Jump to content

[e60][SOUND QUALITY audio][cine a mai facut]


flo_sb

Recommended Posts

Interesant.

Eu stiam ca la Hi-fi doar wooferele sunt amplificate iar la Logic7 toate difuzoarele.

 

Spuneam acum cateva zile ca o sa testez un Focal Ibus 20 (subwoofer activ) pe masina. Nu sunt multumit. Nici de sunet, nici de integrarea in masina (plus alte mici neajunsuri).

Deocamdata ramane asa pana voi lua o decizie:

- ori inlocuiesc toate difuzoarele, recodez CCC-ul macar pe hi-fi si adaug amplificatoare pe toate canalele

- ori nu mai modific nimic si ma multumesc cu ce am.

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intreba de unde am descarcat o dar banuiesc ca nu i facuta de unul ca mine.inteleg majoritatea principiilor la masinile din generatia noastra dar nu s electrician sau electronist.deci ...decizi u daca sa o crezi pe cuvant cred ca esti mai in masura .
Link to comment
Share on other sites

Daca doar wooferele ar fi amplificate poate ar fi mai bine dar numai in cazul in care s ar putea coda cumva sa mearga mai tare statia decat unitatea din bord.adica sa mearga 100 amplificatorul cand unitatea e pe la 60 si sa pun doua difuzoare mai competente cum ar fi earthquake.Ce parere aveti....cineva?
Link to comment
Share on other sites

Interesant.

Eu stiam ca la Hi-fi doar wooferele sunt amplificate iar la Logic7 toate difuzoarele.

 

Spuneam acum cateva zile ca o sa testez un Focal Ibus 20 (subwoofer activ) pe masina. Nu sunt multumit. Nici de sunet, nici de integrarea in masina (plus alte mici neajunsuri).

Deocamdata ramane asa pana voi lua o decizie:

- ori inlocuiesc toate difuzoarele, recodez CCC-ul macar pe hi-fi si adaug amplificatoare pe toate canalele

- ori nu mai modific nimic si ma multumesc cu ce am.

 

daca esti dispus sa "arunci" un 1000e atunci poti sa te apuci de ea ... depinde cat de mult conteaza sunetul pentru tine eu am testat si doar cu wofere logic7 twetere si crossovere pe fata cu amplificator 4 canale si era destul de ok ...

 

am vazut ca au aparut niste Hertz de 8inch subwoofere sunt curios daca intra sub scaun insa nu am de la cine sa probez... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Pai asta ar insemna sa trag alte fire din spate pana in fata la usi daca din amp pleaca doar in woofere.n as vrea sa ma complic prea tare .deci daca amp duce doar wooferele si merge codat sa mearga un 30 40 la suta mai tare decat unitatea din bord as scimba wooferele .daca amp duce si dif din usi...atunci ma las ca nu am chef de multe modificari .as cheltui un 5-800 $ sa se poata face ceva plug and play sa simt si eu ceva bass.cu mediile si inaltele sunt chiar multumit.Chiar nu e nimeni pe forum care sa stie sigur daca amp e doar pt woofere sau e si pt usi la sistemul hifi?dar sa fi vazut cu ochii lui nu de pe net ca vad ca s o mie de scheme si pareri.
Link to comment
Share on other sites

decizi u daca sa o crezi pe cuvant cred ca esti mai in masura.
Eu nu contest corectitudinea schemei. Asta am gasit si eu pe net ce am postat, dar e dintr-un intreg document. :)

E posibil ca varianta mea sa fie pentru nonLCI, iar schema ta sa fie pentru LCI.

 

daca esti dispus sa "arunci" un 1000e atunci poti sa te apuci de ea ... depinde cat de mult conteaza sunetul pentru tine eu am testat si doar cu wofere logic7 twetere si crossovere pe fata cu amplificator 4 canale si era destul de ok ...

 

am vazut ca au aparut niste Hertz de 8inch subwoofere sunt curios daca intra sub scaun insa nu am de la cine sa probez... :rolleyes:

Am primit si eu 1 woofer de LOGIC7 azi. Are 8", 4 ohmi si e luat de pe un E65. Din pacate n-a avut si perechea. :)

L-am montat. Diferenta SE SIMTE.

