Jump to content

Reguli in sensul giratoriu


R0bErT

Recommended Posts

Ma contraziceam cu un prieten aseara, pe tema "se semnalizeaza sau nu iesirea din sensul giratoriu?". El zice ca nu se semnalizeaza in conditiile in care mergi pe aceeasi directie, dar parerea mea este ca se semnalizeaza, si am vazut si pe altii care fac acelasi lucru. Voi cum procedati ?
Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a deschis topicul legat de regulile in sensul giratoriu, as avea si eu o nelamurire.

Avem urmatoarea situatie: sens giratoriu cu 2 benzi, 2 masini in sens, masina de pe banda din interior semnalizeaza iesirea din sens; intreabrea ar fi: masina care circula pe banda a 2-a trebuie sa-i cedeze trecerea masinii care doreste sa iasa din sens si se afla pe prima banda? :blush:

Link to comment
Share on other sites

ala de pe banza a 2-a nu are ce sa-i cedeze la ala de pe prima banda.ala de pe banza a 2-a e in interior, daca ala de pe banza 1 vrea sa iasa, iese fara sa-i cedeze ala de pe banda 2, ca nu are ce sa cedeze

Ok, scuze atunci am incurcat nr. la benzi, dar situatia ramane...

Link to comment
Share on other sites

S-au incurcat niste benzi mai sus :).

In teorie, nu ai de ce semnalizezi la intrarea in giratoriu pentru ca oricum faci stanga pentru o anumita distanta, practic semnalizezi doar la iesire cand schimbi directia de mers fata de sens.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

se semnalizeaza dreapta cand iesi mai mult din curtoazie, cel care asteapta sa intre in sens (normal el are cedeaza trecerea) sa nu te astepte ca boul. Daca stie clar ca iesi poate sa se bage si el linistit.

E mult mai fluida treaba asa, e chestie de politete dar nu e obligatorie.

La scara larga am vazut in DE, Austria ca se practica. IN Belgia nu prea, in Franta.. depinde. de zona.. s.a.m.d..

 

 

Cand intri in sens nu semnalizezi nimic..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ăn uk, la intrarea ĂŽn sens, e aÂşa:

Semnalizezi stânga dacã faci stânga.

Nu semnalizezi dacã mergi Înainte, dar semnalizezi stânga dupã ce treci de prima ieºire.

Semnalizezi dreapta dacã faci dreapta sau dacã te Întorci, dar semnalizezi stânga Înainte de a ieºi din sens.

E foarte simplu Âşi traficul e mult mai fluid. Practic, toatĂŁ lumea Âştie dacĂŁ poate intra ĂŽn sens sau nu, ĂŽn funcĂžie de ce semnalizeazĂŁ cei care sunt deja ĂŽn sens.

Sunt sensuri giratorii destul de aglomerate unde se poate Întâmpla sã poÞi intra În sens fãrã sã trebuiascã sã opreºti complet pentru a te asigura.

Link to comment
Share on other sites

Ăn uk, la intrarea ĂŽn sens, e aÂşa:

Semnalizezi stânga dacã faci stânga.

Nu semnalizezi dacã mergi Înainte, dar semnalizezi stânga dupã ce treci de prima ieºire.

Semnalizezi dreapta dacã faci dreapta sau dacã te Întorci, dar semnalizezi stânga Înainte de a ieºi din sens.

E foarte simplu Âşi traficul e mult mai fluid. Practic, toatĂŁ lumea Âştie dacĂŁ poate intra ĂŽn sens sau nu, ĂŽn funcĂžie de ce semnalizeazĂŁ cei care sunt deja ĂŽn sens.

Sunt sensuri giratorii destul de aglomerate unde se poate Întâmpla sã poÞi intra În sens fãrã sã trebuiascã sã opreºti complet pentru a te asigura.

cam complicat, nu?adica semnalizezi dreapta daca te intorci, ca si cum ai iesi pe prima iesire?

Link to comment
Share on other sites

S-au incurcat niste benzi mai sus :).

In teorie, nu ai de ce semnalizezi la intrarea in giratoriu pentru ca oricum faci stanga pentru o anumita distanta, practic semnalizezi doar la iesire cand schimbi directia de mers fata de sens.

+1 :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu cat am circulat in UE ( Ungaria, Austria , Germania) am invatat ca se semnalizeaza doar iesirea din sens si mi se pare super logic: Atata timp cat nu semnalizeaza iesirea, inseamna ca ramane in sens.Daca semnalizeaza iesirea, poti tu intra.

 

La noi in oras (Baia Mare) am intrebat 3-4 instructori auto si toti mi-au zis variante diferite:

 

varianta 1- Se semnalizeaza doar iesirea

varianta 2- Se semnalizeaza stanga intrarea si dreapta iesirea

varianta 3- Daca intri in sens si urmeaza sa iesi tot pe directia pe care ai intrat (de exemplu inante), nu se semnalizeaza ; Daca intri in sens si faci dreapta, semnalizezi dreapta; daca intri in sens si faci stanga, semnalizezi stanga ; varianta asta mi se pare cea mai stupida, de unde sa stie lumea din ce parte ai intrat in sens ??? :hmm:

 

Am cautat si in legislatia auto, nu specifica nimic despre reguli de semnalizare in sens. Se specifica doar ca se semnalizeaza la schimbarea directiei de mers. In interpretarea mea, cat timp sunt in sens as zice ca "imi mentin traiectoria" , iar cand il parasesc, o schimb, deci semnalizez iesirea.

