Jump to content

Procedura corecta de verificare a nivelului de ulei din motor


Acero99

Recommended Posts

Eu unul verific "batraneste" ... dimineata la rece :thumbsup:

 

Asa fac si eu, dar ocazional ma uit si la cald just in case. Nu cred ca e asa finutza problema, intre min si max pe joja e cam jumate de litru de ulei. Asa e facut motorul sa duca diferente mari de cantitate pentru cei care uita ca se poate deschide capota. Ideea e sa nu fie aproape de minim fie rece fie cald.

Link to comment
Share on other sites

Asa fac si eu, dar ocazional ma uit si la cald just in case. Nu cred ca e asa finutza problema, intre min si max pe joja e cam jumate de litru de ulei. Asa e facut motorul sa duca diferente mari de cantitate pentru cei care uita ca se poate deschide capota. Ideea e sa nu fie aproape de minim fie rece fie cald.

 

Eu am citit pe undeva pe forum ca intre nivelul de minim si cel de maxim pe joja e fix 1 litru. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu am citit pe undeva pe forum ca intre nivelul de minim si cel de maxim pe joja e fix 1 litru. :thumbsup:

 

Si mai bine :) Nu zic ca e nu e important sa verifici uleiul corect, dar nu e tragedie daca iti da +/- 10% ... it's not rocket science ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

in carte scrie ca se verifica la cald, la 5-10 minute dupa ce ai oprit masina, tot acolo scrie ca intre minim si maximul de pe joja e aprox 1 litru si ca nivelul lui trebuie sa fie intre minim si maxim si in nici un caz peste maxim!

 

La mine la ultimul schimb de ulei, au pus 4 litri in loc de 4,3 cat intra.....masina a facut 10000km deatunci (uleiul a fost schimbat in mai) nivelul e cu cativa mm peste minim are rost sa completez sau pot merge asa pana in primavara cand vreau sa l schimb?

Link to comment
Share on other sites

MA Sperie treaba asta! am schimbat uleiul acum 3000 de km si am mai completat 1 l de atunci ! in bord nu se aprinde nimic ! inainte de a schimba uleiul incepusera sa bata tachetii! aveam doar 3 litri din 6.5 in motor!

 

 

ulei Mobil super 2000! asta sa fie cauza?

Link to comment
Share on other sites

Tu ai mers, nu se stie cat de mult, cu 3,5 l de ulei in minus. Ceea ce este extrem de grav, este posibil sa fi aparut niste uzuri foarte mari in motor.

In continuare ai facut schimbul cu un ulei inferior celui recomandat pentru masina ta.

In conditiile astea ce sfaturi te astepti sa primesti pe net?

 

Mergi la un mecanic care sa-ti verifice masina si sa vada exact ce anume a fost afectat. Abia dupa asta iti va putea da o solutie.

 

In mare, prima verificare este sa vezi daca au aparut zgomote anormale la motor, zgomote care ar indica uzuri accentuate.

Dupa care poti sa faci un test de compresie.

In functie de astea vezi daca e cazul sa desfaci motorul ca sa te uiti cum se prezinta.

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu lexoryn ,

Am avut 5w30 BMW il papa ca pe apa,

Am pus 5w40 Motul, in 700 Km nu a papat deloc, dar cand m-am uitat la 820 KM parcursi, surpriza- am completat 1.5 L , in 120 KM de mers...!!??

A, si cand am verificat la 820 Km si mie mi-a aparut pe joja ulei maxim, am sters, am bagat inapoi si semnul era sub minim, am luat imediat rezerva de ulei ce mi-a ramas de la schimb (noroc ca am luat cu 1L mai mult, parca stiam eu ce ma asteapta)

Mentionez ca verificarea am facut-o dupa ce masina a stat pe loc >12h.

 

 

Inteleg sa pape 1L-2L la 10.000 , dar la mine e prea de tot.

Edited by ioan314
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 year later...
E bine sa torni uleiul rece in motorul cald tocmai oprit sau cel putin lasat vreo 15min sa se mai racoreasca? Ori trebuie sa fie complet rece motorul? Nu stiu daca totusi face bine sa torni ceva rece peste un metal incins, sa nu decaleasca cel putin componentele mecanice peste care torni direct uleiul rece!
Link to comment
Share on other sites

Oricum intai desfaci busonul la baie, filtrul, astepti sa curga cel vechi, pui totul la loc deci are timp destul sa se raceasca putin. Astea iti iau oricum 15 minute de cand opresti motorul. Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.