Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Multumesc pt raspunsuri! Imi era foarte greu sa cred ca s-au dus simeringurile la 145 km, dar se pare ca ele-s de vina pt consumul mare de ulei. Asta dupa ce am fost la mai multi mecanici care ei imi spuneau de simeringuri si eu ii dadeam cu separatorul de ulei. IMPOSIBIL nu este sa se schimbe fara a da chiulasa jos...dar nu este o treaba corecta si completa.
Link to comment
Share on other sites

vezi ca la motorul tau au fost mai multe probleme care dau impresia asta., ca sunt semerincurile de supape. EU zic sa mai verifici. E un motor foarte complciat, cu valvetronic.

LA el au fost mai multe probleme, incepand cu bratele de la axul cu came si excentricul de la valvetronic.

Daca bratele de la ax nu sunt in regula au fix acelasi simptom.

O sa te trezesti ca le cumperi degeaba, platesti si manopera garla si nu faci nimic.

Cineva priceput care are habarde valvetronic trebuie sa desfaca motorul ala si sa iti zica precis, apoi te apuci de comandat piese.

Eu ma indoiesc ca sunt supapele.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt atentionare dar se pare ca simptomele sunt clare. Masina da fum dupa stationare la relanti. In sarcina nu am vazut sa dea. Dupa o stationare de ex la semafor, prima pedala da fum dupa care nu mai da. Ce-i drept un singur mecanic mi-a spus ca nu crede ca sunt simeringurile, ca ar fi o fusta de piston.
Link to comment
Share on other sites

In nici un caz nu poate influenta consumul de ulei. Este un sfat din categoria da-te jos din masina, asteapta 5 minute si vezi daca s-a rezolvat problema :).

 

La motorul tau regulatorul de presiune nici macar nu mai este pe rampa injectoarelor, ci este langa filtrul de benzina.

Link to comment
Share on other sites

Tare as vrea sa gasesc un mecanic care chiar se pricepe la valvetronic...sa nu mai aud celebra replica ,,pfoaa , asta este un motor prost si complicat". Dupa ce scrie DOMI cred ca ar trebui sa caut un mecanic care stie ceva de valvetronic. Daca stiti ceva in Bucuresti...
Link to comment
Share on other sites

Tare as vrea sa gasesc un mecanic care chiar se pricepe la valvetronic...sa nu mai aud celebra replica ,,pfoaa , asta este un motor prost si complicat". Dupa ce scrie DOMI cred ca ar trebui sa caut un mecanic care stie ceva de valvetronic. Daca stiti ceva in Bucuresti...

 

Recomand Robert_TAU sau Ilie de la Ciolpani :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Va salut! Am reusit sa schimb simeringurile impreuna cu doi mecanici care in mare parte fac chiulase. Masina nu mai da fum deloc. Nu stiu sa spun daca mai consuma ulei pt ca azinoapte la 1 am terminat-o. Asa ca daca masina va consuma ulei si nu e de la separatorul de ulei urmatorul pas sunt simeringurile. P.S. Au fost schimbate fara a da chiulasa jos.
Link to comment
Share on other sites

Va salut! Am reusit sa schimb simeringurile impreuna cu doi mecanici care in mare parte fac chiulase. Masina nu mai da fum deloc. Nu stiu sa spun daca mai consuma ulei pt ca azinoapte la 1 am terminat-o. Asa ca daca masina va consuma ulei si nu e de la separatorul de ulei urmatorul pas sunt simeringurile. P.S. Au fost schimbate fara a da chiulasa jos.

 

 

Nu prea am priceput,deci ai schimbat simeringurile,iar daca va consuma ulei,urmatorul pas sunt simeringurile. Pe care le-ai schimbat si care ar urma sa le schimbi in cazul in care va consuma ulei?

Link to comment
Share on other sites

Toata distractia m-a costat 940 lei (240 simeringurile + 700 manopera)

Un diy cam greu ca nu sunt de specialitate (doar am vazut)si s-ar putea sa spun niste prostii

Am spus ca daca masina nu consuma ulei din cauza separatorului atunci ar putea fi simeringurile de la supape

Separatorul de ulei este cam acelasi lucru cu valva PCV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toata distractia m-a costat 940 lei (240 simeringurile + 700 manopera)

Un diy cam greu ca nu sunt de specialitate (doar am vazut)si s-ar putea sa spun niste prostii

Am spus ca daca masina nu consuma ulei din cauza separatorului atunci ar putea fi simeringurile de la supape

Separatorul de ulei este cam acelasi lucru cu valva PCV

si acum dupa ceva timp de atunci esti multumit de rezultat?

Link to comment
Share on other sites

Foarte greu doar ??? ...eu zic ca e de-a dreptu' IMPOSIBIL !

se pot schimba, in functie de complexitatea motorului si spatiul, practic se blocheaza supapele pe interior apoi se "lucreaza" in partea de sus a supapei, pe rand.

 

doar ca e cu dus si-ntors... in functie de scula si indemanare, la ultima supapa poti gresi sa o scapi si tot la demontat chiulasa ajungi... :laugh:

 

 

 

Edited by Rhaziel
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

si acum dupa ceva timp de atunci esti multumit de rezultat?

de cand am schimbat simeringurile am facut aprox 1500 de km fara nici o problema

uleiul este la semn,fum nu mai scoate deloc,toate sunt in regula

manopera cam scump ce-i drept dar a meritat

baiatul care mi-a schimbat simeringurile, 90 la suta din mecanica face chiulase asa ca nu am avut niciun dubiu cand mi-a desfacut motorul

 

se pot schimba, in functie de complexitatea motorului si spatiul, practic se blocheaza supapele pe interior apoi se "lucreaza" in partea de sus a supapei, pe rand.

 

doar ca e cu dus si-ntors... in functie de scula si indemanare, la ultima supapa poti gresi sa o scapi si tot la demontat chiulasa ajungi... :laugh:

cum crezi tu ca poate scapa supapa? unde sa scape?

intr-adevar este un motor complicat cu acces greoi la simeringuri dar daca mecanicul are ce-i trebuie se rezolva

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de cand am schimbat simeringurile am facut aprox 1500 de km fara nici o problema

uleiul este la semn,fum nu mai scoate deloc,toate sunt in regula

manopera cam scump ce-i drept dar a meritat

baiatul care mi-a schimbat simeringurile, 90 la suta din mecanica face chiulase asa ca nu am avut niciun dubiu cand mi-a desfacut motorul

 

 

cum crezi tu ca poate scapa supapa? unde sa scape?

intr-adevar este un motor complicat cu acces greoi la simeringuri dar daca mecanicul are ce-i trebuie se rezolva

da-mi si mie nr de telefon al mecanicului respectiv ,,daca nu e deranjul prea mare,,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.