Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

cu ce marca de ulei ati obsevat ca masina consuma mai putin ulei ? am avut castrol edge 5w30 , 2l/10.000km , acum am castrol edge 0w40 si a consuma 1l/5.000km.

Ma gandeam sa incerc castrol magnatec 5w40 , il folosesc si la alte masini si nu consuma deloc. ce parere aveti?

Masina nu scoate nici un fum , functioneaza perfect , cu toate ca o sa o mai tin cel putin 3 ani nu ma gandesc la schimbarea semeringurilor , daca ar consuma 1l/10.000km ar fi super, folosesc masina destul de,des pe autostrada si rulez cu 150-200km/h deci nu e chiar de mirare ca imi consuma putin mai mult ulei.

 

si am uitat sa spun ca nu pierde pe nicaieri ulei , am cumparat o personal din germania si are 222.000km reali.

 

bmw 318fl , motor n20b20 , 1995cmc , 143cp , anul 2003

Edited by mihaitza123
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

cu ce marca de ulei ati obsevat ca masina consuma mai putin ulei ? am avut castrol edge 5w30 , 2l/10.000km , acum am castrol edge 0w40 si a consuma 1l/5.000km.

Ma gandeam sa incerc castrol magnatec 5w40 , il folosesc si la alte masini si nu consuma deloc. ce parere aveti?

Masina nu scoate nici un fum , functioneaza perfect , cu toate ca o sa o mai tin cel putin 3 ani nu ma gandesc la schimbarea semeringurilor , daca ar consuma 1l/10.000km ar fi super, folosesc masina destul de,des pe autostrada si rulez cu 150-200km/h deci nu e chiar de mirare ca imi consuma putin mai mult ulei.

 

si am uitat sa spun ca nu pierde pe nicaieri ulei , am cumparat o personal din germania si are 222.000km reali.

 

bmw 318fl , motor n20b20 , 1995cmc , 143cp , anul 2003

 

Dupa ce i-am schimbat simeringurile si garniturile am avut si 5W30 si 0W40 nu mi-a mancat nici macar 1L la 15.000 de km.

Link to comment
Share on other sites

salutare,am vazut ca aveti nelamuriri in privinta uleiului, deci bmw a retras uleiul 0w40 prin anul 2000 si ceva, nu mai stiu exact, cert este ca acum se recomanda 5w30 de catre fabricant.Pentru modelele care au trecut de 150.000 km va recomand 10w40, bmw recomanda castrol pana anul acesta iar acum a trecut pe shell,cel mai important este sa nu il lasati mai mult de 10.000, apar depuneri in motor indiferent de firma de ulei pe care o alegeti.

Nu stiu de unde scoti prostiile astea, dar in primul rand bmw nu a retras niciodata uleiul 0W40; pe de alta parte, sa pui 10w40 intr-un motor gen N42, N43, N46, este alta prostie; toti cei de pe forum care au schimbat simeringuri supape, si in paralel au eliminat toate sursele de pierderi ulei au constatat un consum de ulei insignifiant, asa ca schimbarea gradului de vascozitate al uleiului poate masca niste probleme temporar, dar in nici un caz rezolva, ci probabil agrava.

Este adevarat ca uleiul nu trebuie tinut mult in motor, iar faptul ca bmw a schimbat castrol cu shell ca si furnizor, este din ratiuni comerciale, deoarece si shell are uleiuri comparabile ca si caracteristici tehnice ca si castrol.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eu vorbeam de reprezentanta unde nu se mai foloseste 0w40 de mult, asa a hotarat producatorul.nu sunt prostii.Normal ca pe piata inca mai gasesti 0w40.

iar apoi recomand ulei 10w40 nu pentru consumul de ulei ,deoarece daca simeringurile sunt uzate oricum consuma ulei, recomand pentru ca am vazut destule cu uzura la cuzineti si pompa de ulei, si axe came etc.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

salut,

am si eu un e46 316i 09/2002 si am fix aceasi problema, da foarte mult fum dp ce sta la relanti si mananca 1L la 200km. Ii bag castrol 10w40 acum. Nu am apucat sa citesc toate paginile si am sa sar direct la subiect. Un mecanic bun care ar putea schimba simeringurile fara sa dau _chiulasa_ jos ? si un pret orientativ piese+manopera ?

Va multumesc !

Edited by Claudiu.B
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

salut,

am si eu un e46 316i 09/2002 si am fix aceasi problema, da foarte mult fum dp ce sta la relanti si mananca 1L la 200km. Ii bag castrol 10w40 acum. Nu am apucat sa citesc toate paginile si am sa sar direct la subiect. Un mecanic bun care ar putea schimba simeringurile fara sa dau _chiulasa_ jos ? si un pret orientativ piese+manopera ?

