Jump to content

Cel mai banal/demodat model BMW la ora actuala!


Catalin BMW

Care este cel mai banal model BMW in ziua de azi?  

647 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Acum parerea mea legat de acest topic

 

Eu sunt fan seria 5/7, deci nu am sa vb despre seria 3.

 

E34 - o masina extraordinara la timpu ei, o masina f.f. fiabila , o masina care daca in caz de accident iti vine sa o " saruti " cat de bine te-a protejat, o masina care iti inspira multa siguranta si confort

E39 - clar o mare schimbare in lumea seriei 5 , un aspect mult mai frumos decat E34, mai robust, o masina f. fiabila

E60 - aici cei de la BMW chiar au reusit un aspect de neegalat, este senzational look-ul, cand ii aprinzi farurile parca masina prinde viata, iti da o senzatie ca nu e doar o masina, e o felina. In schimb aici cei de la BMW au trecut la politica " vindem masini ieftine si bani ii scoatem din piese scumpe " , o masina foarte pretentioasa, nivel scazut de fiabilitate ( din pacate ). Interior : mai urat ca la E39, nu imi zice nimic.

EXX ( ultimul model de seria 5) - Nu pot sa zic ca nu e frumoasa, dar toti stim ca motivul care seria 5 a fost foarte apreciata a fost/este ca iti dadea 2 senzatii deodata la parte exterioara , anume un mare lux si in acelasi timp o senzatie SPORT. La acest model o senzatie lipseste, este numai LUX . La fiabilitate nu ma pot exprima. La interior - fara cuvinte - o poza pe google si vei ramane mut cateva secunde.

 

E32 - ceva mai draguta ca un E34

E38 - aici BMW-ul prinde un alt nivel, un lux iesit de sub orice limita, un exterior cu un echilibru perfect, extrem de bine proportionat( nici prea mare , nici prea mic = perfect ) are un interior care iti da tot confortul necesar intr-o viata.

E65 - in primu rand vreau sa vb de interior, " parca esti intr-o nava spatiala " . Dar exteriorul parca ceva il strica ( poate dimensiune - prea mare )

Exx (ultimul model de seria 7) - Schimbari mici in raport cu E65. Interioare diferite dar amandoua la fel de frumoase.

 

 

Acum totusi cateva vb si despre seria 3 \

E36- o masina frumoasa, dar multe dintre ele trebuie mutate la remat. Nu imi place ca desi e BMW ruginesc ca dacile, de ce nu vezi un E34 ruginit, doar au aceasi ani de fabricatie. Cei de la BMW CRED ca gandesc fiabilitatea in functie de serie ( concluzile astea le trag cand ma uit la E36 si la E46 )

E46 - o masina extrem de frumoasa. Care zicea ca a castigat premiu pt cea mai frumoasa masina ? eu chiar il cred. Daca eram fan seria 3, sigur ochi mei erau indreptati spre modelu asta.

E90 - aici la aspect ceva lipseste , botul de E46 e mai frumos decat la acest model, spatele nu e deloc reusit- NU se potriveste cu masina. In schimb, stabilitatea, raspunsul la comenzi, confortul este exceptional. Interior : nu imi zice nimic, mai urat ca cel de la E46

 

 

Sunt convins ca vor veni acuma " contrazicerile ". In fine .... asta e parerea mea .... nu poti multumii pe totii.

 

@ Raulooo, @Zoki...

 

fiecare om tinde catre mai bine...mai nou...mai bun.

 

 

fiecare cu ideile si gusturile lui, insa cand faci o afirmatie ar fi bine sa o si sustii cu argumente ....nu doar opinii personale.

 

( personal nu imi place E90 si E60 / exteriorul , cum merg ...e alta poveste )

 

eu sunt de parere ca nu tot timpu daca e mai nou, automat e si mai bun. Daca e adevarata politica " mai putin fiabile ca sa scoatem bani din piese " prefer sa cumpar ceva mai vechi si sa-l aduc pe acela " ca si nou "

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum parerea mea legat de acest topic

 

eu sunt de parere ca nu tot timpu daca e mai nou, automat e si mai bun. Daca e adevarata politica " mai putin fiabile ca sa scoatem bani din piese " prefer sa cumpar ceva mai vechi si sa-l aduc pe acela " ca si nou "

 

 

asa parere sa tot citesti.

