Jump to content

BMW M3 CRT


c.sainz

Recommended Posts

O fi bomba R8-ul pe langa M3-ul asta, dar in primul rand BMW-ul e un "simplu sedan", nu supercar si pe deasupra e mult mai practic. Are pretul respectiv pentru ca e editie limitata, un M3 E90 cred ca e undeva la jumate din pretul CRT-ului.

 

O fi el un pic mai practic pt cele doua usi in plus insa cam atat.

 

crt-u e doar pt pasionati, mai ales ca s-au facut doar 67 de modele. si m5-u nu e 90 de mii, e peste suta. panamera turbo e o dihanie nu se poate compara cu m3-ul. repet sunt destui pasionati de bmw care sa dea 130 de mii pe un m3. iar pe langa r8, m3-u are si motoru mai bun v8 care se tureaza pana in 8300 de ture si cutia dct care e mult mai buna decat r tronic ala de la audi. da.. poate r8-u arata mai bine, dar audi se chinuie de mult timp sa ii bata pe bmw si nu prea reusesc. :)

 

102800e pret in repr. germnaia,92900e pret pe la diversi dealeri tot in de.

 

Vezi ca R8-ul 5.2fsi merge pana la 8500rpm,nu stiu ce cutie este mai buna,insa iti zic sigur ca atat pe circuit cat si in linie dreapta este racheta pe langa ac m3 facut doar pt pasionati si arata intr-un mare fel.Momentan R8-ul nu are concurenta din partea celor de la bmw,nici nu au de ce sa se chinuie.

 

Panamera turbo o fi ea dihanie,insa pe circuit scoate cam ac timpi cu CRT-ul,in linie dreapta este mai rapida,insa este cu adevarat o limuzina.

Edited by ionut_marius
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Comparam mere cu pere! :laugh: R8 5.2 FSI este supercar, are 525 de cai, M3 e masina de familie de 450 de cai. E ca si cum ai compara un M5 cu un 530d, sa zicem. Cat despre Panamera... o fi ea puternica si rapida, dar e urata cu crengi. Din clasa aia de masini 6 GC si CLS sunt cele mai frumoase in opinia mea. :thumbsup:
Link to comment
Share on other sites

Da, e slabut! Mai ales ca, dupa multe ture pe circuit si nu numai, parerea ta este pertinenta!:LMAO:

 

batranelu, puterea se poate aprecia si din specificatii, nu numai din drive test-uri.

si cred ca m-am dat cu masini mai puternice ca asta ca sa pot sa-mi exprim parerea.

nu ne cunoastem personal ca sa poti face astfel de afirmatii de om ciudat, dar de la o varsta oamenii isi mai pierd mintile si bunul simt.

Link to comment
Share on other sites

O fi el un pic mai practic pt cele doua usi in plus insa cam atat.

 

 

 

102800e pret in repr. germnaia,92900e pret pe la diversi dealeri tot in de.

 

Vezi ca R8-ul 5.2fsi merge pana la 8500rpm,nu stiu ce cutie este mai buna,insa iti zic sigur ca atat pe circuit cat si in linie dreapta este racheta pe langa ac m3 facut doar pt pasionati si arata intr-un mare fel.Momentan R8-ul nu are concurenta din partea celor de la bmw,nici nu au de ce sa se chinuie.

 

Panamera turbo o fi ea dihanie,insa pe circuit scoate cam ac timpi cu CRT-ul,in linie dreapta este mai rapida,insa este cu adevarat o limuzina.

 

 

referitor la pretul unui m5: ia spune cat au costat optionalele la masina ta? sau este stock?

 

r8-ul v10 fsi atinge puterea maxima la 8000 rpm, tu poti sa ii dai pana in 8500 dar nu mai ai putere deloc pt ca iti taie injectia.

 

ai dreptate r8-ul e mai rapid pe circuit, dar nu sunt din aceeasi clasa. pana una alta m3 gts e cam pe acolo cu r8u fsi pe circuit. dar nici intre astea doua nu exista comparatie, asa ca bmw nu are un rival direct pt audi r8. asa ca vbim degeaba. pt ca nici eu, nici tu, cred, n-am condus un crt,

 

cine vrea sa dea o caruta de bani pe un m3 sa dea, cine vrea sa dea aceeasi caruta de bani pe un audi mai puternic sa dea. parerea mea este ca audi nu inventeaza nimic, ci doar copiaza de la bmw si mercedes. d-asta cand aud de audi mi se face rau.

Link to comment
Share on other sites

@andu,nu mai stiu,probabil 15k euro.

