Jump to content

ce ulei e mai indicat pt. benzina 2001 5W30 sau 5W40


vaduva80s

Recommended Posts

Ce ulei de motor credeti ca este cel mai indicat pt BMW E39 520i 2.2ccm , 170 cp , 205000 km .

Ultimul ulei bagat este BMW LL04 5W30 , si dupa 5000 km a inceput sa-l consume .

 

Pt. ce ani de fabrictie a masinilor s-au introdus uleiurile BMW LL01 si LL04 .

 

Ma bate gandul sa trec pe LIQUI MOLY 5W40 .

 

Astept pareri .

Link to comment
Share on other sites

Si daca al meu e fabricat in martie 2001 bag LL01 . in ce luna a fost introdus LL01 ? sau e pt masinile de dupa 2001 incolo ?

 

Si eu am auzit ca in Germania e foarte apreciat Liqui Moly de posesorii de BMW . Cica a castigat si nustiu ce premiu de incredere in Germania. Sau mai bine pun Castrol ?

Link to comment
Share on other sites

Trebuie atentie cu uleiurile LL04, nu merg pe toate motoarele. Motoarele noi au fost realizate cu niste tolerante si jocuri mult mai mici ca cele vechi. E posibil ca un asemenea ulei sa nu asigure o ungere corecta unui motor de generatie mai veche.
Link to comment
Share on other sites

5W-40 e cel mai indicat dupa parerea mea iar daca vrei sa folosesti LIQUI MOLY 5W40 si mai bine. Se spune si se tot spune ca e foarte bun.

ce sa aleg si care ar fi ordinea intre Castrol , Mobil 1 , Liqui Moly si Motul ? eu ma gandesc spre Liqui Moly.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie atentie cu uleiurile LL04, nu merg pe toate motoarele. Motoarele noi au fost realizate cu niste tolerante si jocuri mult mai mici ca cele vechi. E posibil ca un asemenea ulei sa nu asigure o ungere corecta unui motor de generatie mai veche.

Pt motorul M54 22 ce ulei ar fi indicat ?

Link to comment
Share on other sites

ce sa aleg si care ar fi ordinea intre Castrol , Mobil 1 , Liqui Moly si Motul ? eu ma gandesc spre Liqui Moly.

 

Incearca Liqui Moly daca tot "ti s-a pus pata" pe el si daca nu esti multumit poti folosi Castrol sau BMW. E cam acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Pai verifica la un magazin de piese, sau la cineva care are Autodata(de exemplu) si vezi care vascozitate este recomandata, apoi marca o alegi tu.

Pe aumite siteuri de ulei , inclusiv Castrol , pt. masinile 1996-2001 e 5w40 , pt 2001-2003 e 5w30 . A mea e fabricata in 03.2001 , deci e in anul in care sunt imbinate cele 2 variante . Ce sa aleg atunci ?

Link to comment
Share on other sites

Uite aici o lista cu tipurile de uleiuri recomandate de Castrol. Alege motorizarea, anul (nu conteaza ca acolo e scris touring) si concluzionezi.

 

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829

Pe link apare asa : an 2000-2001 5W40

an 2001-2003 5W30

A mea e fabricata in acel an in care se schimba , adica 2001 .

 

Cred ca aleg 5W40. Sper sa fie mai rezistent decat 5W30 .

Link to comment
Share on other sites

nu e asa mare diferenta la tine intre 5w-30 si 5w-40. Faza e sa gasesti ceva care e de calitate si nu e contrafacut, cum se intampla foarte des. Cumpara de la cineva de incredere.

Liqui Molly e un ulei foarte OK, Motul la fel. Liqui Molly e produs exclusiv in Germania, e politica lor sa asigure calitatea, asa au castigat toata piata din DE, e cel mai popular ulei in Germania, conform autobild.