 

dar nu toti vad asta....

Link to comment
Share on other sites

Cand vad ingamfati ca @alex83 si @Myx, care orice ai zice de E90 lor ( sunt sigur ca modelu asta il aveti chiar daca nu ati zis ce masina aveti ) sar direct la "bataie", iar in gandul lor orice alta gama de BMW e "naspa".

De ce nu combati ideea si ataci persoana? Eu am zis de tine ca esti un frustrat? :console:

Link to comment
Share on other sites

chestia cu banal si demodat e ceva de genul :

 

un sofer de Ferrari vede orice model de BMW invechit si demodat, asa cum si un pasager dintrun Boeing 747 vede orice masina ca demodata si invechita....ma...parca sunte-ti la clasa 1 !

 

fiecare cu gusturile lui...ce e atat de greu de inteles.

 

sa conduca fiecare ce vrea...

Link to comment
Share on other sites

mie singurul BMW cu adevarat urat mi se pare e65 NFl si X3.., mai nou si X1....

 

 

Sunt unele design-uri care rezista la proba timpului, raman frumoase si elegante indiferent de varsta , e60 nu cred ca e unul din ele de exemplu. Pe langa faptul ca are un design controvorsat, love-hate, nu cred ca va ramane ca un exemplu de design niciodata, si nici nu a fost vreodata..

 

E38 mi se pare un exemplu in sensul asta... o sa fie o masina frumoasa si peste 30 de ani, si mai sunt cateva la BMW.

 

 

 

MIe intrebarea mi se pare referitoare la design mai mult decat performante si care e mai scumpa, care se strica mai des, care are mai multi bani s.a.m.d..

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Toate modelele bmw sunt frumoase in felul lor, dar cel mai reusit model ca aspect este E46 non-facelift - o masina extrem de frumoasa, care chiar a meritat premiu de cea mai frumoasa masina, si de ce zic de E46 non facelift, pentru ca la facelift au disparut linile de pe aripi si de pe bara din fata
Link to comment
Share on other sites

De ce nu combati ideea si ataci persoana? Eu am zis de tine ca esti un frustrat? :console:

ce sa combata , lumea are fixatie pe E46 si daca le distrugi visul esti ingamfat ,dar chiar nu am o problema cu asta , sunt alte fixatii si mai grave , eu doar vroiam sa stiu daca ei chiar au detinut E90 si l-au folosit macar 6 luni . In rest altceva nu conteaza .

Link to comment
Share on other sites

ce sa combata , lumea are fixatie pe E46 si daca le distrugi visul esti ingamfat ,dar chiar nu am o problema cu asta , sunt alte fixatii si mai grave , eu doar vroiam sa stiu daca ei chiar au detinut E90 si l-au folosit macar 6 luni . In rest altceva nu conteaza .

 

Eu am condus un E90 timp de vreo 2 luni. Pot zice, fara sa ma laud - nu asta urmaresc, ca stiu sa pilotez destul de bine. Astfel E90-ul l-am test ( hard ). Cum am zis si mai sus, e mai performant decat un E46, stabilitate perfecta, etc. , dar ca aspect lasa de dorit.

Acuma ca sa iti dai cu parerea despre aspectul unei masini nu trebuie sa si detii modelul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

eu unul m am saturat de polemici

 

e nasol cand posesorii aceleiasi marci se cearta ca orbetii si incearca sa demonstreze ca el e mai rotund

 

cand ai o controversa argumentata e altceva,cand se ajunge la nominalizari de persoane e cam mult dupa mine

 

ar trebui sa fim un club,nu o adunatura de figuranti...

 

din nou poate sunt eu prea idealist

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ar trebui sa fim un club,nu o adunatura de figuranti...

 

din nou poate sunt eu prea idealist

Eu cred ca intr-adevar esti prea idealist. Aici se poarta "eu am dreptate tu esti un fraier, PUNCT!" Parerea mea :D

Link to comment
Share on other sites

nu se poarta asa, e alta chestie.. parerea generala e ca singurul motiv pentru care cineva are un BMw mai vechi si afirma ca ii place e ca nu are bani de unul mai nou .. de aici vulpea nu ajunge la struguri si de aici multe alte figuri si smecherii..

chestia este ca daca stai sa te uti la asta.. vezi exemple milioane si la posesori de BMW -uri noi.. basini, figuri. si cand colo numai ce am vazut un topic deschis de un tip cu e90 care isi urmareste temperatura motorului din idrive si da drumul manual la ventilatorul auxiliar , ca nu are bani de o termocupla.la o masina de 13k minin..

