Jump to content

Caut montare dynavin pe e46


Recommended Posts

Salut.

Caut o persona sau un electrician care a mai montat dynavin de preferat in orasele mentenionate mai sus.

 

Am avut navigatie mare Oem si pe aici nu am gasit pe nimeni care sa imi faca acest montaj deoarece mufele care mi-au ramas in urma demontarii navigatiei originale a masinii nu se potrivesc plug and play cu mufele de la navigatia dynavin.De altfel trebuie legat si un fir in bordul de lumini,cel pentru contrast 'dimmer' si la cei care am fost habar nu au despre asa ceva... <_<

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ti-ai exprimat dorinta de a inchide topicul, pe motivul ca ai rezolvat.

 

Eu insa te-as ruga, daca poti, sa il mai lasam deschis cateva zile, sa ne dai cateva impresii - atat despre montaj cat si despre folosire - , poate bagi si ceva poze, etc.

Sunt sigur ca pe multi ii intereseaza un astfel de aparat, si orice informatie e binevenita.

 

Ce zici? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aaa sigur ca da,nu ma deranjeaza deloc...e chiar complicata treaba pentru cine are navigatie mare oem pe masina. :frantics:

 

Acum ca mi-ai spus,dupa ce o sa termin cu montajul( maine sper ca termin) voi atasa poze si o sa scriu toate problemele de care m-am lovit,sunt cateva...

 

Poate reusesc sa fac si un DIY :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Daca gasesti cablulrile despre care ti-am scris pe PM si ai si rama de la scrumiera pt a muta clima mai jos cu montajul te pot ajuta eu fara probleme.

Daca ti-ai facut singur curaj si ai nevoie de vreun sfat poti sa ma suni ( 0733TUNING )

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos @BRANDEX!

 

Da am facut rost azi de cabluri,sunt 3 la numar,cablul fakra,extensie cablu pentru comenzi volan si extensie cablu antena.

 

Am inceput singur montajul deorece vechiul propietar al masinii a facut un retrofit 'custom' la navigatie mare oem si multe cabluri sunt taiate/innadite cu fel si fel de mufe acolo in spatele mochetei din portbagaj...rama clima era deja...

 

Oricum sper ca maine sa-i dau de capat...

 

O singura dilema as avea,eu am legat firul pentru iluminatul butoanelor si stau aprinse atunci cand pun contactul....in schimb cand dau de rotita aceea de pe consola de comanda a farurilor ce regleaza intensitatea luminilor din bord,luminile la butoanele dynavinului nu se scad/cresc in intensitate ca restul...

Acum eu nu stiu cum e la altii,asa trebuie sa stea aprinse tot timpul sau trebuie sa leg firul de la iluminatul butoanelor in consola de comanda a farurilor la mufa rotitei aceea ce regleaza intensitatea....!? :unsure:

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asa cum am promis dar cu intarziere voi explica cat de cat montajul pentru cei care isi vor monta pe viitor navigatie aftermarket si au avut pe masina navigatie mare sau mijlocie Oem.

 

In primul rand dupa ce va cumparati navigatia,separat mai trebuie sa cumparati si kitul fakra ce contine 3 cabluri:cablul fakra,extensie cablu comenzi volan si extensie cablu antena.

 

 

 

 

In poza a 2-a este mufa de la cablul fakra care este cu pini lati iar la mine in portbagaj aveam nevoie de mufa cu pini rotunzi asa ca am taiat mufa cu pini lati si am inlocuit-o cu mufa cu pini rotunzi de la cablul fakra scurt cel care vine in cutie impreuna cu navigatia.

 

Acum este posibil ca numai la masina mea sa fi avut mufa cu pini rotunzi in portbagaj si la altii sa fie mufa cu pini lati....deci nu va apucati sa taiati mufele si sa le inversati pana nu stiti ce mufa aveti in portbagaj.

