Jump to content

Probleme carlig remorcare electric


Recommended Posts

Am un bmw e60 din 2007 dotat cu carlig de remorcare detasabil electric la buton Westfalia si nu se mai inchide aparandu-mi si o eroare la bord Trailer tow hitch.L-am dat jos dar nu stiu ce sa-i fac pentru ca este complicat si cred ca trebuie niste scule speciale pentru a demonta anumite piese de pe el.Am cautat si pe internet dar nu exista reprezentanta Westfalia.Poate stiti pe cineva care se pricepe la asa ceva.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

De ce nu incercati la o reprezentanta bmw ?!

ca sa ce, sa-mi spuna ca trebuie schimbat carligul si ma costa 1000 de euro altul :)

aia stiu sa spuna doar atat, ...e defect iar alta piesa costa atata...

am impresia ca nici nu ii intereseaza ce presupune reparatia lui

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ba mai faci si un drum pana la Cluj de aproximativ 400km dus intors :rolleyes:

 

Aceeasi situatie si la mine. Cauza este o rotita din plastic, ce face parte din agrenajul de retractare, si care se rupe.

Rezolvarea consta in desfacerea carligului, confectionarea unei alte rotite in locul celeia care s-a rupt. Preferabil din material mai solid decat plasticul.

Eu l-am desfacut, am gasit rotita rupta in trei, am confectionat una, am motat-o in angrenaj, asamblat carligul, a mers de doua ori si iarasi a crapat. Data viitoare voi face rotita din metal.

Link to comment
Share on other sites

Asa arata angrenajul cu problem. Eu nu am gasit inca pe nimeni care poate sa le reface din nici un fel de material. Pentru o piesa asa grea sa folosesti niste amarate rotite de plastic mi se pare o prostie (mai ales ca sunt intentionat facute), dar trebuie sa mai castige si ei ceva bani pe langa. Piesa este foarte bine facuta doar din otel dar punctul slab este acele rotite.

 

image4.jpg

 

image1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poti sa le faci relativ simplu daca gasesti o imprimanta 3D mai performanta pe undeva. Doar sa faci modelul 3D intr-un soft CAD si aia e.

 

Vreau sa le fac din ceva metal daca se poate. Ultima rotita din angrenaj este montata pe un ax dintat din fier ,plsticul se roade cu timpu si se rupe rotita.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa le fac din ceva metal daca se poate. Ultima rotita din angrenaj este montata pe un ax dintat din fier ,plsticul se roade cu timpu si se rupe rotita.

 

Se poate si asta pe centre de prelucrare sau masini unelte obisuite, sunt destule firme care au (chiar eu am lucrat la una) insa nu stiu cine iti face asta pe sub mana...oficial cred ca te rupe la bani.

 

Oricum la o imprimanta 3D, in functie de ce material folosesti, poti scoate piese cel putin la fel de rezistente ca cele originale.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Asa arata angrenajul cu problem. Eu nu am gasit inca pe nimeni care poate sa le reface din nici un fel de material. Pentru o piesa asa grea sa folosesti niste amarate rotite de plastic mi se pare o prostie (mai ales ca sunt intentionat facute), dar trebuie sa mai castige si ei ceva bani pe langa. Piesa este foarte bine facuta doar din otel dar punctul slab este acele rotite.

 

image4.jpg

 

image1.jpg

 

salut,

Bmw f25 > de curand am aflat ca am posibilitatea de a retracta carligul.

mai mult din curiozitate, l-am apasat.

nu numai ca nu s-a intamplat nimic, insa am eroare in bord de "tow-hitch"

daca urmez pasii pe care mi-i indica, nu se intampla nimic.

am citit comm-urile de mai sus...

pentru cei care au intalnit, cum ati rezolvat asta?

Link to comment
Share on other sites

Vezi mai sus motivul de ce nu se mai misca carligul , acele rotite fac legatura dintre motorasul electric si carlig. Nu exista sa cumperi separ , nici motorul nici cutia de transfer care contine acele roti dintate... Doar daca umperi tot ansamblul care este 5200 lei .
Link to comment
Share on other sites

am demontat bara ca sa pot da jos carligul,

am desfacut si angrenajul, piesa a fost refacuta din fier(se poate si din bronz sau duraluminiu) la niste masini speciale.

a fost mai greu sa gasesc persoana care stia sa faca, dar din cunostinta in cunostinta s a rezolvat si asta.

nu exista piese de schimb de cumparat, doar se schimba cu totul carligul.

initial am dus o in service, au crezut ca e sarit pinionul de la locul lui, dar apoi au pus totul la loc si mi au comunicat pretul pentru unul nou.

mai enervant era ca aparea si ramanea eroarea. asa ca pana am reusit sa il repar, am scos mufa de la modul(sub roata rezerva) si am scos si din soft carligul.

