Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Da sunt din Valcea si intr-adevar sunt multe testere aici la noi insa nefiind reprezentanta Bmw aici in oras nu-s testere profesionale. Am fost la diferite testere(3 la numar daca chiar conteaza),si am primit diverse sfaturi si anume: 1) este un senzor care costa 200 euro(raspunsul meu a fost hai sa-l schimbam dar atunci mecanicul a spus ca nu se baga la motorul asta deoarece are niste arcuri si nu la mai pune nimeni la loc,practic motorul este piesa de schimb). 2) catalizatorul nu face fata(mecanicul a zis sa-l schimbam cu unu universal,n-am fost de acord caci imi mai slutise masina si-n alte dati) 3) masina are catalizatorul scos(inclin sa cred ca din cauza simeringurilor prea multe gaze din cauza ulei ars prea repede). M-am inscris aici in speranta ca voi primi niste sfaturi bune si fac apel la cineva care a mai patit asa ceva sau la cineva care stie pe cineva priceput care sa-mi rezolve problemele masinii. P.s dupa cum am zis am citit toate paginile de la 1 la 28 si va intreb daca acel baiat Florin de la Buc are si un tester performant. Multumesc tuturor!
Link to comment
Share on other sites

Salutare,..a mai schimbat cineva semeringurile la supape la florin bogdan rusu in Brasov?sau ceva lucrari la acest baiat? cateva pareri ar fii de ajutor ..mersi :)

 

Sal...eu urmeaza sa merg luni pentru schimbarea semeringurilor...o sa revin dupa cu pareri blush.gif

Link to comment
Share on other sites

Revin ...am schimbat simeringurile la supape la userul florin bogdan rusu in Brasov (Vulcan mai exact) si nu am ce reprosa ,doar cuvinte de lauda :thumbsup: Am ajuns la el pe la 9 dimineata si lucrarea s-a terminat in jurul orei 12-12 si unpic :) Pot sa spun ca o face cu ochii inchisi,stie intotdeauna ce urmeaza sa faca si pare ceva banal pt el acest lucru...am facut pana acuma aproximativ 400 km si uleiul a ramas exact la semn. Acuma nu stiu daca am eu impresia sau vreun efect placebo,dar parca masina trage ceva mai bine iar consumul a scazut putin :) Deci recomand cu cea mai mare placere acest baiat !

Si 2 poze din timpul lucrarii cu simering vechi/nou si o poza in interiorul motorului. Uleiul folosit a fost doar castrol edge fst 5w30 :)

post-64403-0-41032100-1426615348_thumb.jpg

post-64403-0-93817200-1426615348_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da am schimbat eu simeringurile degeaba la un m54 2.2 testati bine motorul inainte de a incepe operatiunea deoarece dati banii aiurea eventual mai pui ceva si faci o segmentare ,acum sunt convins k trebui segmentat motorul imi consuma cam 1L/700km ,uleiul este 5w40 castrol dar zilele astea vreau sa incerc cu 10w60 castrol rs sa vad cum il consuma si pe asta poate mai aman operatia de segmentare...bafta!!!

Dar daca au fost semeringurile trebuia ca inainte sa iti dea fum albastru dupa stationare si sa dispara dupa schimbarea semeringurilor cel putin la mine asa a fost. Eu stiu ca o masina daca nu scoate fum in mers sau dupa stationare nu are voie sa mai consume ulei. Eu am decat 500km de la schimbarea semeringurilor dar sambata plec in Germania la munca si revin cu o recenzie.

Orice masina care nu scoate fum nu are cum sa consume ulei decat daca si pierde.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

buna, am de o luna un 318ci din 2002 si am aceiasi problema care se discuta aici: "prea mult fum" si ulei la greu(1L x 1000km) dupa 5min la relanti cand accelerez 100m patratzi in jurul meu sunt ceatza ;))

acuma intrebarea intreabatoare: cunoastetzi un mecanic bun care schimba simeringurile fara sa dea _chiulasa_ jos in Arad, Timisoara sau jud. Caras-Severin??? eu locuiesc in viena iar aici costul unei astfel de reparatzi costa cat jumate din pretzul masinii ;))

multzumesc

Link to comment
Share on other sites

buna, am de o luna un 318ci din 2002 si am aceiasi problema care se discuta aici: "prea mult fum" si ulei la greu(1L x 1000km) dupa 5min la relanti cand accelerez 100m patratzi in jurul meu sunt ceatza ;))

acuma intrebarea intreabatoare: cunoastetzi un mecanic bun care schimba simeringurile fara sa dea _chiulasa_ jos in Arad, Timisoara sau jud. Caras-Severin??? eu locuiesc in viena iar aici costul unei astfel de reparatzi costa cat jumate din pretzul masinii ;))

multzumesc

 

