Jump to content

Instalare modul TV pe E46 FL


Rcc67

Recommended Posts

sunt posesor al unui E46 FL care este dotat cu MKIV dar nu este prevazut și cu modul TV. M-ar interesa dacĂŁ cineva mĂŁ poate ajuta cu sfaturi sau link-uri pentru a putea purcede la montarea respectivului modul. Memționez cĂŁ am ĂŽn posesie un asemenea modul dar farĂŁ cabluri.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mutumesc pentru sfaturi. dupa multa cercetare am reusit sa-mi fac singur cablul si ma costat 40 RON (am cumparat mufele de la dezmenbrari).

daca cineva vrea ajutor pe viitor il ajut cu draga inima

 

m-ar interesa cablurile pentru antena unde le-as putea gasii SH sau aftermarket ca la reprezentanta costa in jur de 350RON

 

sa nu va suparati m-ai am o intrebare. stie cineva cum se activeaza optiunea de revers camera de pe modulul TV.si de asemenea tot modulul TV are intrare AV. cum se poate folosii aceasta intrare

Link to comment
Share on other sites

e f simplu. da mi PM cu un id de msg si iti explic si cum e cu camera de reverse

 

intre timp am aflat ca modul TV se poate "recoda"?. daca am spus o prostie scuze tuturor

Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

da. hai ca ti zic aici. se poate seta (si recoda , dar aia e mult mai complicat). sa pui camera de reverse ai nevoie de un releu. exista 1 fir (PIN 17 mufa albastra)atunci cand pui firul ala la masa, modulul TV comuta pe camera de reverse. cu un releu, cu firul ala si cu firul de alimentare de la becul de reverse faci montajul. cand comuti pe R, se aprinde becul de reverse, cu becul se actioneaza releul, releul pune firul ala la GND, cand firul e pus la masa, modulul TV comuta pe camera de reverse. semnalul video pt camera de reveverse se pune pe alti 2 pini (PIN13 si PIN 14 mufa alba) din una din mufele modulului TV.

 

modulul TV se poate seta pa PAL sau NTSC ( in functie de ce camera de reverse ai)

 

ai nevoie de softul NAVCODER

 

http://www.bimmernav.com/images/BMW-TV-Tuner.gif

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

mulĂžumesc frumos am fĂŁcut toĂži paÂşii de care vorbesti tu dar desi exista semnalul de la revers camera, am pus osciloscopul pe acel pin, pe monitor nu apare nimic. de aceea am adus ĂŽn discuĂžie termenul de decodare sau resoftare a modulului

 

dacĂŁ nu sunt prea neruÂşinat as dorii sĂŁ Âştiu dacĂŁ userul grozadan mĂŁ poate sprijini cu cele douĂŁ cabluri cĂŁtre antena TV contracost evident

Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

asa e in RO, semnalul slab. oricum in curand va fi scos semnalul analog si singurul lucru care se va mai vedea pe modulul ala TV va fi camera de reverse.

 

te poate ajuta dan, da

 

am si eu cablul asta......daca iti e de ajutor. acum depinde ce amplificator ai pt TV ca la e46 sunt mai multe modele

http://s1.postimage.org/21kcbu3pg/Antenna_cable_video_module_TV_amplifier.jpg

 

PS. daca nu ai semnal video cand pui firul ala la masa, adica pe ecran se vede negru, atunci trebuie recodat modulul cu Navcoder, de pe PAL pe NTSC sau invers.

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

asa este vis-a-vis de receptia unui semnal foarte slab ca cel din romania, dar cred ca aproape toti care ne-am monta un modul TV acum la aceasta ora am face-o pentru a avea revers camera si mai ales pentru a putea viyiona si DVD-uri pe ecranul masini. Pentru mine placerea da a face ceva la masina mea este placere pura.
Link to comment
Share on other sites

asa este pretul e corect pentru module hibride. dar revin cu rugamintea sa ne spuna cineva cum a si activat intrarea de revers camera pentru ca la mine ea nu este activa.

 

Touring Girl cat costa cablurile si o a doua intrebare sti cine m-ar putea ajuta cu softul navcoder. eu l-am gasit pe net dar trebuie activat si mai trebuie si o interfata pentru I-BUS care are in compponenta un integrat TH3122 care desi nu este mare lucru eu in Tg.Mures nu-l gasesc

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa activezi nimic. pui camera si merge. daca atunci cand iti comuta pe camera de reverse nu se vede nimic ( negru ecranul), trebuie setat modulul TV ( cu navcoder) pe PAL ( sau dupa caz pe NTSC).

 

softul Navcoder trebuie sa l cumperi ca nu l gasesti crackuit iar interfata ori gasesti pe cineva cu interfata i-bus, ori iti cumperi ori iti construiesti. costa 40 euro una . daca te pricepi putin la electronica, iti cumperi piesele si iti fac tu. mai comod e sa o cumperi.

 

46 euro si o ai acasa.

 

 

http://www.reslers.de/IBUS/order.html

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

tu vrei sã spui ca dacã acum nu se vede nimic când pun revers camerã care furnizeazã semnal video În standardul PAL este pentru ca intrarea ar fi pentru formatul NTSC. O alta Întrebare: din meniul tunerului am selectat optiunea AV si nu ºtiu dacã modulul TV accepta Încã o sursa de semnal externã sau sã pun un DVD cu un film În unitatea de navigaÞie (lucru care mi se pare puÞin ciudat). dacã nu te deranjeazã nu am putea comunica mai rapid prin telefon sau PM.
Link to comment
Share on other sites

da, asta am vrut sa spun.

 

 

modulul TV are intrarile si iesirile in felul urmator:

 

RV Camera (intrare video pt camera reverse) - se comuta automat pe intrarea asta cand pui firul ala la masa

 

AV IN (audio + video) - aici poti pune un dvd player cu cabluri RCA. tine minte ca intrarea audio a modului TV e mono , deci vei avea 2 pini pt video si 2 pt audio. Pt a comuta pe AV IN trebuie sa intraii pe Television si sa comuti pe AV.

 

Video out - iesire video pt un monitor

 

 

in modulul de navigatie bagi doar dvd uri cu harti de navigatie, altceva nu va citi

Link to comment
Share on other sites

azi am fost la garaj si am incercat toate variantele posibile vis-a-vis de formatul PAL sau NTSC a sursei de intrare, cu ajutorul unui nikon d3100 care are video out selectabil atat in format PAL cat si NTSC si rezultatul a fost ZERO. nici pe intrarea AV nu am avut mai mult noroc. in consecinta cred ca acestui tuner ii trebuie aplicata procedura de UNLOCK. stii pe cineva care face asa ceva?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.