 

 

 

 

Poza a 3-a este mufa cu pini rotunzi dupa ce am taiat mufa cu pini lati si am facut legaturile la cablul fakra.

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Apoi am demontat ecranul mare de navigatie,e simplu:se scoate trimurile incepand din partea pasagerului cu o surubelnita lata,cu varful infasurat intr-o carpa ca sa nu zgariati trimul.Ecranul este prins in 2 suruburi cap cruce,dupa ce se le desfiletati trageti usor din partea de jos a grilei de aer de deasupra ecranului apoi de ecran...

Dupa ce am scos mufele le-am infasurat in niste folie cu bule si le-am bagat in partea stanga pentru a face loc la Dynavin si cablurile ei.

Link to comment
Share on other sites

Am trecut la portbagaj unde am montat navigatia inainte de a intinde firele prin masina ca sa fiu sigur ca nu sunt probleme.

 

 

 

Cablurile 3 la numar(cablul fakra,extensie cablu comenzi volan si extensie antena radio) trebuiesc trase din portbagaj pana in fata...asadar am scos laterala banchetei spate,am tras cablurile pe langa cablul original de navigatie(e loc destul),pe langa prag,apoi pe sub mocheta pana la cotiera...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dupa ce am terminat de tras cablurile pana in fata am legat firul portocaliu la mufa de la scrumiera pentru iluminarea butoanelor navigatiei...

 

 

 

 

Apoi am facut legaturile la dynavin,antena radio,mufa de la cablul fakra,antena Gps care este magnetica si am pus-o pe cadrul metalic de sub plansa de bord din partea dreapta.

Microfonul extern nu l-am montat,sunt multumit de cel integrat in unitate.

 

Mufa cablului pentru comenzi volan se va conecta la cablul din unitate care este etichetat IR...in fine toate aceste legaturi sunt explicate in manualul de utilizare destul de bine.

 

 

 

Eu unul dintre toate iesirile de la dynavin gen Aux L,Aux R,Subwoofer,rear camera.... am pastrat doar iesirea pentru usb/memory stick,iesirea usb pentru stick wireless si cablul pentru I-pod pe care le-am tras in torpedoul care l-am demontat in prealabil...restul cablurilor cu mufe pentru diferite iesiri pe care nu le folosesc le-am izolat/legat apoi le-am pus pe partea dreapta de sus a navigatiei.

 

 

Link to comment
Share on other sites

In portbagaj am strans toate cablurile,le-am legat cu vreo 2 coliere de plastic nu foarte strans,apoi bagat intr-o punga si fixat/legat iar intre aripa spate si tabla aceea care se vede in poza...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nu am facut poze prea detaliate,stiu! imi cer scuze :mellow:

Daca am omis ceva sau aveti vreo nelamurire intrebati-ma!

 

Navigatia este misto,are de toate ca sa zic asa sau poate prea multe :twitch:,sunetul e si el ok,touch screen-ul e asa si asa cand dai scroll.

La partea culori,grafica si felul in care se misca cand schimbi meniu-rile,navi,radio...este multumitor.

 

Parere personala:daca ar face si neamtul o astfel de navigatie as cumpara-o cu ochii inchisi pentru ca sunt sigur ca ar iesi de 3 ori mai buna ca asta...

 

Cam asta e tot iar daca aveti nevoie careva de ajutor pentru montaj va ajut cu placere atata timp cat sunteti din Focsani sau imprejurimile acestuia.

Link to comment
Share on other sites

ai avut destul de munca...eu credeam ca e plug and play....scoti ce ai pe masina si pui navigatie cu mufe in spate, si cam atat...dar se pare ca nu prea :p

 

E plug and play doar pentru cei care nu au navigatie oem mare sau mijlocie...

 

 

 

Nu inteleg de ce ai folosit pungi cu bule..puteai sa cumperi o rola de banda izolatoare din aia groasa (5mm) care e din ceva pasla sau stofa, habar n-am. Era mai elegant decat cu pungile alea.