Va multumesc !

cel mai bine pentru tine e sa faci macar un efort sa citesti tot ceea ce s-a scris pana acum si vei gasi toate raspunsurile

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,am deja 3000 de km de cand am schimbat semeringurile de supape la userul florin bogdan rusu,nu am mai completat deloc ulei.Promtitudine,seriozitate,profesionalism !Recomand cu cea mai mare incredere!

 

:thumbsup: subscriu

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am vorbit cu un respectiv domn din Deva si mia spus ca e in jur de 100 de euro manopera cu tot cu piese(simeringuri supape)..cea ce e mult mai ieftin ca in alte parti si mai aproape daca sunteti din provincie.Mia spus sa-l sun luni ...mi se pare prea ieftin totusi o sa va tin la curent daca nam inteles eu bine, o sa revin cu un post.
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu un respectiv domn din Deva si mia spus ca e in jur de 100 de euro manopera cu tot cu piese(simeringuri supape)..cea ce e mult mai ieftin ca in alte parti si mai aproape daca sunteti din provincie.Mia spus sa-l sun luni ...mi se pare prea ieftin totusi o sa va tin la curent daca nam inteles eu bine, o sa revin cu un post.

 

Nu intotdeauna lucrarile ieftine sunt facute prost..sau cele scumpe sunt facute bine. Intr-adevar e la jumatate de pret fata de Bucuresti si in sine este exact aceeasi lucrare :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

A mea consuma 1litru la 1000km. Am 316i , 2002, e46 , benzina. Fara fum :D, curata toata . Merg cu ea foarte atent, nu trag tare de ea. E o masina ingrijita.

Am ulei castrol edge full syntethic , 10w40.

Nu stiu ce sa fac, nu-mi pare asa grav, voi ce ziceti?

Nu ma deranjeaza sa pun 1 litru de ulei in ea, pe luna, dar nici nu cred ca e prea bine ce fac.

Poate creste consumul de ulei daca o tin asa?

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Masina este un bmw 316i, 2002, facelift, benzina. Motorul sigur e n42, asa cred.

Asa am luat-o, asa scrie pe factura cand i-a pus ulei: 10w40.

Am cumparat masina acum 1 luna si pe facturile (revizii) de anul trecut scrie ulei castrol 10w40.

Nu scoate fum in mers.

Zici sa dau uleiul asta jos? e prea gros sau prea subtire? Am citit pe forum ca 5w30 ar fi cel mai bun, dar care ar fi diferenta fata de 10w40?

Nu intru in service cu ea pana nu stiu clar ce trebuie sa-i dau cu exactitate. Sunt satul de mecanici care nu-si fac treaba calumea , dar iau bani o gramada.

 

Am fost o data la un service banal sa rezolv un martor airbag aprins si 3 senzori parcare dusi. Ma costa cam 34milioane cu manopera.

Am fost la alt service, cu 3 senzori luati din dezmembrari si atat, restul manopera. M-a ajung cam 500 ron tot.

Acum daca tot am probleme cu uleiul, nu merg in service sa ma ia iarasi cu zeci de milioane si nu fac nici treaba serioasa. Macar sa stiu unde e problema si vin eu cu piesele :D

Sper sa nu omor motorul cu 10w40, asa a pus cel care a avut masina inainte.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Masina este un bmw 316i, 2002, facelift, benzina. Motorul sigur e n42, asa cred.

Asa am luat-o, asa scrie pe factura cand i-a pus ulei: 10w40.

 

Sper sa nu omor motorul cu 10w40, asa a pus cel care a avut masina inainte.

 

nu il omori , din prima...dar in timp cu siguranta da.

e masina ta, sunt banii tai, sunt nervii tai.

(pune 5W-30)

Link to comment
Share on other sites

0w40 ptr motorul tau:),dar e bun si 5w30 decat 10w40 :

Am sa aduc acel cod motor din certificatul de inmatriculare si vi-l pun aici pe forum .

Diseara postez codul motor din talon si poate imi spuneti cel mai bun ulei pentru motorul meu.

Voi care aveti bmw e46 facelift ( 2002-2004) aveti 5w30 sau 0w30 sa inteleg...

Nu stiu cum de cel care a avut masina mea inainte, a pus 10w40, fara sa se intereseze si el serios. S-a mai dus si la service Bosch, sa-l puna. Puteau si aia sa-i dea o idee sa nu puna asa ceva.

Edited by cristisad
Link to comment
Share on other sites

Cat de greu trebuie sa fie sa intri pe un configurator de ulei de producator si sa vezi ce ulei este bun?

 

 

 

Divinol Syntholight DPF 5W30

 

 

Divinol Syntholight MBX 5W-30

 

 

Divinol Syntholight HC-FE 5W-30

 

O marca germana ...baga astia cu VW de sare basca .....cica mergi 20.000 cu astea,oricare din ele.Fostul proprietar care a bagat 10w-40 a fost praf.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.