Salut. Daca rasfoiesti topicul acesta cateva pagini in urma mi se pare ca cineva a specificat un mecanic prin zona Arad/Timisoara care se ocupa cu schimbarea simeringurilor. Dar totusi e bine ca ai scris ca poate gasesti raspunsul mai usor :)

Link to comment
Share on other sites

m-am uitat, cere cineva o recomandare in judetele timis si arad doar ca numarul s-a dat pe PM nu pe forum. sau poate nu am vazut eu.

as vrea oricum prin vara sa las sa imi schimbe simeringurile, sper sa primesc o recomandare pana atunci sau in cel mai rau caz dau o fuga la bucale la celebru florin.

Link to comment
Share on other sites

sau in cel mai rau caz dau o fuga la bucale la celebru florin.

 

Celebru aici pe forum pt ca majoritatea sunt din Bucuresti sau de prin apropiere si au facut lucrarea la el...cel putin mie mi se pare piperat pretul manoperei cerut de el,avand in vedere ca deja sunt o multime de n42-uri care necesita aceasta lucrare,costul reparatiei trebuind sa se reduca...oricum,sunt convins ca in tara sunt destui baieti care fac aceasta operatiune cu ochii inchisi si corect la preturi mai accesibile. Si eu am fost in faza in care am zis ca merg la Bucuresti la Florin sa le schimb ca el e profesor si au facut multi la el si e ok dar dupa cateva cautari am gasit un baiat langa Brasov care pot sa zic ca mananca bmw pe paine ,ajungand cu costurile la jumatate fata daca as fi merg in Buc. fiind mult mai aproape...oricum,imposibil sa nu gasesti pe cineva prin apropiere...

PS.Stiu un service in Deva care a mai facut operatiunea respectiva..daca te intereseaza da-mi un PM

Link to comment
Share on other sites

mda, 800 manopera la florin nu e chiar putzin in comparatie cu 500 la brasov am citit undeva. ptr mine e ok si Deva doar ca vreau sa fie de incredere in ceea ce priveste programarea. Am patit la timisoara ca mi-au facut programare la schimbat parbrizul la ora 7 si cand am ajuns acolo mai erau 5 ca mine chematzi la aceiasi ora. tu esti cel care tzi-ai facut la brasov?
Link to comment
Share on other sites

mda, 800 manopera la florin nu e chiar putzin in comparatie cu 500 la brasov am citit undeva. ptr mine e ok si Deva doar ca vreau sa fie de incredere in ceea ce priveste programarea. Am patit la timisoara ca mi-au facut programare la schimbat parbrizul la ora 7 si cand am ajuns acolo mai erau 5 ca mine chematzi la aceiasi ora. tu esti cel care tzi-ai facut la brasov?

 

Da eu am fost langa Brasov ...3 ore si unpic a durat toata smecheria. Pe baiat il recomand cu toata increderea..sa nu se inteleaga ca fac reclama sau ceva,dar chiar stie ce face,are experienta in motoarele bmw.

Pentru Deva poti lua legatura cu userul lazarclaudiu. El a facut schimbarea simeringurilor in Deva ,stie mai bine ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

Revin ...am schimbat simeringurile la supape la userul florin bogdan rusu in Brasov (Vulcan mai exact) si nu am ce reprosa ,doar cuvinte de lauda :thumbsup: Am ajuns la el pe la 9 dimineata si lucrarea s-a terminat in jurul orei 12-12 si unpic :) Pot sa spun ca o face cu ochii inchisi,stie intotdeauna ce urmeaza sa faca si pare ceva banal pt el acest lucru...am facut pana acuma aproximativ 400 km si uleiul a ramas exact la semn. Acuma nu stiu daca am eu impresia sau vreun efect placebo,dar parca masina trage ceva mai bine iar consumul a scazut putin :) Deci recomand cu cea mai mare placere acest baiat !

Si 2 poze din timpul lucrarii cu simering vechi/nou si o poza in interiorul motorului. Uleiul folosit a fost doar castrol edge fst 5w30 :)

 

ti-a dat _chiulasa_ jos ? si ai ramas tot la 5w30 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.