Jump to content

Reguli in sensul giratoriu


R0bErT

Recommended Posts

In primul rand, cel mai important lucru este incadrarea pe banda corecta, apoi, semnalizarea in primul rand o faci pentru cei din spate,chiar si semnalizarea iesirii ...cei care au cedeaza nu vor fi iertati de suspendare permis pe motiv ca '' dar a semnalizat dreapta!'' :) ca vrei tu sa-ti semnalizezi iesirea cand mergi pe directia inainte e un gest de politete

back to you Stan

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Semnalizezi dreapta pentru a arata iesirea din sens giratoriu, nu conteaza ca tu mergi "inainte" ca si traiectorie fata de unde vii. Cat timp esti in sens giratoriu nu conteaza de unde vii, semnalizezi iesirea, oricare ar fi aia, ca sa stie atat cel din spatele tau cat si cel din urmatoarea intrare. Edited by Mups
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Semnalizezi dreapta pentru a arata iesirea din sens giratoriu, nu conteaza ca tu mergi "inainte" ca si traiectorie fata de unde vii. Cat timp esti in sens giratoriu nu conteaza de unde vii, semnalizezi iesirea, oricare ar fi aia, ca sa stie atat cel din spatele tau cat si cel din urmatoarea intrare.

 

+1

 

Chiar daca mergi inainte si consideri ca nu trebuie sa semnalizezi, poate ala care vine invers n-a vazut de unde ai intrat tu ca sa deduca unde mergi...

Cel mai corect asa mi se pare: semnalizezi inainte de iesire!

Link to comment
Share on other sites

http://img505.imageshack.us/img505/5343/sensgiratoriu.jpg

 

Dacă ne apropiem de o astfel de intersecţie şi dorim să virăm pe prima stradă la dreapta ( poziţia autoturismului), ne încadrăm cât mai aproape de acostament, semnalizăm dreapta, acordăm prioritate vehiculelor care circulă din partea stângă (motociclistului) după care executăm virajul la dreapta.

 

Dacă dorim să virăm pe cea de-a doua stradă (din poziţia autoturismului), ne încadrăm cât mai aproape de axul drumului, semnalizăm stânga, acordăm prioritate vehiculelor care circulă prin intersecţie din partea stânga şi ocolim prin dreapta insula, menţinând în funcţiune semnalul stânga(traseul marcat cu albastru).

După ce am trecut de axa penultimului drum unde dorim să virăm, semnalizăm dreapta (traseul marcat cu roşu) şi ne încadrăm pe banda de lângă axul drumului.

 

Dacă semnalizăm dreapta înainte de a trece de axul penultimului drum, cel care circulă pe drumul respectiv subînţelege că dorim să virăm la dreapta pe drumul care circulă şi poate să-şi continue deplasarea creând astfel premiza unui accident.

Edited by Stig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De ce semnalizezi stanga? Eu din asta inteleg ca iesi din giratoriu pe strada cu autobuzul.

 

DOMI a zis-o cel mai bine: dai prioritate, intri in giratoriu si semnalizezi dreapta cand iesi. E simplu. La noi e complicat doar in mega intersectiile cu semafoare tampite in care puteau foarte bine sa puna un sens giratoriu.

Link to comment
Share on other sites

In giratoriul ala sa zicem ca-s cel putin 2 benzi, tu chiar daca mergi inainte, tai direct giratoriul pe inainte?

 

Imagineaza-te facand asta la Razoare in Bucuresti(chiar daca acolo e semaforizat). :hyper:

 

Si eu sunt de parerea ca se semnalizeaza iesirea din giratoriu(ptr cei din spate).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

http://img505.imageshack.us/img505/5343/sensgiratoriu.jpg

 

Dacã ne apropiem de o astfel de intersecÞie ºi dorim sã virãm pe prima stradã la dreapta ( poziÞia autoturismului), ne Încadrãm cât mai aproape de acostament, semnalizãm dreapta, acordãm prioritate vehiculelor care circulã din partea stângã (motociclistului) dupã care executãm virajul la dreapta.