 

Nu stiu cum ai tras concluzia ca dupa 8000rpm audiul isi pierde suflul,nu ai condus o masina mai sus de turatia la care obtine puterea maxima? Corect,sunt clase diferite,insa eventualul cumparator va folosi masina fix in ac scop,nimeni nu isi cumpara CRT ca sa duca nepotii la gradinita.

 

M3 GTS costa cat un Lamborghini,insa este doar un Bmw.

Link to comment
Share on other sites

 

Cine vrea sa dea o caruta de bani pe un m3 sa dea, cine vrea sa dea aceeasi caruta de bani pe un audi mai puternic sa dea. parerea mea este ca audi nu inventeaza nimic, ci doar copiaza de la bmw si mercedes. d-asta cand aud de audi mi se face rau.

Scuza-ma ca iti zic, dar ce ai scris mai sus suna precum gandurile unui indoctrinat. V10 FSI ala e motor de pe Lamborghini, iar Audi R8 nu cred sa aiba ceva copiat de pe BMW. In plus, arata mai bine decat ORICE BMW. Om fi noi fani ai marcii bavareze, dar e o ipocrizie sa nu recunoastem cand o masina e superioara dpdv al designului si tehnic.

 

Dar pana la Audi R8, cu care de altfel nici nu isi are rost comparatia, BMW M3 are un alt rival, si anume Audi RS5.

Link to comment
Share on other sites

@andu,nu mai stiu,probabil 15k euro.

 

Nu stiu cum ai tras concluzia ca dupa 8000rpm audiul isi pierde suflul,nu ai condus o masina mai sus de turatia la care obtine puterea maxima? Corect,sunt clase diferite,insa eventualul cumparator va folosi masina fix in ac scop,nimeni nu isi cumpara CRT ca sa duca nepotii la gradinita.

 

M3 GTS costa cat un Lamborghini,insa este doar un Bmw.

Ce conteaza ca are pretul unui Lamborghini si ca este doar un BMW, s-a vandut ca painea calda. http://www.monitorulsv.ro/Auto/2010-12-23/BMW-M3-GTS-devine-cel-mai-scump-model-sportiv-al-diviziei-M

Uite aici cum s-a vandut si M3 CRT: http://www.voom.ro/stiri/bmw-m3-crt-vandut :laugh: in ciuda faptului ca are pretul unui R8.

Edited by Tudy_2dy
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

"d-asta cand aud de audi mi se face rau. "

 

Andule..vezi sa nu vomiti aiurea. Oricat de pasionat ai fi de BMW, trebuie sa recunosti superioritatea unui R8 fata de orice altceva de la BMW. Deocamdata nu exista concurent pentru R8 in gama BMW. Sunt chiar curios daca ai vazut vreun R8 de aproape, de mers cu vreunul nu cred ca se pune problema.

 

 

Asta e una din masinile break care nu m-ar deranja catusi de putin :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ce conteaza ca are pretul unui Lamborghini si ca este doar un BMW, s-a vandut ca painea calda. http://www.monitorulsv.ro/Auto/2010-12-23/BMW-M3-GTS-devine-cel-mai-scump-model-sportiv-al-diviziei-M

Uite aici cum s-a vandut si M3 CRT: http://www.voom.ro/stiri/bmw-m3-crt-vandut :laugh: in ciuda faptului ca are pretul unui R8.

 

 

Si mie imi plac bmw-urile mult,am unul si nu este primul dar cum sa nu recunosc ca M3 CTR si GTS sunt mult prea scumpe pt ce ofera,nu am cum sa nu spun ca R8-ul arata fantastic si are perf. de invidiat pe langa orice bmw,sa nu mai zic de GT-R vers de 550cp.

Link to comment
Share on other sites

E tare rau masina. In Romania nu se cauta asa ceva fiindca arata ca un 318 cu pachet M de 10k de la Boldy. Deci, nu se poate epata cu asa ceva, nu se pot impresiona pasaricile etc. fiindca ochiul unui neavizat nu ar banui niciodata ca virgula costa 100k !
Link to comment
Share on other sites

Sainz - sa stii ca e foarte buna ca masina de zi cu zi si R8-ul, am mers cu ea si foarte ok, un pic cam aiurea e faptul ca masina e foarte joasa iar aici e plin de SUV-uri si ai ceva teama ca aia ar putea sa nu te vada si cam greu la unele speed-bump, dar altfel e foarte ok si usor de manevrat! Citeam pe un forum Lamborghini, cei de acolo facand o comparatie, ca R8-ul este ideal ca masina de zi cu zi fata de Lamborghini care nu-i chiar fun pentru aceeasi sarcina!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.