 

Oricum incearca un 5w-40 ar trebuii sa reziste mai bine la solicitari. Nu te lua dupa indicatorul ala de service, fa schimbul la 12 k maxim, daca e full sintetic, nu se compara regimul de mers din ROmania cu ce e pe afara..

LA fel si filtrul ala de aer...

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

nu e asa mare diferenta la tine intre 5w-30 si 5w-40. Faza e sa gasesti ceva care e de calitate si nu e contrafacut, cum se intampla foarte des. Cumpara de la cineva de incredere.

Liqui Molly e un ulei foarte OK, Motul la fel. Liqui Molly e produs exclusiv in Germania, e politica lor sa asigure calitatea, asa au castigat toata piata din DE, e cel mai popular ulei in Germania, conform autobild.

 

Oricum incearca un 5w-40 ar trebuii sa reziste mai bine la solicitari. Nu te lua dupa indicatorul ala de service, fa schimbul la 12 k maxim, daca e full sintetic, nu se compara regimul de mers din ROmania cu ce e pe afara..

LA fel si filtrul ala de aer...

OK. Deci m-am hotarat pe 5W40 .

 

Acum nu stiu sigur daca nu gresesc cu Liqui Moly , cu toate ca ma bate gandul in directia aia .

 

Unii spun ca Motul sant peste LM . Alti ca sa bag Castrol ca ala e recomandat . Altii ca sa nu bag Castrol sau Mobil 1 ca e FAKE .

Motivul pt care as baga LM e ca se fabrica doar in Germania .

 

Astept sugestii. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa fac ceva gresit si sa aleg ce e mai bine pt masina care o iubesc.

Oare 5W40 rezista mai bine decat 5W30 ?

 

prima parte din cod ulei ( 5W, 10W, 15W ) - este gradul de vascozitate. Aici daca motorul incepe sa aibe uzura, poti incerca pe urmatoarea treapta 10W ( cam peste 350k km )

 

 

a doua-a parte din cod ( 30, 40, 60 ) - este gradul de rezistenta termica. Aici cu cat este mai mare , cu atat mai bine. Din cate stiu coeficientul 60,70 este folosit la masinile de curse / rally.

 

 

Daca zici ca motorul tau mananca ulei. Achizitioneaza un adiditiv motor - propun DuraLube.

Atentie !!!

Administrare aditiv: - incalzesti bine bine motorul - introduci aditivul - apoi ti motorul timp de 20-25 min turat in 3500-4000 ture sau pleci la un drum lung cu masina ( eu asa fac )

Link to comment
Share on other sites

prima parte din cod ulei ( 5W, 10W, 15W ) - este gradul de vascozitate. Aici daca motorul incepe sa aibe uzura, poti incerca pe urmatoarea treapta 10W ( cam peste 350k km )

 

 

a doua-a parte din cod ( 30, 40, 60 ) - este gradul de rezistenta termica. Aici cu cat este mai mare , cu atat mai bine. Din cate stiu coeficientul 60,70 este folosit la masinile de curse / rally.

 

 

Daca zici ca motorul tau mananca ulei. Achizitioneaza un adiditiv motor - propun DuraLube.

Atentie !!!

Administrare aditiv: - incalzesti bine bine motorul - introduci aditivul - apoi ti motorul timp de 20-25 min turat in 3500-4000 ture sau pleci la un drum lung cu masina ( eu asa fac )

Mi-e frica de aditivi . Unii ma bateau la cap cu Metabond . Masina mea are 205000KM .

Link to comment
Share on other sites

legat de ulei. eu am un e60 525D si folosesc la el 5w30 de la castrol. am 150k km reali si ma itnereseaza dak acum necesita sa bag 5w40 sau de la mobil one. Am un prieten mecanic foarte destept in mecanica si el foloseste la e60-ul lui mobil one. imi spune ca este mai silentios decat castrol si chiar asa e. dar nu stiu dak este la fel de bun voi ce parere aveti ? sa fac o schimbare pe mobil one ?
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.