Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Oricum Romania inca este dominata de sechele prin care toata lumea isi da cu parerea; fiecare poate cere cat doreste pentru un serviciu, nu cred ca trebuie sa isi justifice preturile, ca nu suntem in stat comunist cu preturi fixe.Dar in conditiile in care se cer forum sfaturi la achizitie anvelope second hand, mai vazusem ceva si cu amortizoare.......ce pretentii sa mai avem...cat mai ieftin, cat mai bine.
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum Romania inca este dominata de sechele prin care toata lumea isi da cu parerea; fiecare poate cere cat doreste pentru un serviciu, nu cred ca trebuie sa isi justifice preturile, ca nu suntem in stat comunist cu preturi fixe.Dar in conditiile in care se cer forum sfaturi la achizitie anvelope second hand, mai vazusem ceva si cu amortizoare.......ce pretentii sa mai avem...cat mai ieftin, cat mai bine.

legat de schimbarea simeringurilor de supape la valvetronic am avut foarte multi clienti care mi-au spus ca initial li sa parut mult manopera dar stand langa masina si vazand despre ce este vorba au zis ca isi schimba parerea, asa ca nu cred ca putem comenta pretul omului.Nu iti convine te duci in alta parte.Pe langa asta multi nu iau in calcul ca ai si o chirie de platit.

Edited by alexwrc
Link to comment
Share on other sites

Nota 10+++ pt Florin din Brasov(Vulcan)....super meserias omul si foarte de treaba. Azi mi-a schimbat si mie simeringurile la supape, kit distributie + o gramada de garnituri, verificat + completat antigelul, reglat faruri...etc...si pe deasupra muzica///care o asculta in garaj e de cea mai mare calitate

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat simeringurile supape + distributie la Florin de la Brasov, munca de calitate. 1650 RON piese (garnituri distributie simeringuri) + manopera. Nivelul in timisoara la ulei era exact ca la Brasov, dupa lucrare. Jos palaria. Muzica din garaj de asemenea excelenta :D
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare vreau sĂŁ vĂŁ anunț cĂŁ prețul pentru manopera la simeringurile de supape este 650 RON de ceva vreme. Prețul a crescut deoarece este necesara o selecție a clienților. Va mulțumesc și va aștept.

 

Salut. Cand se umbla in motor pentru inlocuirea simeringurilor de supape (fara desfacere chiulasa) poti constata daca ghidurile supapelor sunt in regula?

Multumesc.(E90, 320d, 163hp).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am schimbat semeringurile la supape si inca mai consuma ulei, toate garniturile sunt noi , nu pierde nicaieri , nu am ulei in apa sau invers, masina nu scoate fum nici in stationare nici in mers , nu are nici o eroare , trage ca intotdeauna , normal. Din ce cauza sa fie ? Daca ar fi valva PCV ( epuratorul de ulei ) nu ar trebui sa scoata fum ? Consuma ulei cand merge in ture mari , de exemplu de la 130km/h are deja peste 3500turatii/min.

 

Am avut castrol edge 5w30 si acum am pus liqui moly toptec 4300 , schimbul a fost facut acum 5.000km si a consumat 1litru de ulei. Nu este foarte mult , dar totusi nu cred ca este normal. Acum plec in concediu , fac 3.000km si trebuie sa mai cumpar ulei sa am.

 

249.000km reali ( semeringurile au fost schimbate acum 9luni la 230.000km)

bmw 318i din 2003.

Edited by mihaitza123
Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat ca inca iti consuma ulei. Si eu am schimbat simeringurile anul trecut dar din momentul acela nu am mai avut consum de ulei intre schimburi (10k km) acelasi motor,an si acelasi tip de ulei folosesc. Poti sa faci si un test de compresie sa vezi ce valori ai.
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat supapele fĂŁrĂŁ sĂŁ dau _chiulasa_ jos la un bĂŁiat ĂŽn pitești . Rușine celor care ĂŽși dau cu pĂŁrerea aiurea și da ,supapele influențeazĂŁ consumul de ulei . Aceste supape au o gaura ĂŽn mijloc care ĂŽn timp se mĂŁrește și permite uleiului sa treacĂŁ pe lângĂŁ .

 

Nu exista nu ai ce ii face unui motor care consuma ulei ... astea sunt doar explicații de la mecanici rĂŁu intenționați sau foarte prost informati sau habarnisti mai pe Românește . Problema supapelor apare des pe valvetronic și eu unul am rezolvat-o cu 600 de lei .

