Jump to content

Schimbare motor e46


Recommended Posts

As dori cat mai multe detalii despre ce implica dpdv mecanic si electronic (nu legal, fiscal, moral, etic etc)schimbarea unui motor M47N de pe 320d cu unul M57N de pe 330d. In primul rand as vrea sa stiu daca trebuie schimbat tot ansamblu motor+cutie+grup, iar apoi cat mai multe detalii despre ce este compatibil si ce nu.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Încerc să trezesc la viață acest topic în speranța că poate cineva mă va ajuta cu informații privind schimbarea unui motor de 2.0 diesel cu unul de 3L.

În prezent mașina mea este un 320D FL din 2004.

Sper să aflu informații și în privința modelului de cutie (manuală sau automată) spre care să mă orientez. Cu motorul m-am lămurit știu că trebuie să-l iau pe cel de 204cp și nu pe cel de 183cp.

Deschid acest topic nu pentru a culege idei și chiar pentru a realiza acest lucru. Puținii colegi care mă cunosc știu că nu vorbesc doar de dragul de a mă afla în treabă ci sunt hotărât să realizez acest lucru.

Vă mulțumesc pentru sprijin.

P.S. Poate știe careva dintre voi și o mașină donoare de vânzare.

Edited by Rcc-67
Link to comment
Share on other sites

intr-un timp ma batea si pe mine gandul sa fac asa ceva si dupa niste calcule am ajuns la concluzia ca cel mai bine iesi daca iti cumperi una intrega eventual usor avariata sau de anglia si iti iei exact tot ce iti trebuie de pe ea, restul pieselor le poti valorifica destul de usor decat sa iei separat un motor pe care nu l-ai auzit mergand separat alta cutie, anexe electronica dupa care constati ca iti mai lipseste ceva iar in timpul asta stai cu ea pe bara pentru nimicuri incercand sa ii dai de cap si irosind ore de maopoera si in plus este indicat sa muti si franele de pe 330d in caz ca pe masina ta inca sunt cele stock de 320d.
Link to comment
Share on other sites

intr-un timp ma batea si pe mine gandul sa fac asa ceva si dupa niste calcule am ajuns la concluzia ca cel mai bine iesi daca iti cumperi una intrega eventual usor avariata sau de anglia si iti iei exact tot ce iti trebuie de pe ea, restul pieselor le poti valorifica destul de usor decat sa iei separat un motor pe care nu l-ai auzit mergand separat alta cutie, anexe electronica dupa care constati ca iti mai lipseste ceva iar in timpul asta stai cu ea pe bara pentru nimicuri incercand sa ii dai de cap si irosind ore de maopoera si in plus este indicat sa muti si franele de pe 330d in caz ca pe masina ta inca sunt cele stock de 320d.

Asta și vreau sĂŁ fac sĂŁ cumpĂŁr una din Anglia pe care o pot pune pe un tester. Frânele le-am schimbat deja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.