Jump to content

Schimbare volan de pe dreapta pe stanga la E46. Costuri piese, manopera si cine face?


tonyto333

Recommended Posts

am dat eu la ei un email asa de informare si curiozitate , anul trecut prin noiembrie

e46ci 318 nfl , 2002, 143cp

 

3000 lire cu piese cu tot ,

 

mai bine iau inca un bmw aceasi motorizare din tara gata inmatriculat mai putin dotat

 

chiar is curios la m3 e46 cat cer

Link to comment
Share on other sites

uite am vorbit eu cu un baiat in craiova care a facut operatiunea asta mai multor masini si ti o poate face fara probleme am vazut si eu 3 masini am mers si cu una si nici nu iti poti da seama daca a fost vreodata cu volan pe dreapta in afara de inchiderea din butuc care nu a mutat o pe stanga.in rest toata operatiunea cu tot cu piese am inteles ca ar costa intre 800 si 1000 de euro dar nu stiu asta depinde de tine cum vorbesti cu el daca te intereseaza iti pot da numarul lui intr un mesaj si poti vb cu el Edited by blondu_cm
Link to comment
Share on other sites

Sau poti sa o bagi direct la baietii astia si gata o aduci facuta http://www.carconver...me.uk/portfolio

Pe mine ma bate gandul sa iau un E46 M3 sa-l tin pentru posteritate si inca analizez variante.

 

Baietii aia nu sunt normali ! Vezi ultimul M3 de la portofoliu (http://www.carconversion.me.uk/portfolio) prima poza la BEFORE volanul e pe stanga unde e normal :D il muta pe dreapta si apoi iar il pun pe stanga :D

Link to comment
Share on other sites

Am dat si eu zilele trecute, si la un e46 nfl au zis ca nu merita ca e prea veche :D Intrebati si voi de un e46 2004 sa vedem ce zic. Oricum am niste banuieli ca nu e deloc ieftina treaba, asta in primul rand pentru ca probabil ei fac treaba ca la carte nu merg pe niciun fel de improvizatii.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

daca da cineva un mail la baietii astia din UK sa ne zica si noua cam cat costa la ei conversia, sunt curios :), cel putin par a fi profesionisti si stiu ce au de facut!

 

L.E.- hai ca le-am dat eu :)

 

Thank you for your enquiry. To convert the bmw m3 e46 from RHD to LHD will cost £3600 includes parts and labour.

 

We can assure you the conversion will be done to M.O.T standard.

 

Alternatively

 

We sell left hand parts, Should you wish to do the conversion back home.

 

 

 

1. Complete dashboard

 

2. Power steering Rack

 

3. Dashboard bracket bar

 

4. Fan/heating and air conditioning system [Complete]

 

5. Foot pedals

 

£1200

 

All parts are used without imitations

 

Only when you are ready, we can find or get you LHD car/van, are you interest, call Cliff on

 

 

avand in vedere ca lira maine poimaine e 6 lei ... :)

Link to comment
Share on other sites

le-am dat si eu, am uitat sa postez raspunsul...am intrebat de un RS6 din 2004 si pretul ar fi fost de 6k GBP, oricum vad ca si la M3 au pret ridicat, dar daca tinem cont ca ei o fac la cheie cu MOT se justifica oarecum...desi tot mare ramane pretul :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Salutare!

In primul rand specific ca am cautat pe forum si am gasit doar cum si-a schimbat cineva personal si nu asta ma intereseaza.

 

Speta:

Ma gandesc sa imi iau un E46 (2000 - 2002) adus din Marea Britanie si sa ii schiimb volanul de pe dreapta pe stanga.

Aveti idee cat costa, cine face treaba asta, ce am nevoie si daca se merita?

Sau cine schimba volanul imi face o lista cu ce ii trebuie sa-i aduc sau poate asigura el si necesarul? :logik:

 

Am mai observat ca taxa de prima inmatriculare aka poluare este mai mica pt E46 din 1999, 2000 decat din 2003.

