Jump to content

Distantiere jante


Vision335

Recommended Posts

As dori sa imi recomandati o marca de distantiere pt jante si ce dimensiune ar fii cea mai potrivita pt jante pe 19'' 275latime pe spate si 245 pe fata .

As vrea sa iasa putin inspre exterior rotile si pe fata si pe spate ! Insa sa nu am probleme, sa atinga sau sa cauzeze altor componente !

Multumesc !!!

Link to comment
Share on other sites

As dori sa imi recomandati o marca de distantiere pt jante si ce dimensiune ar fii cea mai potrivita pt jante pe 19'' 275latime pe spate si 245 pe fata .

As vrea sa iasa putin inspre exterior rotile si pe fata si pe spate ! Insa sa nu am probleme, sa atinga sau sa cauzeze altor componente !

Multumesc !!!

Pe spate mai merge chestia asta dar daca o faci si pe fata se va schimba distribuirea greutatii pe punte si vei avea un stres mai mare in bascule respectiv pivoti si bucse.

Bafta la pus distantiere si schimbat directia dupa un an!!!

Edited by Marlbor0
Link to comment
Share on other sites

Lasa aberatiile colegului de mai sus. Nu au nicio legatura distantierele cu schimbatul articulatiei.

Da-ne detalii despre ET-ul jantelor, J etc daca vrei sa primesti niste sfaturi.

Daca distantierele au rolul de a scoate jantele mai in exterior este logic ca ditribuirea greutatii sa nu mai fie aceeasi!

Dar ma rog... ce stiu eu, dai tu un sfat mai competent, poate chiar ii vinzi unele ca am vazut ca esti negustor.

Link to comment
Share on other sites

Daca distantierele au rolul de a scoate jantele mai in exterior este logic ca ditribuirea greutatii sa nu mai fie aceeasi!

Dar ma rog... ce stiu eu, dai tu un sfat mai competent, poate chiar ii vinzi unele ca am vazut ca esti negustor.

 

Vorbesc din proprie experienta, 4 ani de jante pe 19 cu distantiere, doar bielete antiroliu fata si bucsi de bascula schimbate acum o sptamana, trage singur concluzia. Masina E46.

Link to comment
Share on other sites

Vorbesc din proprie experienta, 4 ani de jante pe 19 cu distantiere, doar bielete antiroliu fata si bucsi de bascula schimbate acum o sptamana, trage singur concluzia. Masina E46.

 

Si eu am avut jante de 18' M6 cu et20 in loc de et47 cum ar fi trebuit, modelul asta care e cam acelasi lucru vis-a-vis de distantiere si a trebuit dupa 2 ani sa-mi fac directia iar ca aveam joc si in pivotii de pe bascule si in bieletele antiruliu. Am mai pastrat bucsele de bascule, ca inca mai sunt valabile dar nu pt mult timp si alea.

Edited by Marlbor0
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut jante de 18' M6 cu et20 in loc de et47 cum ar fi trebuit, modelul asta care e cam acelasi lucru vis-a-vis de distantiere si a trebuit dupa 2 ani sa-mi fac directia iar ca aveam joc si in pivotii de pe bascule si in bieletele antiruliu. Am mai pastrat buscele de bascule, ca inca mai sunt valabile dar nu pt mult timp si alea.

 

si totusi la doi ani iti pare grav sa reconditionezi directia ?

Link to comment
Share on other sites

Ai putea opta pentru distantiere de 1.5 sau 2 cm ..se gasesc pe majoritatea site-urilor de tuning! pe e46 coupe am jante de e39 ceea ce face ca roata sa iasa cu aproape 2 cm mai inafara fata de cele clasice prevazute pt acest model....nu are ce afecta ...daca te duci mai mult e nevoie de suspensii sport, care ar fi oricum recomandate in oricare dintre situatii!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

iti afectezi geometria. Stress mai mare pe caseta, care la e65 se duce si singura, neajutata. Costa ceva si aia. In mod normal nu ar trebuii sa treci ITP-ul, dar nu te intereseaza. In caz de accident, la o expertiza. poti intra in bucluc, dar probabil te descurci, ca e Romania.

 

In Romania scapi si daca omori lumea pe trotuar sau in statia de autobuz.

Dar nu e problema, baga mare.

 

2 ani pentru un set de articulatii e foarte putin.

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 years later...

Salut, pentru un f30, 335i, care are standard jante 397 (iarna) si de vara style 441, cu urmatoarele specificatii:

fata 8JX18 ET:34, anvelope 225/45 R18

spate 8.5JX18 ET:47, anvelope 255/40 R18

 

pot pune distantiere de 2 cm fata/spate, fara sa atinga?

model http://olx.ro/oferta/set-4-distantieri-bmw-20mm-74-1-72-6-5x120-20-prezon-7cm-ID3dqzh.html#0cdd60702f

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.