 

 

Cam despre asta e vorba..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare mie sau titlul topicului are o problema?

 

Sincer sa fiu cred ca nu masina BMW, oricare ar fi ea are o problema si devine dezagreabila ci privitorul ei. Fara misto.

 

Am vazut in Germania un Z3 negru de am zis ca nu-i adevarat... si cand te gandesti ca la un moment dat am considerat masina aia ca fiind urata... asadar, masinile BMW sunt in regula, noi avem o problema.

 

Bineinteles ca nu am votat. Mi se pare sacrilegiu ca eu, un biet muritor, sa-mi dau cu bifa pe un model care la vremea lui, unele si acum, a facut legenda.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

conform dex:

A SE DEMODĂ mĂŁ ~ĂŠz intranz. A ĂŽnceta sĂŁ corespundĂŁ modei; a iesi din modĂŁ; a se ĂŽnvechi. /<fr. dĂŠmoder

 

 

p.s.

la braila sunt cei mai buni mici din romania, nu la dealul negru. :thumbsup:

Si cu ce am gresit cand am zis "demodat" referitor la spusele tale in legatura cu faptul de a nu mai fi la moda???

 

Chiar vorbesti serios de micii de la braila?!?! :mellow:

 

De ce ? De ce tot timpu ne trezim sa contrazicem ? Doar asta e parerea lui, vino tu cu alta. Cand citesc topicuri romanesti ma apuca dracii. Daca tot vrei sa contrazici un om , o poti face si intr-o varianta mai soft ( NU genu : " te contrazic", "ce spui tu e prost", "spui numai aberatii", etc. )

Cand vad ingamfati ca @alex83 si @Myx, care orice ai zice de E90 lor ( sunt sigur ca modelu asta il aveti chiar daca nu ati zis ce masina aveti )sar direct la "bataie", iar in gandul lor orice alta gama de BMW e "naspa".

Sincer pt mine E90 e cea mai urata masina scoasa de BMW ( asta e parerea mea ), in schimb am uzit ca prezinta un mare confort si ai cea mai multa placere sa o conduci ( doar e BMW ).

 

 

Trebuie sa ii iau apararea lui @Zoki, a fost pus la zid doar ca a avut omu si el o parere. Daca stam bine si rumegam spusele lui @Zoki, omu asta chiar are dreptate.

 

 

 

+1

Raulo,tot ceea ce am scris a fost punctul meu de vedere,iar afirmatia pe care am facut-o in legatura cu contrazisul,a fost un fel de-a spune,nicidecum in sensul rau al cuvantului; + de asta,e diferenta mare intre "tu esti prost numai eu sunt destept" sau "du-te ba deaicea ca numa' eu am dreptate,tu nu stii nimic",etc. In primul rand eu nu-mi permit sa vb jignitor cu ABSOLUT nimeni de pe acest forum,si de cand sunt inscris n-am deranjat pe nimeni indiferent de varsta sau alte criterii,atata timp cat nimeni nu ma jigneste ;) . In rest...voie buna la toata lumea! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

parerea generala e ca singurul motiv pentru care cineva are un BMw mai vechi si afirma ca ii place e ca nu are bani de unul mai nou .. de aici vulpea nu ajunge la struguri si de aici multe alte figuri si smecherii..

Ai dreptate, dar nu ĂŽn totalitate. Cel mai bun contraexemplu pe care ĂŽl pot da sunt chiar eu.

Primul bmw a fost un seria 5 e12 Âşi ultimul un e39.

Ăntr-adevĂŁr, când am luat e12 nu aveam bani de e39, sincer.

Dar acum, la fel de sincer, spun cĂŁ e12 mi-a plĂŁcut mai mult.

Nu are rost sĂŁ comparĂŁm tehnologii, calitate, fiabilitate, etc.