Link to comment
Share on other sites

am demontat bara ca sa pot da jos carligul,

am desfacut si angrenajul, piesa a fost refacuta din fier(se poate si din bronz sau duraluminiu) la niste masini speciale.

a fost mai greu sa gasesc persoana care stia sa faca, dar din cunostinta in cunostinta s a rezolvat si asta.

nu exista piese de schimb de cumparat, doar se schimba cu totul carligul.

initial am dus o in service, au crezut ca e sarit pinionul de la locul lui, dar apoi au pus totul la loc si mi au comunicat pretul pentru unul nou.

mai enervant era ca aparea si ramanea eroarea. asa ca pana am reusit sa il repar, am scos mufa de la modul(sub roata rezerva) si am scos si din soft carligul.

 

Poti sa ma pui in legatura cu persoana care a confectionat rotitele din metal ?

Link to comment
Share on other sites

am demontat bara ca sa pot da jos carligul,

am desfacut si angrenajul, piesa a fost refacuta din fier(se poate si din bronz sau duraluminiu) la niste masini speciale.

a fost mai greu sa gasesc persoana care stia sa faca, dar din cunostinta in cunostinta s a rezolvat si asta.

nu exista piese de schimb de cumparat, doar se schimba cu totul carligul.

initial am dus o in service, au crezut ca e sarit pinionul de la locul lui, dar apoi au pus totul la loc si mi au comunicat pretul pentru unul nou.

mai enervant era ca aparea si ramanea eroarea. asa ca pana am reusit sa il repar, am scos mufa de la modul(sub roata rezerva) si am scos si din soft carligul.

 

singurul lucru care ma deranjeaza, e eroarea din bord.

nu intentionez sa pliez carligul.

in plus, nici nu-l folosesc.

daca ma poti ajuta cumva sa fac ca eroarea sa dispara.

merci

Link to comment
Share on other sites

Poti sa ma pui in legatura cu persoana care a confectionat rotitele din metal ?

 

mie mi se intampla acum 3-4 ani.

pot sa incerc. piesa i am dat o tatalui care pe acea vreme lucra la un fost combinat de utilaje, nu au reusit la strungurile si frezele lor, asa ca au intrebat si au gasit pe cineva la o alta viitoare fosta fabrica.

 

singurul lucru care ma deranjeaza, e eroarea din bord.

nu intentionez sa pliez carligul.

in plus, nici nu-l folosesc.

daca ma poti ajuta cumva sa fac ca eroarea sa dispara.

merci

 

cei de la service l au deconectat. eu ce am facut dupa ce l am reparat a fost doar sa bag mufa in modul si l a recunoscut imediat.

deci incearca sa urmezi cablul care merge de la carlig in modulul din compartimenul de sub roata rezerva(sau din zona respectiva daca nu e roata), scoate mufa si cred ca asta e tot. cei de la service au zis ca l au scos si din soft dar nu as fi atat de sigur dat fiind ca eu doar l am reconectat si a mers. spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

eu am avut exact aceiasi problema lam deonttat am depistat care roata dintat era rupta am reparato si am montat tot inapoi am onchiis cirligul mia disparut eroarea si nu lam mai folosit niciodata pt a nul mai strica din nou.

alta roata dintata sa confzctionez nu am gasit nicaeri pt ca era prea mica

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut...foto la cum arata roata aia dintata!

 

Asa arata angrenajul cu problem. Eu nu am gasit inca pe nimeni care poate sa le reface din nici un fel de material. Pentru o piesa asa grea sa folosesti niste amarate rotite de plastic mi se pare o prostie (mai ales ca sunt intentionat facute), dar trebuie sa mai castige si ei ceva bani pe langa. Piesa este foarte bine facuta doar din otel dar punctul slab este acele rotite.

 

image4.jpg

 

image1.jpg

 

Poti repune cateva fotografii aici’

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.