Jump to content

Schimbare volan de pe dreapta pe stanga la E46. Costuri piese, manopera si cine face?


tonyto333

Recommended Posts

Salutare!

In primul rand specific ca am cautat pe forum si am gasit doar cum si-a schimbat cineva personal si nu asta ma intereseaza.

 

Speta:

Ma gandesc sa imi iau un E46 (2000 - 2002) adus din Marea Britanie si sa ii schiimb volanul de pe dreapta pe stanga.

Aveti idee cat costa, cine face treaba asta, ce am nevoie si daca se merita?

Sau cine schimba volanul imi face o lista cu ce ii trebuie sa-i aduc sau poate asigura el si necesarul? :logik:

 

Am mai observat ca taxa de prima inmatriculare aka poluare este mai mica pt E46 din 1999, 2000 decat din 2003.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

foarte greu nu este , ce e mai greu in opinia mea , ar fi sa muti firaraiele cu cutia de siguranta de pe stanga pe dreapta, in rest nimic senzational.

 

 

iti trebuie bord , inclusiv partea metalica de sub el (caci tine coloana de directie-volanul , si partea de plastic) ,caseta si coloana directie , cred ca si farurile.

 

dar ca sfat mai mult merita sa iti iei direct cu volan pe stg. sunt foarte ieftine e46 ca si achizitie , in Romania

Edited by POIUYT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca e automata , nu e prea mare chin, daca e manuala e chin, ca bine zici Sedan.

 

 

servofrana , nebunii...

 

mda, clar nu se merita, la cat te costa toata treaba , diferenta aia o bagi intr-o masina cu volan pe stanga direct.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

In primul rand specific ca am cautat pe forum si am gasit doar cum si-a schimbat cineva personal si nu asta ma intereseaza.

 

Speta:

Ma gandesc sa imi iau un E46 (2000 - 2002) adus din Marea Britanie si sa ii schiimb volanul de pe dreapta pe stanga.

Aveti idee cat costa, cine face treaba asta, ce am nevoie si daca se merita?

Sau cine schimba volanul imi face o lista cu ce ii trebuie sa-i aduc sau poate asigura el si necesarul? :logik:

 

Am mai observat ca taxa de prima inmatriculare aka poluare este mai mica pt E46 din 1999, 2000 decat din 2003.

iti pot asigura eu toate piesele la pret bun,cu conditia sa le iei pe toate gramada de la mine

Link to comment
Share on other sites

si la cutie automata si la manuala ?! :)

 

mai trebuie domn' dee-low sa faca un pret la piese si aia e ! frantics.gif

am mai livrat toate piesele necesare pt trecere la volan pe stanga ,trebuie si instalatia electrica,cea de anglia e sensibil mai scurta :thumbsup: ,acuma omu' cere piesele,si facem un pret /total.De montat nu le montam ,e prea multa bataie de cap,nu ne pricepem :blush:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt parerile si sfaturile de pana acum. S-ar putea sa leg cuvinte fara sa imi dau seama ca mi-a stricat space-ul si scos niste taste copilul :))

 

dee-low - adica pe langa piesele de la tine mai trebuie sa imi caut eu instalatie electrica sau doar sa o prelungesc pe cea de la tine?

Eu detin si garaj subteran unde stau cu 2 elevatoare deci as putea gasi si un mecanic/electrician care sa o faca in extra time sau sa fac si eu pana la electrica.

Maine ma interesez cat de ieftin pot sa o aduc ca am pe cineva si daca pot sa gasesc cutie automata.

Link to comment
Share on other sites

...iti trebuie bord , inclusiv partea metalica de sub el (caci tine coloana de directie-volanul , si partea de plastic) ,caseta si coloana directie , cred ca si farurile.

 

..ansamblu timonerie stergatoare, pedalier, alti butuci la usi, scaune fata, calculatorul de la airbag-uri, alta cotiera (daca are) si posibil si alte conducte de la clima.

Instalatia electrica se modifica.

Link to comment
Share on other sites

Mai trebuie si alta caseta de directie.

 

Trebuie si omologare de la RAR?

 

"Daca unui vehicul i s-au modificat cel putin una dintre caracteristicile tehnice mentionate in cartea de identitate, detinatorul acestuia trebuie sa-l prezinte la una dintre reprezentantele RAR pentru inscrierea in cartea de identitate a respectivelor modificari. Modificarea cartii de identitate se realizeaza dupa ce se constata ca vehiculul modificat respecta conditiile constructive si pe cele privind starea sa tehnica."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

si pe mine ma batea gandul sa fac miscarea asta. chiar daca manopera + piesele ar costa 600 euro, tot nu se merita. mentionez ca instalatia electrica o facem eu, coloana de directie la fel, as fi avut nevoie de ceva ajutor la pompa de frana.si la conductele ce duc la abs.

-ca si pret al pieselor, majoritatea cereau peste 800 euro pana in 1000 euro. am gasit la cineva cu 600 euro negociabil si tot nu m-am apucat de treaba. pur si simplu nu se merita!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ai mai condus masini cu volan pe dreapta?

O sa iti ia ceva timp sa te obisnuiesti , dar pana la urma e exact aceasi chestie ,

Eu sunt in anglia m-am obisnuit nu mai simt nici o diferenta , am condus si in tara cand am fost , e aiurea in afara ce sa zic , dar in rest nici o problema

Ce vroiam sa zic , si eu m-am tot gandit sa il schimb dar am auzit o varianta acum nu stiu cat o fi de buna si cine a facuto

un upgrade la o navi care are suport video , si o camera in oglinda din stanga , cu activare de la un buton de la comenzi pe volan , asta cand esti in afara si chiar vrei sa depasesti

Nu stiu pentru cati dintre noi prinde ideea , dar ma rog , eu unul mai bine as face asa decat sa mut volanul

Link to comment
Share on other sites

daca va apucati sa mesteriti la operatiunea asta, chiar daca este un mecanic super profesionist, dupa o sa trocane tot bordu masini.

nu recomand. plus ca necesita foarte multe de schimbat fete de usi, timonerie cutie, stergatoare, trebuie dat jos tot motorul etc,etc...

Link to comment
Share on other sites

credca multa lume se gandeste sa faca manevra asta, mai ales ca n ultima perioada s a umplut tara de bmw-uri cu volan pe dreapta, cocalari vor cu orice pret bmw, nu conteaza unde e volanu sau motorul, sa fie bmw si sa fie moka...daca vrei sa l faci sa l tzii pt tine e ok, daca te gandesti ca o sa poti sa l vinzi si sa faci si ceva bani, mai gandeste-te odata!

 

 

oricum daca te gandesti sa ti aduci o berlina din 2000-2001, un calcul simplu: masina plus drum 2000 euro + 1000 inmatriculat + 800 piesele necesare + 800 manopera = 4600 si deja nu se mai renteaza bataia de cap...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.