 

 

Am intrebat eu la niste baieti din Craiova,baieti ce schimba in general la Freelander,si te costa intre 1000 si 1200,piese si manopera. Am si eu un 323 din 2001 si ma batea un gand....dar la 1200 mai bine imi cumpar camera HD incorporata in retrovizoare si display in bord. Sau o varianta mai ieftina...oglinda periscopica...sau cea mai ieftina solutie:te obisnuiesti!! :flowers:

 

Daca vrei adresa sau nr. celor de la Craiova,iti dau PM,ptr. a nu face reclama. Eu am vazut ce treaba au facut la un freelander si am ramas placut surprins;au mutat pana si clapita de deschidere a capotei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am facut eu lucrarea asta zilele trecute, nu contaza ca este masina manuala sau automata, nu are legatura cutia de viteze cu volanul, cel mai mult de munca este la instalatia electrica, la mine nu este prima care o fac am mai facut si E39 vreo trei, si am foarte multa rabdare :popcorn: , nu sunt probleme dupa operatiunea asta sa scartie bordul sau alte tampenii cum mai zicea cineva pe aici, totul este ca si cum a fost din fabrica cu volan pe stanga mai putin instalatia electrica care au fost anumite fire lungite. Intradevar este mult de munca si trebuiesc foarte multe piese si plasticute. :wink:

Am sa fac poze si schimbata, nu am momentan in pc.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu un 330 modificat de pe dreapta pe stanga si era impecabila , daca nu as fi vazut masina inaite de modificare as fi zis ca volanul a fost intotdeauna pe stanga . Ce este misto , masinile indiferent pe ce parte au volanul vin pregatite si pentru schimbul asta . Adica au semnele date unde ar trebuii sa vina coloana de directie , pompa de frana si celelalte echipamente ale masinii care trebuiesc mutate . Cel putin asa am vazut la E46 . Edited by cristiansan7
Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu un 330 modificat de pe dreapta pe stanga si era impecabila , daca nu as fi vazut masina inaite de modificare as fi zis ca volanul a fost intotdeauna pe stanga . Ce este misto , masinile indiferent pe ce parte au volanul vin pregatite si pentru schimbul asta . Adica au semnele date unde ar trebuii sa vina coloana de directie , pompa de frana si celelalte echipamente ale masinii care trebuiesc mutate . Cel putin asa am vazut la E46 .

La e 46 nu are decat semn pentru servofrana, la coloana de directie nu are nici un semn, si E46 nu vine pregatit pentru schimbul asta, daca era pregatit venea si cu suportul pentru coloana de directie care este parte din caroseria masini.

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu lucrarea asta zilele trecute, nu contaza ca este masina manuala sau automata, nu are legatura cutia de viteze cu volanul, cel mai mult de munca este la instalatia electrica, la mine nu este prima care o fac am mai facut si E39 vreo trei, si am foarte multa rabdare :popcorn: , nu sunt probleme dupa operatiunea asta sa scartie bordul sau alte tampenii cum mai zicea cineva pe aici, totul este ca si cum a fost din fabrica cu volan pe stanga mai putin instalatia electrica care au fost anumite fire lungite. Intradevar este mult de munca si trebuiesc foarte multe piese si plasticute. :wink:

Am sa fac poze si schimbata, nu am momentan in pc.

asa arata acum..

Link to comment
Share on other sites

Din cate observ cotiera, pozitia manetei de frana de mana, defapt toata consola aia de sub ea este invers. Nu te deranjaza?

 

Altfel, din cate se vede din poze, treaba a iesit bine.

 

Am preferat sa nu schimb frana de mana penru ca sa nu renunt la cotiera, o cotiera pe stanga este foarte scumpa, chiar nu ma deranjeaza pozitionarea lor actuala.

Link to comment
Share on other sites

La e 46 nu are decat semn pentru servofrana, la coloana de directie nu are nici un semn, si E46 nu vine pregatit pentru schimbul asta, daca era pregatit venea si cu suportul pentru coloana de directie care este parte din caroseria masini.

Adica trebuie taiat din caroserie pentru montarea coloanei de directie ?

Link to comment
Share on other sites

hai sa va arat cateva poze de pe parcursul lucrarii... a doua nu as mai face asta pt ca mi-a ajuns cat am alergat dupa tot felul de rahaturi..

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/IMG_20120922_084627.jpg

mai jos e poza cu suportul coloanei de directie care se muta pe partea stanga... si mai tot ce vedeti fire, rele, tablou sigurante se muta de pe partea stanga pe dreapta

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/mutarevolan.jpg

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/IMG_20121002_193725.jpg

http://i1159.photobucket.com/albums/p633/mad_gicone2004/IMG_20121003_193443.jpg

sunt cateva din pozele pe care le am facute...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.