Jump to content

Mini one 1,6


giorgioand

Recommended Posts

Buna ziua,

Astazi am fost sa vad un Mini pe care as vrea sa il cumpar pt sotie.

masina vizual arata extraordinar dar are 2 probleme.

1. diferentialul scoate un zgomot puternic de huruit. si cei de la autohaus au zis ca imi schimba tot angrenajul si ma costa 500 euro. asta sa zicem ca se rezolva.

2. cand virez stanga, dreapta, pe loc sau in miscare dar in special pe loc se aude un zumzet electric care se amplifica daca tin volanul bracat, Cei de la autohaus mi-au zis ca asta nu e o problema ca asa se aude la mini si ca nu e nici un defect.

e adevarat ce mi-au zis mecanicii la punctul 2?(autohausul are si service si asta mi-au zis cei de la serviceul lor) sau trebuie sa ma astept la probleme cu caseta de directie?

Masina e din 2001 cu motorul de 1,6

va multumesc anticipat pt raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

da, zumzaitul e directia electrica de la mini, e normal sunetul ala daca nu se aude si un clancanit la schimbare de directie nu e problema. Se amplifica pe loc pentru ca lucreaza mai tare sa vireze, rotile nefiind in miscare. Dar ar trebui sa faca si la stanga nu numai la dreapta Edited by muv
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

Astazi am fost sa vad un Mini pe care as vrea sa il cumpar pt sotie.

masina vizual arata extraordinar dar are 2 probleme.

1. diferentialul scoate un zgomot puternic de huruit. si cei de la autohaus au zis ca imi schimba tot angrenajul si ma costa 500 euro. asta sa zicem ca se rezolva.

2. cand virez stanga, dreapta, pe loc sau in miscare dar in special pe loc se aude un zumzet electric care se amplifica daca tin volanul bracat, Cei de la autohaus mi-au zis ca asta nu e o problema ca asa se aude la mini si ca nu e nici un defect.

e adevarat ce mi-au zis mecanicii la punctul 2?(autohausul are si service si asta mi-au zis cei de la serviceul lor) sau trebuie sa ma astept la probleme cu caseta de directie?

Masina e din 2001 cu motorul de 1,6

va multumesc anticipat pt raspunsuri.

 

 

Incep cu 2.-e normal, nu numai la Mini sa auzi pompa de servo,nu sunt probleme la caseta de directie,se aude electropompa de la servodirectie.Daca masina are istoric de service vezi daca a fost scimbata pompa de servo pana acum,in multe cazuri aceasta cedeaza la un rulaj in jurul a 100.000km,si costa cam 350-450 Euro.

1.La cutia de viteze trebuie sa fii f. f. atent,generatia de Mini pana in iulie 2004 este echipata cu o cutie de viteze care poate ceda in conditii de mers sportiv,dupa iulie 2004 au fost echipate cu c.v. Getrag,care nu pune probleme.E destul de greu de localizat daca zgomotul vine de la diferential sau de la alte componente ale cutiei.Daca o repara service-ul trebuie obligatoriu garantie.De obicei cand se demonteaza c.v.,pot sa apara si alte defecte fata de ce au presupus initial, si implicit alte costuri.

Daca dealerul are si service este f. bine,cred ca le poti cere un pret la masina dupa ce o repara,este mult mai cinstit.Din cate inteleg intai o cumperi de la ei si dupa aceea orepari tot la ei doar pe o estimare a defectului la c.v.Ai astfel sanse mari sa intri cheltuieli necontrolate ,consum de nervi ,timp si o sotie care asteapta o masina care inghite bani si o cutie de viteze cu probleme.

Poate ar fi bine sa vezi si alte optiuni,probabil ca pretul te-a incantat dar stii doar ca pretul cel mai mic nu este egal mereu cu o afacere buna.Intra si pe forumul mymini.ro ,ai sa primesti destule informatii bune,daca masina este din Ro. poate gasesti chiar primul proprietar

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.