Jump to content

Oil sensor level FAULT !


jonnyy_b

Recommended Posts

Azi am intrat din intamplare pe idrive, si am vazut la erori , chestia asta cu OIL LEVEL SENSOR FAULT...

Ce naibii s-a intamplat ? Masina merge foarte ok, uleiul este la nivelul lui, a fost schimbat acum 9000 km, BMW 5W30 , masina este un E60, 525D, 2006...

Dati-mi o parere va rog...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Nu, imi apare aleatoriu...in tp ce merg, la idrive, nu tot timpul...O rezolv peste 2 luni cand o sa fac schimbul de ulei si filtre...ca tot umblu acolo

Ai mare grija cu senzorul ala pentru ca eu din contactul ala imperfect poate aparea un scurt...Eu am patit-o cu acelasi senzor dar la E39 si mi-a facut scurt acolo de am crezut ca am luat foc...asa ca be careful...

Link to comment
Share on other sites

Ca sa schimbi senzorul trebuie dat uleiul afara? Trebuie demontata baia ?

In cazul meu senzorul a costat 650 lei cu tot cu garnitura la MOTOR AG+7 L ulei BMW 5W30 LL04+filtru ulei+manopera=1300 lei...eu am ales sa schimb uleiul pentru ca nu au cum sa-l scoata de acolo(pe senzor)fara sa dea uleiul afara si o data dat afara uleiul am preferat sa-l arunc si sa pun altul nou...

Masina este un E39 520I si nu nu trebuie demontata baia.Operatiunea de schimbare e banala, ai nevoie de rampa si o tubulara/inelara de 10 parca.Stiu cum se schimba pentru ca m-au lasat sa stau langa ei cand au executat operatiunea..

Edited by Cosminas
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

la e46 este 80 euro.la e60 sigur mai scump

Senzorul costa la e60 , 28 $, asa mi-au spus cand am cuparat masina cei de la unul din service-urile BOSCH in CJ , aveam si eu eroarea asta, dar nu in Idrive, numai la diagnoza mi-a aparut, l-au resetat ei atunci, dupaia am schimbat ulei, ma rog am mai pus-o pe tester si n-a mai aparut. Daca aia m-au mintit ca pretul e 28 $ , atunci si eu va mint. Dar nu vad ce motiv ar fi avut.

Link to comment
Share on other sites

Senzorul costs undeva la 180RON cumparat de la filaret acum un an jumate. Si mie imi aparea eroare in bord, iar dupa un minut disparea. La diagnoza mi-au zis ca e defect si sa il schimb. E un pic mai greu de ajuns la el, fiind cel din partea stanga (partea soferului) mai jos, nu cel care este la vedere (pt ca sunt doi senzori), dupa niste furtune, dar parerea mea este ca merita schimbat. La mine e vorba de e60 520.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

buna ziua

ce marca de senzor recomandati pentru inlocuire. multumesc

Daca nu o sa afli 100% sigur ce marca foloseste bmw, mergi la dealer si cumpara unul.

Nu te juca cu nivelul uleiului folosind altceva decat ORIGINAL pus in fabrica.

Iar asta numai prin reteaua delerului bmw se gaseste.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.