Din punctul meu de vedere, sunt lucruri care ÎÞi plat mai mult sau mai puÞin decât altele, fãrã vreo explicaÞie raÞionalã.

Da, e39 e o maÂşinĂŁ bunĂŁ, fiabilĂŁ, sigurĂŁ, etc.

Dar, sĂŁ-mi fie iertat, e12 mĂŁ fĂŁcea sĂŁ mĂŁ simt... altfel..

AÂş putea chiar susĂžine cĂŁ e39 e banalĂŁ. ÂŞi chiar e, comparatĂŁ cu e12.

ÂŞi da, la fel aÂş putea spune despre e12 cĂŁ e demodatĂŁ, fiindcĂŁ chiar e. Nu se mai fabricĂŁ de 30 de ani, timp ĂŽn care moda nu a stat ĂŽn loc.

DAR... E12 era ceva... Nu ºtiu ce anume, dar simÞeam ceva special, ceva În plus, ceva ce, În e39, pe lângã toate gadget-urile ºi mai nu ºtiu ce, nu am simÞit.

Din cauza asta, e12 bate e39.

Link to comment
Share on other sites

rares ai dreptate

 

bmw urile vechi aveau multa personalitate

 

iti garantez ca un muzeu din asta aranjat frumos atrage de 10 ori mai multe priviri si admiratie decat un e60 sau e65 spre exemplu

Link to comment
Share on other sites

Nu am votat...ca posesor de E46...atunci cand nu il conduc dar sunt in trafic...il caut...si din fericire il regasesc din abundenta pe strazi...il privesc...il vad deplasandu-se cu 5kmh undeva in fata mea dar pe alta banda...il admir atunci cand il vad proaspat spalat iesind de la spalatorie...remarc cat de late sunt gumele si ce bine se vad atunci cand parcheaza...sunt dezamagit atunci cand vad unul intr-o stare deplorabila(si nu zic mai multe aici)...insa totul se schimba atunci cand vine seara...cobor din masina cu care am mers toata ziua(nu dau marca,fabricata in 2008)...si caut ceea ce am vazut deja toata ziua...un E46...nu este unul puternic...si nici tunat...este un 316i fabricat in sept '99...il vad...imi place si ma bucur ca undeva in buzunar, am pe langa alte chei...si cheile de la aceasta masina...ranjesc si indiferent de cat de grea a fost ziua abia astept sa o conduc...si asta se intampla...o conduc si ma bucur de fiecare clipa petrecuta in aceasta masina...simpla...banala...cum o fi...este un BMW si pentru mine este mai mult decat placerea de a conduce!

 

 

Sincer va spun ca sunt dezamagit de atitudinea persoanelor de pe acest forum. Este de sine inteles ca nu aveti nici cel mai mic habar despre ce ar trebuii sa insemne un forum. Din ce am citit eu pana acum, doar persoana al carui citat l-am amintit cateva randuri mai sus a inteles ceva din acest concept. Personal, Domnule, din inima iti spun ca am un mare respect pentru acest post si implicit pentru Dumneata.

Regret nespus de mult ca unele persoane uita sa se maturizeze desi au 30-40 de ani si arunca cu insulte si atacuri la persoana doar pt ca cineva nu agreaza modelul condus de acestia.

Sunt de parere ca ar trebuii ca moderatorii forumului sa-si faca mai mult simtita prezenta si ( desi nu rezolva aparent nimic, dar subconstientul lucreaza) sa dea mai multe avertismente userilor care "umbla" doar dupa "scandal".

Imi cer scuze pt lungimea postului si va doresc o seara cat mai placuta.

Link to comment
Share on other sites

Pe pariu ( dovada daca doresti copie dupa CI) ca sunt nou pe acest forum. Utilizez si fac parte din mai multe forumuri atat din romania cat si din strainatate ( nu doresc sa atrag atentia asupra mea spunand acest lucru ) dar va pot spune sincer ca doar pe la noi vezi astfel de comportamente in fiecare topic. E adevarat ca si pe alte forumuri ( nu neaparat dedicate automobilismului) apar rautati, dar aici e de groaza...

Repet si sustin ideea : Este o opinie personala, nu-mi sariti in cap cu acuze si etc ca va stricati aiurea buricele de la degete! :poke:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.