Jump to content

Instalare modul TV pe E46 FL


Rcc67

Recommended Posts

prin unlock am vrut sa fac ceva, sa vad de ce cu pot sa activez optiunea de revers camera. Poti sa-mi spui de unde si cum ajung in acest meniu al modulului TV?. Daca nu mai asta se poate seta din meniul modulului TV de ce mai exista si intrarile AV input Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Scuze ca revin tu ce crezi, in aceasta situatie, in care am folosit atat sursa de semnal PAL cat si NTSC pe intrarea de revers camera nu vad nimic atunci cand activez functia revers camera prin punerea la masa a pinului 17 de pe conectorul X18804

Poti sa-mi spui ce inseamna "Video control signal" (pinul 7 conectorul X18802) aflat pe modulul A196 (On board monitor)

Edited by Rcc67
Link to comment
Share on other sites

pfff, nu stiu ce e semnalul ala de control :(

 

meniul ala e din softuri cu care se fac setari in modulul tv, e un print screend ddin softul Navcoder. tu nu ai cum sa faci setarile astea din meniul TV tunerulului. pune o poza cu imaginea de pe monitor atunci cand pui firul ala la GND si comuta pe camera de reverse

Link to comment
Share on other sites

Deja a devenit o chestie de ambiĂžie personala. Când voi reuÂşi sĂŁ-l fac sĂŁ functioneze aÂşa cum vreau eu va voi pune la dispozitie toate informatiile. Ăn principiu tu ai perfectĂŁ dreptate dar un modul costa 400RON pe când un Dynavin costa 400euro Âşi momentan nu am acei bani.
Link to comment
Share on other sites

ti am explicat ca nu se activeaza in nici un fel. pui semnal video pe pinii video IN si comuti TVul pe AV. pt camera de reverse, pui semnal video pe pinii RV camera si pui pinul ala 17 parca la masa si modulul comuta automat pe RV camera

 

sigur modulul ala al tau TV e bun? te-am rugat sa pui o poza cu ce se vede pe ecran cand pui pinul ala la masa ( si cu camera comectata bineinteles)

Link to comment
Share on other sites

parca nu ar primi video deloc, asa arata.......incearca cu o alta sursa video......dupa ce ai pus semnal video pe pinii aia ar trebui sa mearga pe AV, nu e nimic de codat sau activat pentru treaba asta.

 

codul ala e un part # ceva, nu ai treaba cu el

 

 

PS: nu ai navi sau nu iti merge?

Link to comment
Share on other sites

Am navigaĂžie mk4 Âşi funcĂžioneazĂŁ. O sĂŁ ĂŽncerc sĂŁ gĂŁsesc pe cineva cu navcoder poate mĂŁ ajuta cumva.

Ce fel de informaĂžii ĂŽmi vor fi afiÂşare pe ecran dacĂŁ ĂŽmi iau un modul bluetooth (nume Âşi prenume Âşi numerele de telefon asociate acestora)?

Este adevĂŁrat ca ĂŽn functie de part mumberul modulului bluetooth acesta va face pairing doar cu amumite modele de telefon? Eu ĂŽn prezent am un iphone4 Âşi un htc hd2 pe care am instalat gingerbread (android).

Link to comment
Share on other sites

am intrebat de navigatie pentru ca am impresia ca iti afisa meniul ala vechi din modulul TV. asa face cand nu ai navi sau nu merge navi si trece pe meniul de back up din TV module. in fine, daca zici ca e ok, e ok

 

 

legat de bluetooth, iti afiseaza agenda din telefon, ultimele numere apelate, sms urile. astea depind de cat de nou e modulul bluetooth, cu cat mai nou cu atat e compatibil cu mai multe telefoane.

 

Available part numbers of the Bluetooth ULF from BMW

 

84 21 6 934 552 end of life 06/03 1st generation

84 21 6 938 610 end of life 10/03 2nd generation

84 21 6 934 961 end of life 03/04 3rd generation

84 21 6 950 089 end of life 06/04 4th generation

 

84 21 6 945 387 end of life 01/05 5th generation

 

84 10 6 955 522 end of life 10/05 6th generation

 

84 10 6 969 268 end of life 04/06 7th generation

 

84 21 6 958 358 end of life 05/06 8th generation

 

84 10 6 987 546 end of life 9/06 9th generation

 

84 10 6 980 130 end of life 11/06 10th generation

 

84 10 9 133 329 end of life 01/07 11th generation

 

84 10 9 145 007 end of life 05/07 12th generation

 

84 10 9 154 358 current production 13th generation

 

 

 

astea sunt toate generatiile! iti recomand sa cumperi numai de la generatia 5 la 13. mai vechi poti avea mari probleme, au alt hardware, alt software. eu am generatia 5 si folosesc iPhone 3GS. imi incarca agenda, imi arata ultimele nr apelate dar nu mi incarca SMS urile si atunci cand cineva ma suna, pe ecranul navigatiei nu apare numele apelantului. la fel face si cu iPhone 4. m am obisnuit, cand suna cineva ma uit pe ecranul telefonului sa vad cine e si daca vreau sa i rasp sau nu. un modul mai nou probabil nu are problema asta.

 

vinde cineva pe forum acelasi modul * 387 in coada) cu 120 eur, iti da si antena BT si microfonul. eu cred ca e pret bun. sa montezi instalatia mai ai nevoie de mufa pentru modulul de BT, pini pentru mufa, cablu coaxial cu 2 fire pe inteerior sa tragi in fata microfonul, cablu coaxial mufat pentru antena de bluetooth ( asta ti l pot vinde eu ca am unu de rezerva :p ). MUnca si rabdare, apoi recodata masina

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.