Jump to content

Reguli in sensul giratoriu


R0bErT

Recommended Posts

Se poate semnaliza si inainte de intrarea in sens...adica faci la dreapta pe prima iesire si semnalizezi,ca cel din dreapta ta sa anticipeze intentia astfel putand sa intre si el la randul lui fara sa te astepte pe tine. Se mai poate semnaliza si atunci cand vrei sa faci la stanga pe a 3-a, a 4-a iesire(depinde de intersectie) sau chiar sa te intorci pe drumul pe care esti,deci poti f bn sa semnalizezi(pt stanga) inainte de a intra in sens. Singurul caz in care nu are rost sa semnalizezi e atunci cand iti continui drumul inainte,adica intri in sens si iesi drept(fara stanga fara dreapta) de obicei intr-o intersectie in cruce cu 4 iesiri,fiind a doua iesire(adica inainte).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu mereu am semnalizat , e normal , nu pot sa sufar pe cei care se arunca prin giratoriu si nu stii in ce parte o iau .Trebuie sa-i anticipez intentia dupa cum il vad ca trage de volan , cel mai bun exemplu e sensul de la Arcul de triumf care are 3 benzi .... Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

[...]Singurul caz in care nu are rost sa semnalizezi e atunci cand iti continui drumul inainte,adica intri in sens si iesi drept(fara stanga fara dreapta) de obicei intr-o intersectie in cruce cu 4 iesiri,fiind a doua iesire(adica inainte).

ok, si eu trebuie sa fiu atent din ce parte a sensului ai intrat tu ? Plus ca sunt sensuri mai mari (ca raza) sau cu decoratiuni gen o movila, 2 stanci, 3 flori si nu ai cum sa vezi cine din ce parte intra, si atunci stai si ghicesti: oare iese din sens, oare nu iese ...

Link to comment
Share on other sites

ok, si eu trebuie sa fiu atent din ce parte a sensului ai intrat tu ? Plus ca sunt sensuri mai mari (ca raza) sau cu decoratiuni gen o movila, 2 stanci, 3 flori si nu ai cum sa vezi cine din ce parte intra, si atunci stai si ghicesti: oare iese din sens, oare nu iese ...

 

 

Colegu',DA,trebuie sa fii atent la mine,eu fiind in stanga ta,pricepusi? e si normal sa te uiti in stanga ta sa anticipezi ce fac eu(mai nou,un fel de prioritate de stanga),si atunci daca eu nu semnalizez la intrarea in sens tu ai intentia de a astepta nu?ee, eu atunci ca un om civilizat,semnalizez dreapta(practic pe drumul pe care esti tu) ca sa nu te mai fac pe tine sa astepti degeaba,binenteles injurandu-ma ca nu am semnalizat; in toata treaba asta,eu oricum NU ma intersectez cu tine,ma intersectam doar daca as fi iesit prin iesirea 2,3,4 samd(depinde cate iesiri are ntersectia).

In italia(care e plina ochi de sensuri giratorii) exista sensuri giratorii chiar si de doar 3-4m in diametru,care iti este aproape imposibil sa semnalizezi pt ca pur si simplu fiind atat de mica, nu ai timp.

Link to comment
Share on other sites

Se poate semnaliza si inainte de intrarea in sens...adica faci la dreapta pe prima iesire si semnalizezi,ca cel din dreapta ta sa anticipeze intentia astfel putand sa intre si el la randul lui fara sa te astepte pe tine. Se mai poate semnaliza si atunci cand vrei sa faci la stanga pe a 3-a, a 4-a iesire(depinde de intersectie) sau chiar sa te intorci pe drumul pe care esti,deci poti f bn sa semnalizezi(pt stanga) inainte de a intra in sens. Singurul caz in care nu are rost sa semnalizezi e atunci cand iti continui drumul inainte,adica intri in sens si iesi drept(fara stanga fara dreapta) de obicei intr-o intersectie in cruce cu 4 iesiri,fiind a doua iesire(adica inainte).

Si eu procedez la fel in sensurile cu 4 iesiri, si mi se pare cel mai logic. Am asa o boala pe aia care intra in sens si nu semnalizeaza deloc. In constanta nu prea am vazut f multi, dar vara in mamaia e plin de genu de persoane care tre sa ghicesti tu ca vrea sa faca sensu, si nu tine directia cu care a intrat in sens.

Link to comment
Share on other sites

Colegu',DA,trebuie sa fii atent la mine,eu fiind in stanga ta,pricepusi? e si normal sa te uiti in stanga ta sa anticipezi ce fac eu(mai nou,un fel de prioritate de stanga),si atunci daca eu nu semnalizez la intrarea in sens tu ai intentia de a astepta nu?ee, eu atunci ca un om civilizat,semnalizez dreapta(practic pe drumul pe care esti tu) ca sa nu te mai fac pe tine sa astepti degeaba,binenteles injurandu-ma ca nu am semnalizat; in toata treaba asta,eu oricum NU ma intersectez cu tine,ma intersectam doar daca as fi iesit prin iesirea 2,3,4 samd(depinde cate iesiri are ntersectia).

