Jump to content

Procedura corecta de verificare a nivelului de ulei din motor


Acero99

Recommended Posts

M-am tot uitat pe net , pe diverse forumuri din afara si opiniile sunt variate , insa multi citeaza din propriile manuale ale masinilor ceea ce ma intriga .

 

Metoda generala de verificat nivelul uleiului , metoda pe care o folosesc si eu era urmatoarea , motorul rece , masina sa nu fie in plan inclinat , scoasa joja curatata , bagata la loc lasata 3-4 secunde , scoasa si verificat nivelul .

 

Eh conform manualului BMW metoda este foarte diferita , motorul sa nu fie rece , neaparat sa atinga temperatura optima , masina sa fie in plan drept , oprit motorul , lasat oprit 1 min , dupa care verificat nivelul .

 

Acum sunt in dubii pentru ca stiam ca daca motorul este cald nivelul de ulei nu este indicat corect , si poti sa completezi cu ulei aiurea si sa faci mai mult rau decat bine , voi ce parere aveti ?

 

Eu am manualul in nemteste asa ca nu inteleg nimic , poate cineva care are un manual in engleza de seria 3 E46 sa se uite si sa exemplifice procedura de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu înţeleg de ce ar trebui lăsată joja 3-4 secunde, după ştergere şi reintroducere în locaşul ei.

De parcă timp de 3-4 secunde joja nu ar intra în contact cu uleiul...

(Ăla cu băţu' de-l împunge pă ălalalt)

Eu ştiu şi fac cum a zis @paul. Edit: corectare punctuaţie.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Deci voi ziceti ca verificarea se face la cateva minute dupa ce se opreste motorul...Pai eu stiam ca se face cand motorul este rece tocmai ca sa indice corect pe joja.Cand e cald,nu se scurge tot uleiul si o sa dea o mica eroare!
Link to comment
Share on other sites

pai e logic sa fie masurat uleiul pe joja la cald, pentru ca atunci cand motoru e cald sau a ajuns in regimul optim de functionare, uleiul din baia de ulei a ajuns sa unga toate componenetele, iar uleiul ramas in baie este nivelul corect, pentru ca ala e minimul de siguranta de ulei care trebuie ramana in baie dupa ce sa facut ungerea cum trebuie peste tot.

 

asa consider eu ca e corect.

Edited by Munteanu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

metoda clasica, si cea mai raspandita e cu motoru rece!...e prima oara cand aud de verificare la cald!!

 

Si in manualul de la Dacia 1300 se specifica ca uleiul se verifica la cald dupa cateva minute de la oprirea motorului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai e scris in manualele de intretinere a masinilor.

 

Diferenta intre uleiul masurat la cald sau la rece, e minima.

 

De parca ar fi cine stie ce urgenta sa verific uleiul la 5-10 min dupa ce opresc motorul, nu mai bine il verific dimineata cald se pleaca la munca sau la drum lung si asta este cum a zis si un coleg mai sus sunt diferente nesemnificative intre masurarea uleiului la rece sau la cald

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mie mi se pare putin dupa ciudat sa verifici uleiul la X minute dupa ce l-ai oprit. Unii ziceau 1 minut, altii 5 minute... intr-o diferenta de 4 minute, nu se scurge o cantitate considerabila de ulei inapoi in baie ca sa indice mai mult ulei?

 

Tre sa incerc sa vad ce diferenta este pe joja in 5 minute :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.