Jump to content

schimbare simeringuri supape


Recommended Posts

Treaba ta. Eu stiu ce zic ca am trecut prin aceasi chestie cu aceasi masina.

Nu iti scoate fum alb din cauza simeringurilor. Iti cam papa antigelul tie,daca zici ca ti s-a aprins si martorul.e clar. Verifica furtunurile si vezi daca sunt tari si dupa verifica antigelul si vezi cum se deschide busonul,daca furtunurile sunt tari,o sa ai mare presiune pe instalatie si normal antigelul o sa iti arate maximum,dar in bord ti se aprinde ca e sub nivel..

 

In fine,spor!

multumesc! deci indicat ar fii sa le schimb pe amandoaua si scap de belele

Link to comment
Share on other sites

am si spuma la capac si pe joja...dar antigelul nu pare sa aibe ulei in el...deci cred ca la mine is amandoua problemele

 

si daca e sa schimb garnitura de _chiulasa_ ce trebuie sa ii mai fac...zicea un coleg de planeitate si rectificat scaune ... sau schimbarea garniturii le include si pe acestea

Daca s-a deformat chiulasa,trebuie planata chiulasa si dupa cumparat garnitura de reparatie de 7 mm parca.

Link to comment
Share on other sites

am si spuma la capac si pe joja...dar antigelul nu pare sa aibe ulei in el...deci cred ca la mine is amandoua problemele

 

si daca e sa schimb garnitura de _chiulasa_ ce trebuie sa ii mai fac...zicea un coleg de planeitate si rectificat scaune ... sau schimbarea garniturii le include si pe acestea

 

In acest caz cel mai bine e sa demontezi chiulasa. Trebuie planata, rectificate scaunele supapelor, schimbata garnitura de chiulasa. Schimbate si simeringurile de supape cu ocazia asta.

Link to comment
Share on other sites

In acest caz cel mai bine e sa demontezi chiulasa. Trebuie planata, rectificate scaunele supapelor, schimbata garnitura de chiulasa. Schimbate si simeringurile de supape cu ocazia asta.

Oare pe langa toate acestea mai e ceva...vreo garnitura sau altceva care necesita schimbat...daca tot e sa schimb sa schimb mai multe...si banuiesc ca si ulei si lichid de racire trebuie...si daca am gasit spuma in ulei oare sa foloseac solutie gen motorflush sa spal motorul sau nu stiu...nu e mizerabil acum de la spuma aia?

Edited by lazarclaudiu
Link to comment
Share on other sites

Oare pe langa toate acestea mai e ceva...vreo garnitura sau altceva care necesita schimbat...daca tot e sa schimb sa schimb mai multe...si banuiesc ca si ulei si lichid de racire trebuie...si daca am gasit spuma in ulei oare sa foloseac solutie gen motorflush sa spal motorul sau nu stiu...nu e mizerabil acum de la spuma aia?

NUmai baga tot felul de prostii in motor.

Si da,mai trebuie sa schimbi antigelul,uleiul si filtru,garnitura capac tacheti, vezi ce zice mecanicul ,aa si era sa uit..si suruburile de la chiulasa.

Link to comment
Share on other sites

scoate...imediat dupa ce se incalzete putin si o accelerez scoate mult fum si miroase urat rau...cred ca o sa merg sa le schimb , dar oare sa ii schimb iar si uleiul...ma gandeam sa bag longlife 5w30 dupa schimbare si sa raman pe acesta...si mie imi lasa si spuma pe joja..oare tot din cauza asta...multumesc de raspuns

la tine spuma pe joja inseamna apa in motor...

Link to comment
Share on other sites

drept ce-i ca eu merg mai mult in oras cu masina...o sa fac in week end un drum pana la tg jiu si o sa vad daca s-a remediat problema...eu din cate am vazut fum nu mai scoate ca inainte si nu mai miroase asa urat..imi scoate abur cred ca imediat se disperseaza...inainte lasam nor de fum in spate si mirosea ca dracu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.