa arata Real Cable TDC 300, pt home use:

http://www.top-audio.pl/towary_gfx/t_1834.jpg

http://www.avcables.ru/i/im/Real-Cable-TDC-300-F.jpg

nu prea cred ca pot sa folosesc ceva de genul in masina ca e cam lat si cam gros. ce solutii profesionale exista pt masina ?

 

 

edit: pana la urma merg pe ruta urmatoare de upgrade phase1:

1ampuri

2sateliti fata

3suburi scaun

4tot n-o sa fie bine, sunt mai mult decat sigur, asa ca o sa incerc sa ma amagesc cu un sound processor JBL MS-8 (desi sincer nu cred ca poate ala sa imi scoata semnalu audio la fel de liniar si fara THD si fara zgomot cat poate scoate un mp3 player de masina de 150E

5- trebuie sa ma documentez- referitor la interfata OEM de ipod BMW e60, poate imi spuneti voi - vad numele la melodii si pot controla IPOD-ul din IDRIVE ? - si pun pe ipod un splitter ca sa vad pe ecran song name si dau semnalul din ipod direct in statie. (in speranta ca am volume control pe MS-8 )

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

referitor la cablul pt boxe am mers cu un helix/stinger twisted pair, 10 lei metru. (stinger daca are 25m daca nu helix).

poimaine primesc statiile si probabil in weekend ma apuc de montat. sunt tare curios de rezultate.

Link to comment
Share on other sites

ampurile sunt pe drum.

am facut un post pe 5series, referitor la alegerea wooferelor de sub scaune, asta e punctul asupra caruia sunt cel mai indecis momentan.

daca va intereseaza, varianta in engleza

Hey Technic. Reading the CIC Upgrade Log and some other audio threads around here i must agree that you must be the audio expert

I currently started upgraded my sound sistem. the amps should come in 2 days.

i will do this in steps, first im going with the amps

What i ordered was :

DLS Ultimate A2 (2x85 4ohm) (to drive the probably future Morel Dotech Ovation 4)

Helix Dark Blue 4 (4x60 4ohm) (to drive the future underseat shallow subs and rear speakers)

 

I am looking into building a warm Sound Quality sistem not SPL

 

what im planning on the near future is:

Morel Dotech Ovation 4 or hybrid ovation for the fronts

rears dont matter at this moment of time

my biggest issue at the moment is the underseat subwoofer choice:

*earthquake SWS-8 - by the looks of it for me this is a cracker and i don`t like it at all

*pioneer ts-sw841D - http://www.pioneerel...Mount/TS-SW841D - is this another cracker ?

*Kicker SSMB8 - i know kicker has fame for producing incredible SPL - however i am looking for SQ - also hard to get for me in romania but this doesn`t matter, i need the best SQ in the considered budget

*morel supremo 9 - i instantly fell in love with it however when i ebayed for it, 750$/piece made me cry

*Helix Esprit E8W - only 50mm depth - why wasnt this be mentioned before ? http://www.helixhifi...?item_id=142203

 

so basically i am looking into obtaining a quality woofer. what would you recomend based on the following list ? i have bolded what i would choose from and i am looking forward for your pro answer.

also, is this Helix Dark Blue 4 able to drive them ? (using 2 channels for rears, 2 channels for underseat)

 

sorry for offtopic-ing this thread but couldn`t find how to pm you. i`ll also mail you, hoping for a fast answer cause i might need to throw the Helix DB4 away.

