Jump to content

Probleme cu airbag-ul


Recommended Posts

Am airbagul aprins in bord.Am fost cu masina la tester si mi s a spus ca este airbagul din scaunul pasagerului.Este un Bmw 520i din 96.Nu cred sa fi fost sa sarit pentru ca in momentul cand pun contactul se stinge pentru o fractiune de secunda dupa care se reaprinde.Va rog daca ma puteti ajuta,ce trebuie inlocuit sau ce pot sa fac pentru a stinge airbagul din bord.Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Daca sa aprins senzorul la placute , probabil trebuie schimbate placutele !

Placutele,''placheti''(asa obisnuiesc sa le zic) le-am schimbat,dar a ramas becul aprins in bord, iar airbag-ul se stinge cand pun contactul iar dupa cateva secunde se aprinde si asa ramane.

Link to comment
Share on other sites

Placutele,''placheti''(asa obisnuiesc sa le zic) le-am schimbat,dar a ramas becul aprins in bord, iar airbag-ul se stinge cand pun contactul iar dupa cateva secunde se aprinde si asa ramane.

daca t-i s-a aprins senzorul la placutele vechi,trebuie schimbat pt. ca senzorul e separat de placuta se scoate de pe cele vechi si se pune pe cele noi in cazul in care nu s-a aprins inca,e vb .de o pastila de metal care cand ajunge in contact cu discul de frana inchide un circuit si gata se aprinde becul sper sa fi fost de ajutor................piesa 12 de aici

http://www.estore-central.com/bmw-parts-E39-520d-M47/Sedan/Brakes/Front-Wheel-Brake-Brake-Pad-Sensor/

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o curiozitate in ceea ce priveste senzorul din scaunul pasagerului. In conditiile in care este rupta plasa si se aprinde ocazional martorul de airbag in bord, ce se intampla in cazul unui eventual accident, daca in momentul impactului martorul este aprins. Se mai declanseaza airbag-urile?
Link to comment
Share on other sites

Am avut si eu aceeasi problema la un 520d din 2007 am facut cerculete si avand un pasager in dreapta nu stiu cum sa declansat senzorul de la airbag dar nu a sarit doar senzoru a fost m-am dus la pus pe calc i-a sters eroarea si e ok akum. U ai facut cv cu masina ai bruscato sa te tina centura tare de obicei deasta apare senzorul de la airbag bruscare a masini . Te astept sa imi spui.
Link to comment
Share on other sites

stiu de ce se aprinde si cum...intrebarea mea e daca o duc la tester sa-mi stearga erorile o sa se stinga becurile? sau problema ramane pana schimb ce trebuie?

dupa ce schimbi ce trebuie du-o la un tester

 

Am si eu o curiozitate in ceea ce priveste senzorul din scaunul pasagerului. In conditiile in care este rupta plasa si se aprinde ocazional martorul de airbag in bord, ce se intampla in cazul unui eventual accident, daca in momentul impactului martorul este aprins. Se mai declanseaza airbag-urile?

nu

Link to comment
Share on other sites

pt plasa din scaun se poate cumpàra un conector facut special pt aceasta problema(o problema in majotitatea bme-lor),ca sa nu mai schimbi plasa o desconectezi si pui conectorul ala in locul ei.singurUL LUCRU E CA IN CAZ DE ACCIDENT SE DECLANSEAZA SI AIRBAGUL PASAGERULUI.la fel se intampla si cand este lumina aprinsa in bord.

conectorul ala il gasiti pe ebay

Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza o solutie de moment pentru ca din cauza martorului nu pot trece itp ul,deja am trecut de perioada celor 30 de zile asa ca nu mai circul cu masina si faza e k ma si grabesc pt k am nevoie de ea,ma intereseaza cum sa fac sa functioneze normal martorul din bord???
Link to comment
Share on other sites

pe mine ma intereseaza o solutie de moment pentru ca din cauza martorului nu pot trece itp ul,deja am trecut de perioada celor 30 de zile asa ca nu mai circul cu masina si faza e k ma si grabesc pt k am nevoie de ea,ma intereseaza cum sa fac sa functioneze normal martorul din bord???

scoate becul din bord

sau remediaza problema

Link to comment
Share on other sites

pt plasa din scaun se poate cumpàra un conector facut special pt aceasta problema(o problema in majotitatea bme-lor),ca sa nu mai schimbi plasa o desconectezi si pui conectorul ala in locul ei.singurUL LUCRU E CA IN CAZ DE ACCIDENT SE DECLANSEAZA SI AIRBAGUL PASAGERULUI.la fel se intampla si cand este lumina aprinsa in bord.

conectorul ala il gasiti pe ebay

 

Multam fain de raspuns! Intentionam intr-un timp sa schimb interiorul cu unul sport, motiv pentru care nu am facut o pritoritate din a remedia pb. Asta pana mi-am pus pb ca s-ar putea sa nu sara nici un airbag, in caz de impact, lucru cu care nu ma impac f bine :)

 

Ce-i drept, exceptand raspunsul categoric de mai sus, nimeni nu mi-a spus cu siguranta cum se va intampla - si am intrebat si la BMW. Ponderea raspunsurilor nefavorabile este insa ceva mai mare, asa ca voi cauta cel mai probabil conectorul ala. Ai idee, se monteaza greu?

Link to comment
Share on other sites

e foarte usor de montat,pun o pagina de ebay ca sal vedeti dar cred cal puteti gasi ceva mai ieftin.

e logic ca in caz de accident cu senzorul aprins sa sara airbagul pt ca cei de la bmw ii intereseaza prima data siguranta pasagerilor,senzorul aprins te avertizeaza de problema aparuta avand un accident(mic sau mare)fara pasager airbagul pasagerului se declanseaza .conectoul care zic face ca calculatorul sa creada ca scaunul este ocu`pat si eliminand defectul plasei.

 

pt bubulin asta e solutia ideala pt a trece itp(pt asta sau fabricat)bordul e pe leduri si e foarte greu de scos,ce mai poti face e sa desmontezi bordul si sa i pui banda de izolatie neagra pe spatele desenului de la senzor ;)

 

mai este o chetie:e posibil ca curatind masina sau miscand scaunul, contactele de subscaun(unde se afla si mufa pt instalarea conectorului)sa nu faca contact un moment si apare senzorul in bord,de aceea e mai bine sa o puneti pe tester si sai stergeti erorile.daca nu se stinge senzorul iar eroare e de la plasa stiti ce aveti de facut :thumbsup: eu am scos mufele unde se impreuneaza toate cablurile si pe urma am sudat cablurile intre ele corespunzator pt a elimina o posibila eroare din contacte!

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/BMW-E36-E46-E38-E39-AIRBAG-OCCUPANCY-SENSOR-BYPASS-UNIT-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem230e24293aQQitemZ150561106234QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Edited by robert666
Link to comment
Share on other sites

mai am o curiozitate,la bmw 520i,e39 din 12/96 de unde se dezactiveaza(activeaza) airbagul pasagerului,pt k ma gandesc k cel care a avut masina inaintea mea are copil mic si este posibil sa-l fi dezactivat pentru a putea pune bebelusul pe scaunul din fata.
Link to comment
Share on other sites

mai am o curiozitate,la bmw 520i,e39 din 12/96 de unde se dezactiveaza(activeaza) airbagul pasagerului,pt k ma gandesc k cel care a avut masina inaintea mea are copil mic si este posibil sa-l fi dezactivat pentru a putea pune bebelusul pe scaunul din fata.

la bmw nu se poate activa dezactiva!asta se face automat datorita plasei senzor din scaun(daca e ocupat sare airbagul daca nu ,nu ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.