Jump to content

Probleme inchidere centralizata bmw e46


Recommended Posts

am facut cum scrie acolo si le-am stricat pe amandoua..... sunt distrus. Nu mai raspunde la nicio comanda a niciunei chei... nici geamurile nu se mai lasa/ridica, nici usile nu se mai inchid/deschid, nici portbagajul nu se mai deschide din cheie. Sunt moarte amandoua. Plus ca la 20 km/h se inchideau usile automat.....acum nici asta nu mai merge. Merge sa le blochez doar daca sunt eu in masina si apas pe butonul de inchidere de langa "AVARII". Atat... mai bine nu mai intrebam....

Link to comment
Share on other sites

am facut cum scrie acolo si le-am stricat pe amandoua..... sunt distrus. Nu mai raspunde la nicio comanda a niciunei chei... nici geamurile nu se mai lasa/ridica, nici usile nu se mai inchid/deschid, nici portbagajul nu se mai deschide din cheie. Sunt moarte amandoua. Plus ca la 20 km/h se inchideau usile automat.....acum nici asta nu mai merge. Merge sa le blochez doar daca sunt eu in masina si apas pe butonul de inchidere de langa "AVARII". Atat... mai bine nu mai intrebam....

eu am facut la fel cand am avut probleme si imi merge perfect... poti incerca si pe tester pentru ca , chestia cu inchisul ushor la 20 km/h de pe tester se activeaza .bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dacă sunt defecte releele, ar trebui sa deie eroare pe tester?

 

Nu stiu daca ar da eroare, dar colegul spune ca merge sa le blocheze/deblochede de pe butonul de langa avarii, deci releele sunt ok... plus ca ar fi specificat daca nu poate incuia masina deloc (ca era disperat in cazul asta).

 

Si eu sunt de parere ca e de la cheie... incearca sa refaci pasii de initializare a cheilor dar incepe cu cealalta cheie.

Edited by ASs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu daca ar da eroare, dar colegul spune ca merge sa le blocheze/deblochede de pe butonul de langa avarii, deci releele sunt ok... plus ca ar fi specificat daca nu poate incuia masina deloc (ca era disperat in cazul asta).

 

Si eu sunt de parere ca e de la cheie... incearca sa refaci pasii de initializare a cheilor dar incepe cu cealalta cheie.

 

Acum am un e46 in curte cu problema asta... de deschis din cheie merge cateodata, de inchis deloc, dinauntru trebuie sa apas de cateva ori ca sa se deschida. Am citit eroarea "41: Relay does not switch to on at unlocking". imi poate zice cineva exact despre ce releu e vorba si unde se gaseste?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 5 weeks later...

Mie mi se deschide si mi se inchide din cheie dar de cateva zile nu imi mai semnalizeaza, si cand vreau sa o inchid prima data trebuie sa dau deschidere

 

Am descoperit ca atunci cand mai e cineva cu mine in masina si deschide usa din dreapta fata, imi semnalizeaza si functioneaza perfect. Daca apoi plec cu masina, se inchid usile automat si ajung la destinatie, ies din masina si trebuie sa deschid toate usile din telecomanda ca apoi sa le pot inchide.

Link to comment
Share on other sites

Acum am un e46 in curte cu problema asta... de deschis din cheie merge cateodata, de inchis deloc, dinauntru trebuie sa apas de cateva ori ca sa se deschida. Am citit eroarea "41: Relay does not switch to on at unlocking". imi poate zice cineva exact despre ce releu e vorba si unde se gaseste?

 

Cel mai probabil trebuie inlocuite releele de pe modulul GM5

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
o problema similara am si eu,la un e 46 din 2004.la mine se manifesta astfel:de inchis se inchide fara nici o problema,cu deschisul e belea mare.de cand a venit frigul nu mai vrea sa se deschida apas pe cheie (inchis-deschis) de imi vine rau pana cand intr-un final se deschide.nici daca bag cheia in usa nu se dechide.m-am gandit ca ar putea fi un releu pentru ca acum vreo 2 luni l-am schimbat pe cel de la pompa de motorina care mi-a facut figuri iar de cateva zile am observat ca nu mai merge nici bricheta si nici tempoprizatorul de la stergatoare.de-asta m-am gandit ca ar putea fi ceva de la sigurante,relee ceva.cert e ca imi face figura asta doar cand vine frigul...cand se incalzeste e ok.daca aveti vreo sugestie ceva...PS portbagajul si capacul de la rezervor se deschid fara probleme
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aceeasi problema o am si eu cu deschiderea doar deschiderea usilor e belea,am observat ca,cand stau in masina si o inchid se aude un ticait la modulul de confort se incuie iar cand o descui se aude ticaitul dar nu se mai descuie, dk schimb modulul mai este nevoie sa ma duc la tester sau e ok doar o reinitializare a cheii? Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.