 

Thanks a million

Link to comment
Share on other sites

salutare.

azi am pierdut 3-4 ore. in final nu a rezultat nimic ca am inciocolat la loc masina ca s-a facut seara si trebuia sa ajung la concert. doar un panou de comanda pe usa de la sofer nefunctional :D

e nebunie curata felul in care e facut manunchiul de fire care iese din usa si intra in caroserie. foarte foarte greu de ajuns la el. pe langa asta nu este un manunchi de fire care se continua cand trece, ar o ditamai mufa.

inca ma gandesc ce solutie sa adopt. ori o sa tai firu la cativa cm de mufa de o parte si de alta ori ii explic putin cum sta treaba cu flexu (e loc numai de mufa atm). cel mai mare impediment a fost faptul ca este un surub care tine chestia de plastic care vine lipita de caroserie sa nu lase sa intre apa de 5/16 (~8mm) si fara sa dai usa jos e foarte greu sa-l desfiletezi.

o sa va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

referitor la cablul pt boxe am mers cu un helix/stinger twisted pair, 10 lei metru. (stinger daca are 25m daca nu helix).

poimaine primesc statiile si probabil in weekend ma apuc de montat. sunt tare curios de rezultate.

 

 

de unde ai luat cablurile ? si de unde ai comandat amp-urile?

 

te asteptam la intalnire dupa ce e gata, de obicei o tinem la carrefour/kfc.

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

Salut :)

Pana e gata mai dureaza vreo 2 luni, asta in caz ca merge bine cu licenta. daca nu, mai dureaza mult si bine : ))

Am cumparat de la un tip AlexBanu, am un prieten care a mai cumparat de la el, e din bucuresti, apare si pe forumul 4tuning, si are niste preturi, parerea mea, bomba.

google price DLS ultimate a2 si helix dark blue 4 2, am dat 1700 pe amandoua.

vrei sa-ti fac o poza la cablu ? nu e twisted pair din pacate, doar stingeru era. asta daca nu ma insel e helix precision 2x4mm flat.

cat de des va intalniti ?

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

da, e bun pretul pentru ambele luate impreuna.

 

nu pune poza, eram curios doar de unde, eu cand mi-am pus statia (ce-i drept mult mai modesta), nu stiam ca trebuie sa fiu pretentios si la cabluri, si am luat ce am gasit pe 9mai.

 

de intalnit ne intalnim destul de rar, o data la 2 luni, dar mai vb la tel :p

Link to comment
Share on other sites

am mai lucrat dupa concertu de azi inca vreo 5h, am ales sa las cablu in usa asa cum e (for now cel putin) si chiar dupa ce a intrat in caroserie l-am taiat si am lipit 2 cabluri. (cablu ce duce semnalu de la HU si cablu pt boxa fata stanga).

ce a fost greu a trecut, 5 ore de somn si maine pana la amiaza sper sa am gata fata stanga si dreapta si legate la statie. de maine (numai acum ne-am gandit), facem poze.

Link to comment
Share on other sites

Well, i did not have any wires for the speakers leaded to the trunk (standard audio) so i had to put some. the temporary solution i adopted was to make the connections right after the wire entered the carbody (temporary because i`m planning for adding the other part - carbody to door when i`m adding new speakers). Bout 17h hours of work for the fronts (subs not included). (i know, i`m slow, and we were 2 people). I`m out of cable, so i went to the next step.

 

FINALLY, I connected the high level input of the Helix Dark Blue 4 and starting pumping some watts into the door speakers.

total disapointment. prolly part of it is cos of the shitty rca connectors that i had.

either way, i just realised that the standard audio CCC does the following:

with fader set to front, balance left: u can still hear sound, ~chopping sound on the front right, very low. same thing vice versa. (balance right, u can hear sound on the left).

with fader set to rear: the front door speakers still receive allot of bass.

 

this is confirmed with the CCC amplifying and the Dark Blue 4. when running on DB4, this amplifies to even worse.

Finally, i connected my HD2/friends Iphone for some good line level signal. raise in quality, but then i realised the speakers are total crap.

 

Either way, my biggest concern atm is:

considering the HU is such garbage, do you know if JBL MS-8 is going to be able to fix things up FULLY ?

Are my issues with the fader and balance normal with the normal CCC or am i the only one who is experiencing them ?

 

Thank you.

poate ma ajutati si voi sa testati, cei cu versiunea standard de muzica, fazele cu fader si balance-u. puneti urechea langa boxa.

Edited by flo_sb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.