 

In concluzie consider ca se circula aiurea in sensuri pt ca:

1.Instructorii auto ii invata pe "elevi" n variante, fiecare dupa cum interpreteaza el legea

2.In legislatie nu se specifica reguli de semnalizare in sens

3.Sensurile sunt prost facute/gandite. Unele au raza foarte mica (daca intra un autobuz in el nu are cum sa ia curba fara sa ocupe 2 benzi); altele au strazi tangente sau f apropiate una de alta (vezi poza), astfel incat daca semnalizezi iesirea nu se intelege pe care din cele 2 strazi apropiate vei iesi din sens. Din cate am vazut eu prin UE, strazile intra perpendicular in sens si nu sunt foarte apropiate.

 

http://img13.imageshack.us/img13/7672/sensromanesc.jpg

 

 

Eu semnalizez doar iesirea din sens :D

 

Oricum, preventiv, sunt pregatit tot timpul sa franez daca e cazul si:

- nu mi se cedeaza prioritatea;

-(in sens cu 2 benzi) cel din fata intra pe banda mea fara sa semnalizeze ( f multi "taie sensul": intra pe banda 1, in sens sunt pe banda 2 , iar cand ies sunt din nou pe banda 1)

Edited by DaveFQA
Link to comment
Share on other sites

Eu am o mare problema cu sensurile astea giratorii aici in Valcea. S-au gasit desteptii orasului sa faca peste tot sensuri giratorii in locul semafoarelor fara sa ia in considerare faptul ca latimea intersectiilor nu permite asa ceva, si sunt unele sensuri giratorii in care daca intri pe banda 2, cel de pe banda 1 nu are loc (sau e atat de retard incat nu face curba larg pe banda lui) si risti sa iti taie fata daca nu esti atent. Deja sunt patit cu un autobuz care nu a avut loc de mine.
Link to comment
Share on other sites

Eu cat am circulat in UE ( Ungaria, Austria , Germania) am invatat ca se semnalizeaza doar iesirea din sens si mi se pare super logic: Atata timp cat nu semnalizeaza iesirea, inseamna ca ramane in sens.Daca semnalizeaza iesirea, poti tu intra.

 

La noi in oras (Baia Mare) am intrebat 3-4 instructori auto si toti mi-au zis variante diferite:

 

varianta 1- Se semnalizeaza doar iesirea

varianta 2- Se semnalizeaza stanga intrarea si dreapta iesirea

varianta 3- Daca intri in sens si urmeaza sa iesi tot pe directia pe care ai intrat (de exemplu inante), nu se semnalizeaza ; Daca intri in sens si faci dreapta, semnalizezi dreapta; daca intri in sens si faci stanga, semnalizezi stanga ; varianta asta mi se pare cea mai stupida, de unde sa stie lumea din ce parte ai intrat in sens ??? :hmm:

 

Am cautat si in legislatia auto, nu specifica nimic despre reguli de semnalizare in sens. Se specifica doar ca se semnalizeaza la schimbarea directiei de mers. In interpretarea mea, cat timp sunt in sens as zice ca "imi mentin traiectoria" , iar cand il parasesc, o schimb, deci semnalizez iesirea.

 

In concluzie consider ca se circula aiurea in sensuri pt ca:

1.Instructorii auto ii invata pe "elevi" n variante, fiecare dupa cum interpreteaza el legea

2.In legislatie nu se specifica reguli de semnalizare in sens

3.Sensurile sunt prost facute/gandite. Unele au raza foarte mica (daca intra un autobuz in el nu are cum sa ia curba fara sa ocupe 2 benzi); altele au strazi tangente sau f apropiate una de alta (vezi poza), astfel incat daca semnalizezi iesirea nu se intelege pe care din cele 2 strazi apropiate vei iesi din sens. Din cate am vazut eu prin UE, strazile intra perpendicular in sens si nu sunt foarte apropiate.

 

http://img13.imageshack.us/img13/7672/sensromanesc.jpg

 

 

Eu semnalizez doar iesirea din sens :D

 

Oricum, preventiv, sunt pregatit tot timpul sa franez daca e cazul si:

- nu mi se cedeaza prioritatea;

-(in sens cu 2 benzi) cel din fata intra pe banda mea fara sa semnalizeze ( f multi "taie sensul": intra pe banda 1, in sens sunt pe banda 2 , iar cand ies sunt din nou pe banda 1)

 

La faza cu stanga dupa parerea mea sunt 2 chesti :

1 faci stanga in functie de drum cum e afisat la tine

2 mi se pare aiurea ca odata intrat in sensul giratoriu din punctul meu de vedere si putin logic nu prea ai cum sa faci stanga intrand in mijloc,iesirii fiind numai in dreapta ta(bineinteles in timp ce esti in sensul ciratoriu si te ''invarti'',

Logic mi se pare aiurea sa semnalizezi ca intri in sensul giratoriu atata timp cat nu ai de ales ! ci doar iesirea sa stie si cel din spatele tau si cel de pe urmatoarea strada ! din nou fix parerea mea

Link to comment
Share on other sites

cam complicat, nu?adica semnalizezi dreapta daca te intorci, ca si cum ai iesi pe prima iesire?

Am zis "ĂŽn uk"...

Dacã te gândeºti pe ce parte a drumului se circulã aici, vei vedea cã nu e complicat absolut deloc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.