Jump to content

Schimbare bec angel eyes


b0gy

Recommended Posts

Are cineva un DIY despre cum se schimba becul de la angel eyes?

Nu cu ce l-as putea schimba sau vreun upgrade la leduri ci pur si simplu pe unde se demonteaza si toate cele.

Totodata, are cineva idee unde se gasesc becuri inafara de okazii si bazar 4tuning. Nu prea ma satisface ideea de a da 200 RON pentru a schimba un bec la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Are cineva un DIY despre cum se schimba becul de la angel eyes?

Nu cu ce l-as putea schimba sau vreun upgrade la leduri ci pur si simplu pe unde se demonteaza si toate cele.

Totodata, are cineva idee unde se gasesc becuri inafara de okazii si bazar 4tuning. Nu prea ma satisface ideea de a da 200 RON pentru a schimba un bec la reprezentanta.

 

 

salut. ai un pm. in caz ca nu l-ai rezolvat deja...

Link to comment
Share on other sites

Am auzit si eu ca nu trebuie dat farul jos. Am vazut un filmulet pe youtube(din pacate nu-l mai gasesc) in care desfacea un capacel in partea de sus a farului si avea acces la bec, dar a mea nu are asa ceva.

Am mai auzit de o deschizatura pe sub aripa pe undeva. Asta nu am verificat.

Link to comment
Share on other sites

Cu o surubelnita poti desface capacul ce acopera soclul de bec, operatiunea in sine este foarte usora numai ca locatia si faptul ca nu vezi mai nimic te omoara.

 

O sa incerc saptamana viitoare sa fac un DIY cu becul asta de pozitie.

 

Ar prinde bine. Cred ca sunt mai multi interesaĂži.

Astept cu nerabdare DIY-ul.

Link to comment
Share on other sites

1.da-i o plama doua la far...e posibil sa isi revina becul

2.daca nu merge 1 treci la urmatoarele operatiuni:

 

dai roata jos.

se desface carena de la roata<protectia de noroi>.este cam dificil sa schimbi becul doar prin gaura aia mica.

apoi ai acces din plin la far si becul de angel eyes.

se scoate capacul la bec

cu imbus de <nu stiu exact cat este> se desfac cele 2 suruburi

se scoate becul cu tot cu dulie

si se schimba ori becul cu totul si platesti 140 de lei...ori cumperi cu 100 de lei un set de 10 becuri si iti ajung o viata

 

http://www.philips-shop.ro/7329.p.html

 

caut postul unde am scris cum am schimbat eu becul si iti pun aici.

totul dureaza cam o ora daca ai chef de munca

un search cu ce te intereseaza:

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?app=core&module=search&section=search&do=search&fromsearch=1

 

un alt topic

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/90374-angel-eyes-e90-320d/page__p__1278101__hl__bec+angel+eyes+e90__fromsearch__1#entry1278101

 

altul

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/26129-inlocuire-becuri-angel-eyes-e90/page__p__1188208__hl__bec+angel+eyes+e90__fromsearch__1#entry1188208

Edited by Alex_wly
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Multumita lui Kristall ( a stat dupa fundul meu si mi-a aratat ce am de facut si a furnizat si becul) am reusit si am schimbat becul la angel.

A mers exact cu a zis @Alex_wly. Toata afacerea ma costat 10 lei si aprox 40 min de lucru.

Nu e cine stie ce inginerie.

Iti trebuie o cheie de 8 si una de 10 pentru a da jos protectia de noroi, o surubelnita dreapta destul de lunga pentru a desface clemele la protectia becului de la angel, o surubelnita in stea cu 6 brate pentru a demonta dulia de la bec, o pila sau un cutit pentru a cresta dulia sa incapa becul nou si chef de munca.(ca sa scoti becul ars trebuie spart si indoit soclul becului ca sa iasa din dulie)

Din pacate am uitat sa fac poze pentru un DIY si mi-e mult prea lene sa o fac din nou.

Link to comment
Share on other sites

pai alex_wly a demontat de cateva ori masina pentru becul ala :))....este as in asta :))

am ajuns la performanta de a schimba becul fara sa demontez nimic.

 

Pai nu trebuie sa demontezi nimic. Mie mi-l schimba un prieten, baga mana pe-acolo pe la far, da un capacel la o parte sau ce dracu e, trage de aia...schimba becul si gata. Bine, prima data a trebuit sa dea jos bara si farul ca sa-si dea seama unde si cum se umbla :))

Link to comment
Share on other sites

suportul ala gen oglinda in care e bagat becul propriu zis nu cred ca merge scos fara sa dai carena jos.

nu ai loc pe sus sa bagi surubelnita si sa mai si nimeresti surubul in stea :)

 

Merge...datorita caldurii sau mai stiu eu ce...parca/cred ca e putin lipit acolo, dar merge scos...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 2 months later...

Sunt ceva mai puternice ledurile dar niciodata nu vor da aceiasi lumina ca la LCI, acolo angel-eye-urile sunt iluminate de un bec halogen H8 care este cu mult mai puternic decat ce avem noi pe E90.

 

Nu sa gasit nici o solutie pt a adapta si la E90 un bec halogen cu o intensitate asa mare ????

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.