In italia(care e plina ochi de sensuri giratorii) exista sensuri giratorii chiar si de doar 3-4m in diametru,care iti este aproape imposibil sa semnalizezi pt ca pur si simplu fiind atat de mica, nu ai timp.

 

Sunt de acord cu ce zici tu aici (respectiv semnalizarea iesirii din sens).NU sunt de acord cu nesemnalizarea iesirii cum zici aici:

 

[...]Singurul caz in care nu are rost sa semnalizezi e atunci cand iti continui drumul inainte,adica intri in sens si iesi drept(fara stanga fara dreapta) de obicei intr-o intersectie in cruce cu 4 iesiri,fiind a doua iesire(adica inainte).

 

Motivul: eu te vad cand vii din stanga mea, dar nu intotdeauna stiu pe unde ai intrat, deci nu am de unde sti ce inseamna pt tine sa-ti mentii directia "inainte".

De exemplu, sens giratoriu, intersectie cruce, dar in mijlocul sensului e amenajata movila cu iarba, stanci, tufe flori etc. In cazul asta nu am cum sa vad cine intra din directia opusa mie in sens.

 

"Pricepusi ?"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord cu ce zici tu aici (respectiv semnalizarea iesirii din sens).NU sunt de acord cu nesemnalizarea iesirii cum zici aici:

 

 

 

Motivul: eu te vad cand vii din stanga mea, dar nu intotdeauna stiu pe unde ai intrat, deci nu am de unde sti ce inseamna pt tine sa-ti mentii directia "inainte".

De exemplu, sens giratoriu, intersectie cruce, dar in mijlocul sensului e amenajata movila cu iarba, stanci, tufe flori etc. In cazul asta nu am cum sa vad cine intra din directia opusa mie in sens.

 

"Pricepusi ?"

 

 

Treaba cu movila,cu iarba stanci,etc se gaseste deobicei in sensuri giratorii destul de mari/largi,iar aici e un pic diferit,in sensul ca daca nu vezi pe nimeni in stanga ta,poti intra linistit pt ca ai destul timp sa intri chiar daca de pe partea cealalta a intrat altcineva in acelasi timp.

In ceea ce priveste celalalt pdv, eu faceam referire la ce este in stanga ta,adica la iesirea din stanga ta(drumul pe care-l vezi in stanga). Cel care este deja intrat din alta iesire,poate semnaliza iesirea pe care urmeaza sa o faca sau sa se intoarca.

 

In fine,parerile sunt impartite si fiecare face cum stie el mai bine. Cert este ca,de cand s-a aplicat legea cu sensurile giratorii,accidentele s-au redus semnificativ fata de intersectiile normale cu semafoare sau/si indicatoare pt ca toata lumea indiferent de directia din care vin,este obligata sa reduca viteza,si nu cel care avea prioritate intra in intersectie cu 80 la ora.

Link to comment
Share on other sites

In italia este in felul urmator: NU semnalizea nimeni in nici-un fel!!!

In Italia e un dezastru in sensul giratoriu,fiecare merge pe ce banda vrea indiferent daca isi schimba directia de mers sau nu,ramai masca cateva secunde... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Am si eu doua curiozitati legate de sensurile giratorii:

1) De ce se pun semafoare in sensurile giratorii? Nu e scopul rondului sa inlocuiasca semafoarele?

2) In rond la statuia aviatorilor spre exemplu, venind dinspre Victoriei, daca vrei sa faci stanga pe str. Arhitect Ion Mincu, semnalizati stanga dinainte sa intrati in rond? Nu semnalizati deloc? Dar cand treceti de statuie si trebuie sa trageti de volan... ii asteptati pe ceilalti de pe sensul opus sa treaca sau va bagati deoarece sunteti deja in rond? Si semnalizati stanga sau dreapta?

 

Ok, sunt mai mult de doua curiozitati. :D

 

PS: Daca nu stiti rondul respectiv, cautati cu google maps str. Ion Mincu si uitati-va cu street view de pe Bld. Aviatorilor cum sunt indicatoarele si marcajele de circulatie.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Intersectiile care sunt sensuri giratorii sunt semnalizate corespunzator (cercul albastru cu sageata alba curbata ). Alea nu au semafoare si se aplica prioritatea celui care a intrat in sens si de dreapta.

 

"Sensurile" cu semafoare nu sunt sensuri giratorii. Sunt doar intersectii cu un rond in mijloc unde sunt niste benzi de preselectie pt schimbarea directiei de mers. D-aia avem semafoare sau cedeaza trecerea.

