Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Am vorbit cu Domnul Florin .. i am spus problema mea legat de fumigena .. azi ma apucat si rasul eram la semafor apoi coada mare fara sa accelerez aveam in spate o masina de politie .. varza am facut o 😂 mi a zis 1400 de lei cu tot cu piese simeringuri distributie intinzator patine etc oringuri .. i am zis de segmenti .. a zis ca nu exista asa ceva a reparat peste 200 de valvetronice .. strang bani si plec la bucuresti . Sunt din Constanta ..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu Domnul Florin .. i am spus problema mea legat de fumigena .. azi ma apucat si rasul eram la semafor apoi coada mare fara sa accelerez aveam in spate o masina de politie .. varza am facut o 😂 mi a zis 1400 de lei cu tot cu piese simeringuri distributie intinzator patine etc oringuri .. i am zis de segmenti .. a zis ca nu exista asa ceva a reparat peste 200 de valvetronice .. strang bani si plec la bucuresti . Sunt din Constanta ..

Si nu te.a premiat politia?Mergi cu toata increderea la Florin si eu tot la el am facut vezi postarile mele cu segmentii nu ai problema iti garantez eu!

Link to comment
Share on other sites

am trimis si eu un prieten ff bun cu un valvetronic si s-a rezolvat la florin din chitila. in 2-3 ore a rezolvat-o :)

in acelasi timp am vb cu cineva din brasov caruia i-am spus de un alt florin de care citisem tot aici pe club. florin din vulcan (10-15 km de brasov). zilele astea a rezolvat-o (tot valvetronic schimb simeringuri fara a dat _chiulasa_ jos) si zicea ca e super baiat, lucreaza f corect, cinstit etc... 500 lei parca ia pentru simeriguri bani in care intra si distributia ca oricum se demonteaza(daca vrei sa o schimbi, daca e nevoie etc).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut, cineva in Timisoara sau apropiere (chiar si ungaria sau sarbi) care poate face inlocuirea semeringuri supape? Exclus Carlos, care avea atitudinea "du-te dreq de sarac" ca nu am dat 450 lei pe o piesa care costa 250 in alta parte. Doar manopera bineinteles ca nu a vrut sa faca.

 

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Salut, cineva in Timisoara sau apropiere (chiar si ungaria sau sarbi) care poate face inlocuirea semeringuri supape? Exclus Carlos, care avea atitudinea "du-te dreq de sarac" ca nu am dat 450 lei pe o piesa care costa 250 in alta parte. Doar manopera bineinteles ca nu a vrut sa faca.

 

Merci!

Si la Deva era cineva...

Link to comment
Share on other sites

Salutare,cine ĂŽmi poate recomanda un mecanic bun in piatra neamt pentru un n42 ?

Cred ca trebuie sa schimb simeringuri supape deoarece am un consum de ulei cam 500 ml la 1000 km plus ca am un zgomot de diesel la cald care nu mi-l explic,fum nu vĂŁd sa iasĂŁ când fac testul de simeringuri explicat pe forum,mulĂâşumesc anticipat

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Revin cu un filmuleĂâş,dupĂŁ ce m-am hotĂŁrât sa merg la florin bogdan din vulcan sa repar maĂâ˘ina

Am fĂŁcut mai multe verificĂŁri si teste luate de pe aici de pe forum

Testul de simeringuri cu fum la evacuare ,la mine fumul e negru tot plus ca am ĂŽnlocuit mufele la selenoizi sa vĂŁd dacĂŁ mai cloncane vanosul ,zgomotul e la fel,pĂŁrerea mea este ca zgomotul i-l am de la bĂŁtaie lanĂâş sau tacheĂâşii pentru ca se aude doar la cald când am motorul f cald si uleiul e f subĂâşire ,fumul negru nu ĂŽmi explic...pĂŁreri ceva

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

http://youtu.be/ociH-wJrTbo

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut. Am si eu un m54 2.2 benzina care mananca ulei. Cu 5w30 original bmw manca cam 1l/1500km, cu 5w40 mananca cam 3-4 l la schimb. Azi am facut test de compresie si mi-a masurat 8 bar pe fiecare cilindru. Este problema asta si la m54? Se merita sa schimb simeringurile? Sau mai bine mai astept ? Mentionez ca masina nu pare sa scoata fum, sincer nici nu m-am uitat vreodata, dar nu e nimic vizibil. O sa fac zilele astea cu pedala dupa stat la relanti. Oferta de pret in cta am primit 2200 ron cu demontarea chiuloasei
Link to comment
Share on other sites

Salut. Am si eu un m54 2.2 benzina care mananca ulei. Cu 5w30 original bmw manca cam 1l/1500km, cu 5w40 mananca cam 3-4 l la schimb. Azi am facut test de compresie si mi-a masurat 8 bar pe fiecare cilindru. Este problema asta si la m54? Se merita sa schimb simeringurile? Sau mai bine mai astept ? Mentionez ca masina nu pare sa scoata fum, sincer nici nu m-am uitat vreodata, dar nu e nimic vizibil. O sa fac zilele astea cu pedala dupa stat la relanti. Oferta de pret in cta am primit 2200 ron cu demontarea chiuloasei

8 bari compresie este putin!

Link to comment
Share on other sites

Mi-a spus ca e putin, ar fi fost bine un 10, dar ca pana la 6 nu are rost sa fac segmentare. Masina mie mi se pare ca trage f bine. Testul a fost facut cu motorul rece, daca are relevanta

 

https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_M54

Compresia trebuie sa o ai peste 10 la M54 - deci la service cu ea :-)

Link to comment
Share on other sites

am impresia ca e altceva rata aia fata de compresia cilindrilor.

 

sfatul meu: ori mergi asa , ori desfa motorul si vezi ce gasesti. ori scapi doar simeringurile ori mergi mai departe.

nu as face schimbul de simeringuri prin metoda fara a da _chiulasa_ jos, ca platesti manopera f mare si poate nu este de acolo. asta e, dai _chiulasa_ jos si mai cercetezi cu ocazia asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare vreau sĂŁ vĂŁ anunț cĂŁ prețul pentru manopera la simeringurile de supape este 650 RON de ceva vreme. Prețul a crescut deoarece este necesara o selecție a clienților. Va mulțumesc și va aștept.

 

CiudatĂŁ selecție... Eu am ĂŽnțeles de la prima citire: "Ăia mai bogați la mine, sĂŁracii sĂŁ meargĂŁ ĂŽn altĂŁ parte!"

BĂŁnuiesc cĂŁ și serviciile au crescut, nu?

Ăntreb și eu așa ca opinia publicĂŁ...

  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.