Edited by PegAsus
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat supapele fĂŁrĂŁ sĂŁ dau _chiulasa_ jos la un bĂŁiat ĂŽn pitești . Rușine celor care ĂŽși dau cu pĂŁrerea aiurea și da ,supapele influențeazĂŁ consumul de ulei . Aceste supape au o gaura ĂŽn mijloc care ĂŽn timp se mĂŁrește și permite uleiului sa treacĂŁ pe lângĂŁ .

 

Nu exista nu ai ce ii face unui motor care consuma ulei ... astea sunt doar explicații de la mecanici rĂŁu intenționați sau foarte prost informati sau habarnisti mai pe Românește . Problema supapelor apare des pe valvetronic și eu unul am rezolvat-o cu 600 de lei .

poti sa-mi dai si mie te rog nr mecanicului?ms

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat supapele fĂŁrĂŁ sĂŁ dau _chiulasa_ jos la un bĂŁiat ĂŽn pitești . Rușine celor care ĂŽși dau cu pĂŁrerea aiurea și da ,supapele influențeazĂŁ consumul de ulei . Aceste supape au o gaura ĂŽn mijloc care ĂŽn timp se mĂŁrește și permite uleiului sa treacĂŁ pe lângĂŁ .

Poate ai vrut sa zici: simeringurile de la supape...

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat supapele fĂŁrĂŁ sĂŁ dau _chiulasa_ jos la un bĂŁiat ĂŽn pitești . Rușine celor care ĂŽși dau cu pĂŁrerea aiurea și da ,supapele influențeazĂŁ consumul de ulei . Aceste supape au o gaura ĂŽn mijloc care ĂŽn timp se mĂŁrește și permite uleiului sa treacĂŁ pe lângĂŁ .

 

Nu exista nu ai ce ii face unui motor care consuma ulei ... astea sunt doar explicații de la mecanici rĂŁu intenționați sau foarte prost informati sau habarnisti mai pe Românește . Problema supapelor apare des pe valvetronic și eu unul am rezolvat-o cu 600 de lei .

,,SUPAPELE AU O GAURA IN MIJLOC,, :laugh: :hyper: :laugh: :hyper: .CINE ESTE HABARNIST ???

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am aceasta problema cu motorul m52Tub20.

220.000 km ,rulat in ultima perioada (40.000 km) cu ulei liqui moly synthoil ht 5w40

Consuma ĂŽn jur de 1l la 800-1000km.

La drum lung mi-a consumt 1l la 1500 km.

La relanti dupĂŁ 5-10 minute da fum negru combinat cu gri si miros de ulei ars.

Am desfĂŁcut busonul de la ulei si motorul funcționeazĂŁ la fel.

De curând am schimbat si valva PCV + furtunele aferente.

Oare am noroc sa fie si la modelul meu doar simeringurile de la supape?

Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor.

 

Imi puteti spune mai exact, va rog, ce garnituri mai pot schimba in cazul operatiunii de schimbare a simerigurilor de la supape fara desfacerea chiuloasei.

Ma gandesc ca, daca tot se umbla pe acolo, sa mai aduc si cateva imbunatatiri gen:

- garnituri pompa vacuum,

- garnitura capac cubultori,

- patine distributie,

- intinzator lant.

 

Ar mai trebui si altceva?

Nu de alta, dar eu am si niste pierderi de ulei pe undeva si intentionez sa rezolv si aceasta problema...

 

Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

 

Imi puteti spune mai exact, va rog, ce garnituri mai pot schimba in cazul operatiunii de schimbare a simerigurilor de la supape fara desfacerea chiuloasei.

Ma gandesc ca, daca tot se umbla pe acolo, sa mai aduc si cateva imbunatatiri gen:

- garnituri pompa vacuum,

- garnitura capac cubultori,

- patine distributie,

- intinzator lant.

 

Ar mai trebui si altceva?

Nu de alta, dar eu am si niste pierderi de ulei pe undeva si intentionez sa rezolv si aceasta problema...

 

Va multumesc anticipat!

 

Citeste acest topic de la pagina 1 si o sa aflii toate raspunsurile legate de simeringuri,garnituri,pierderi de ulei.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am rezolvat si eu problema cu simerigurile la Florin din Vulcan, jud. Brasov. Recomand serviciile lui, este un profesionist, de nota 20.

 

Operatiunea a durat aproape 3 ore, impreuna cu schimbul garniturilor de la capacul culbutori, garniturile de la solenoizi plus alte garnituri imbatranite.

 

Masina nu mai elimina gram de fum, nu mai consuma ulei, nu mai am scurgeri de ulei. In sfarsit se simte pe esapament mirosul clasic al benzinei arse. :))

 

Stima!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.