Daca ar fi fost un rond mare de flori in mijloc si Piata Victoriei era considerata sens giratoriu dupa forma

 

Si ca fapt divers, eu semnalizez cand ies din sensul giratoriu. In Brasov aproape ca nu mai avem semafoare.

Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

Da, exact. Mie mi se pare stupid. Multi o patesc, cel putin la Arcul de Triumf si intra crezand ca au prioritate. Din punctul meu de vedere, sa puna cat mai multe sensuri giratorii. Sunt sigur ca ar fluidiza traficul mult mai bine decat semafoarele astea tampite si nesincronizate.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Eu fac asa : cind ajung in giratoriu, semnalizez directia pe care o voi lua.....cind trec de ultima iesire inainte de ceea pe care o voi urma schimb semnalizarea (sau nu) pt sensul pe care il voi urma....exact ca in Franta Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

intr-un sens giratoriu nu prea vad cum sa meri inainte, daca mergi inainte obligatpriu vei trece de cel putin o iesire, si atunci tre sa semnalizezi stinga pina ajungi la drumul tau la care la fel, semnalizezi dreapta in cazul asta, parerea mea Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

Tu ,prin inainte intelegi trecerea peste sensul giratoriu? ! Normal ca-l ocolesti, doar ca, potrivit regulilor de circulatie, nu se semnalizeaza trecerea prin sens pe directia inainte. E ca si cum ai semnaliza o curba (nu in intersectie).

Semnalizezi stanga cand faci la stanga, semnalizezi dreapta cand faci la dreapta si semnalizezi iesirea pe care urmeaza sa iesi. Regula de a nu semnaliza trecerea pe directia inainte e logic conceputa , doar ca devine inutila din cauza ca prea putini isi anunta directia de mers pe care o urmeaza in sens.

 

intr-un sens giratoriu nu prea vad cum sa meri inainte, daca mergi inainte obligatpriu vei trece de cel putin o iesire, si atunci tre sa semnalizezi stinga pina ajungi la drumul tau la care la fel, semnalizezi dreapta in cazul asta, parerea mea

Daca e sa o iei asa ad-literam cum o faci tu , gresesti din nou....De ce sa semnalizezi stanga cand tu, prin ocolirea sensului iti schimbi directia de mers spre dreapta apoi spre stanga :angel: ?

Eu ti-am explicat cum e regulamentar. Ce face lumea e partea 2-a, dar nu inseamna ca e corect. Bafta la condus;)

 

Eu fac asa : cind ajung in giratoriu, semnalizez directia pe care o voi lua.....cind trec de ultima iesire inainte de ceea pe care o voi urma schimb semnalizarea (sau nu) pt sensul pe care il voi urma....exact ca in Franta

 

Cum adica exact ca in Franta ???? Daca ai traversat de 20 de ori Franta inseamna ca ai citit codul lor rutier? Ce exemple de kkt dai....

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Tu ,prin inainte intelegi trecerea peste sensul giratoriu? ! Normal ca-l ocolesti, doar ca, potrivit regulilor de circulatie, nu se semnalizeaza trecerea prin sens pe directia inainte. E ca si cum ai semnaliza o curba (nu in intersectie).

Semnalizezi stanga cand faci la stanga, semnalizezi dreapta cand faci la dreapta si semnalizezi iesirea pe care urmeaza sa iesi. Regula de a nu semnaliza trecerea pe directia inainte e logic conceputa , doar ca devine inutila din cauza ca prea putini isi anunta directia de mers pe care o urmeaza in sens.

 

 

Daca e sa o iei asa ad-literam cum o faci tu , gresesti din nou....De ce sa semnalizezi stanga cand tu, prin ocolirea sensului iti schimbi directia de mers spre dreapta apoi spre stanga :angel: ?

Eu ti-am explicat cum e regulamentar. Ce face lumea e partea 2-a, dar nu inseamna ca e corect. Bafta la condus;)

 

 

 

Cum adica exact ca in Franta ???? Daca ai traversat de 20 de ori Franta inseamna ca ai citit codul lor rutier? Ce exemple de kkt dai....

 

ar fi mai frumos sa iti masori cuvintele si sa respecti pe cel cu care ai o conversatie, te las in nestiinta ta...nu te obosi sa raspunzi, multam !

Edited by BOLY.
Link to comment
Share on other sites

Se semnalizeaza dreapta cand iesi mai mult din curtoazie, cel care asteapta sa intre in sens (normal el are cedeaza trecerea) sa nu te astepte ca boul. Daca stie clar ca iesi poate sa se bage si el linistit.

E mult mai fluida treaba asa, e chestie de politete dar nu e obligatorie.

 

Cand intri in sens nu semnalizezi nimic..

Cam asta e varianta cea mai buna de aplicat in giratoriu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.