Si uite-asa... schimband pe rand TOT, ajungi la un rezultat. Sunetul nu e foarte puternic, nu are cine stie ce spatialitate, dar deja e decent, nu ti-e rusine cu el.

Urmaresc un retrofit de la Ground Zero pe toate difuzoarele. Pe masura ce o sa ma apuc de treaba, o sa potez rezultatele. Avantajul este ca acum cheltui 500 de euro cu ele si merg pe amplificarea standard pana doresti sa bagi alti bani in procesare de sunet si aplificare suplimentara.

Link to comment
Share on other sites

InSIDE sau Kristal_madness, poate voi stiti: exista mufe de tipul asta pe undeva? Ce cod au? E vorba de echivalentul mufelor de pe difuzoarele stock, dar pentru montare pe fire.

 

In realoem nu gasesc decat tata cu 2 pini. Mama nu.

Link to comment
Share on other sites

InSIDE sau Kristal_madness, poate voi stiti: exista mufe de tipul asta pe undeva? Ce cod au? E vorba de echivalentul mufelor de pe difuzoarele stock, dar pentru montare pe fire.

 

In realoem nu gasesc decat tata cu 2 pini. Mama nu.

Exista sigur.

 

Sunt prin pozele astuia cumva? http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=540954

 

 

Daca nu gasesti, cojesti putin firul si te sertizezi pe el.

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am nevoie de ajutor. Am e60 Lci din 2007, sunet Hi-Fi cu amplificare doar pe subwoferele de sub scaune. Am facut CIC retrofit de la CCC. Problema mea este ca sunetul acum nu se aude la fel de bine ca inainte. Cel putin bass-ul. Si diferenta este mare, in jos. Inainte frecventa de bass cobora mult mai jos sau erau mai amplificate wooferele. Aveam mai mult bass in masina. Nu am umblat la altceva decat la CIC. Amplificatorul nu l-am modificat. La volum mare se apropie cat de cat de ce aveam inainte dar la volum mic bass-ul este aproape inexistent comparativ cu CCC-ul. Are cineva vreo sugestie? Am mai incercat : am codat sistemul ca fiind stereo dar se aude distorsionat. Am pus filtre pe bass, se aude mai curat da in niciun caz nu are puterea sau frecventa de la CCC. Nu as vrea neaparat sa-mi schimb woferele pt ca am vazut ce scoteau inainte si eram multumit. Problema este cum le dau mai multa putere, cred.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Procesor sunet Audison Bit Ten

JBL MS-8 nu te-a tentat?

Diferenta ar fi ca are amplificare interna pe 8 canale (desi doar de 8x20W), e echivalentul sistemului Logic7, iar calibrarea e mai usor de facut.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

In State sunt destule pe la 400-500$. Daca e cine sa il aduca ar fi ok? Chiar si sa iesi in 2000 de lei.

Eu ma gandesc doar la amplificarea inclusa (care poate pe mine m-ar si multumi daca as avea calitatea ce o astept) si calibrarea mai usoara.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Tocmai vin de la o auditie pe un X6 2009 cu Logic7. Parerea mea: EXECRABIL. Parerea e impartasita si de proprietar. M-am jucat eu putin cu equalizer-ul dar degeaba.

 

Asta dupa ce inainte coborasem dintr-un Volvo S80 acelasi an cu sistem Dynaudio. O instalatie 4.1 din ce am vazut eu: 2 midbass + 2 tweetere pe usile fata, 2 midbass pe usile spate si un central pe bord. Dar Doamneeeeee cum suna sistemul ala... :first: Masina ce a costat 12.000 de euro acum in Germania. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

am asculat si eu un seria 3 cu logic 7 si nu mi-a placut daca aveam masina dadeam si cu ala afara :frantics: il dadeam sa imi iau un procesor bun :laugh:

 

mie MS-8 ala mi se pare cam jucarie... macar e ieftin, eu as merge pe Audison sau Alpine daca sunt $

Edited by ELNA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.