 

 

Da,nici mie nu mi-a placut folia cu bule dar la momentul respectiv nu am avut altceva la indemana si nici nu stiam de acesta banda izolatoare de care zici tu....da ar fi fost mai elegant si mai practic decat cu pungile...pe viitor cand o sa mai fac cate ceva la masina o sa pun banda din aia din pasla..banuiesc ca se gaseste pe la Praktiker sau Brico.Multumesc de sfat...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da asa e,nu se modifica intensitatea din butonul de reglaj si nici nu stiu daca e posibil... :nea:

 

Alta idee ar fi sa te legi direct la blocul de lumini dar e prea multa bataie de cap cu fire trase si alte nebunii asa ca eu nu m-am complicat. :pardon:

 

Eu am legat firul portocaliu la scrumiera doar pentru a avea iluminare pe butoanele navigatiei atunci cand aprinzi farurile.

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

da si eu ma multumesc cu atat multumesc oricum, mai am niste nelamuriri. Camera masalier de ce numai cateodata cand sunt in meniu imi baga automat dupa ce bag masalier, imi arata pe bord camera nu mereu. mentionez daca ascult muzica radio cd.. altele shi bag masalier nu imi ia camera:|. trebuie sa dau eu la camera. si mai am o faza care ma dispera. cand bag un viodeclip sau ceva imi apare pe ecran ceva negru si imi zice k pentru binele meu sa nu ma uith.. acolo si sa fiu atent la condus sau ceva de genu asta in engleza si trebuie sa dai cate un clic sa apara videoclipul cate 5 6 secunde. cum scot asta?!

 

ma scuzi ca am raspuns ca-m greu dar:| am fost ocupat in totalitate. o sa fiu mai prezent de acuma

Link to comment
Share on other sites

Pentru problema cu back up camera nu stiu sa-ti raspund dar iti atasez un link cu un DiY despre el poate te va ajuta...sigur e ceva pe acolo un fir care trebuia legat sau e legat gresit...

 

http://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=11572002&postcount=4

 

La intrebarea 2 trebuie sa intri in meniul radio/settings si debifezi brake....

 

Eu le-am dat la toate off: brake;navi sound;beep;rds.

Link to comment
Share on other sites

De unde esti?

 

Ai DVB-T?Daca da atunci:

 

Lista canalelor disponibile prin DVB-T in Romania

In acest moment, in Romania se emite in standard-ul DVB-T doar in Bucuresti si in Sibiu. Canalele pot fi receptionate insa pe o distanta destul de mare in jurul Bucurestiului, semnalul ajungand chiar si pana in Ploiesti.

Lista canalelor DVB-T in Romania.

~~~~~~~~~Bucuresti (in nici o ordine):

* ProTV HD (!)

* TVR HD (!)

* TVR 1

* TVR 2

* TVR 3

* TVR Cultural

* National TV

* Realitatea TV (nou)

* sport.ro HD (nou)

* Antena 3

* B1

~~~~~~~~~Sibiu:

* aceleasi, dar fara ProTV HD si sport.ro HD;

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Din Bacau, da am fost sambata seara in bucuresti si am reusit sa ma uit la TV deci a mers. nu stiam ca se emite doar in buc si sibiu. in rest foarte multumit de el.:X

 

aaa ce vroiam sa intreb. Navigatia?! ce fel de CD soft imi trebuie?! sa pot rula si navigatia e singurul lucru pe care nu la-m mai reusit:|

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai dynavin ar trebui sa ai harta europei pe mini sd-ul cu care a venit unitatea...nu cred ca unitatea ruleaza cu cd/dvd harta...

 

Pai daca ai dynavin ar trebui sa ai harta europei pe mini sd-ul cu care a venit unitatea.Nu cred ca unitatea ruleaza cu cd/dvd harta.

 

Vezi foto....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.