 

Dacã dorim sã virãm pe cea de-a doua stradã (din poziÞia autoturismului), ne Încadrãm cât mai aproape de axul drumului, semnalizãm stânga, acordãm prioritate vehiculelor care circulã prin intersecÞie din partea stânga ºi ocolim prin dreapta insula, menÞinând În funcÞiune semnalul stânga(traseul marcat cu albastru).

Dupã ce am trecut de axa penultimului drum unde dorim sã virãm, semnalizãm dreapta (traseul marcat cu roºu) ºi ne Încadrãm pe banda de lângã axul drumului.

 

Dacã semnalizãm dreapta Înainte de a trece de axul penultimului drum, cel care circulã pe drumul respectiv subÎnÞelege cã dorim sã virãm la dreapta pe drumul care circulã ºi poate sã-ºi continue deplasarea creând astfel premiza unui accident.

 

Asta vroiam sa spun si eu mai sus, insa colegul m-a luat la .....trecut Franta de 20 ori, de parca asta conteaza, e normal sa semnalizezi stinga in momentul cind treci de cel putin o iesire din giratoriu.....

 

Dacã dorim sã virãm pe cea de-a doua stradã (din poziÞia autoturismului), ne Încadrãm cât mai aproape de axul drumului, semnalizãm stânga, acordãm prioritate vehiculelor care circulã prin intersecÞie din partea stânga ºi ocolim prin dreapta insula, menÞinând În funcÞiune semnalul stânga(traseul marcat cu albastru).

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as lua la claxoane la faza asta daca as fi in spatele tau. Adica semnalizezi stanga si mergi inainte. Bravo!

 

Dar daca faci stanga ce semnalizezi?

 

Dar daca faci prima la dreapta? Semnalizezi stanga pana ajungi la iesire si apoi tragi brusc de volan si faci dreapta?

Link to comment
Share on other sites

Mersul ĂŽnainte nu ar trebui sĂŁ Se semnalizeze nicicum la intrarea ĂŽn sens.

DacĂŁ faci prima la dreapta, semnalizezi dreapta.

DacĂŁ mergi ĂŽnainte, intri ĂŽn sens fĂŁrĂŁ sĂŁ semnalizezi dar semnalizezi dreapta dupĂŁ ce treci de prima ieÂşire.

Dacã faci stânga, semnalizezi stânga de la intrarea În sens ºi semnalizezi dreapta dupã ce treci de a doua ieºire.

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as lua la claxoane la faza asta daca as fi in spatele tau. Adica semnalizezi stanga si mergi inainte. Bravo!

 

Dar daca faci stanga ce semnalizezi?

 

Dar daca faci prima la dreapta? Semnalizezi stanga pana ajungi la iesire si apoi tragi brusc de volan si faci dreapta?

Dacã semnalizãm dreapta Înainte de a trece de axul penultimului drum, cel care circulã pe drumul respectiv subÎnÞelege cã dorim sã virãm la dreapta pe drumul care circulã ºi poate sã-ºi continue deplasarea creând astfel premiza unui accident. thumbsup.png

Link to comment
Share on other sites

http://img505.imageshack.us/img505/5343/sensgiratoriu.jpg

 

Dacă ne apropiem de o astfel de intersecţie şi dorim să virăm pe prima stradă la dreapta ( poziţia autoturismului), ne încadrăm cât mai aproape de acostament, semnalizăm dreapta, acordăm prioritate vehiculelor care circulă din partea stângă (motociclistului) după care executăm virajul la dreapta.

 

Dacă dorim să virăm pe cea de-a doua stradă (din poziţia autoturismului), ne încadrăm cât mai aproape de axul drumului, semnalizăm stânga, acordăm prioritate vehiculelor care circulă prin intersecţie din partea stânga şi ocolim prin dreapta insula, menţinând în funcţiune semnalul stânga(traseul marcat cu albastru).

După ce am trecut de axa penultimului drum unde dorim să virăm, semnalizăm dreapta (traseul marcat cu roşu) şi ne încadrăm pe banda de lângă axul drumului.

 

Dacă semnalizăm dreapta înainte de a trece de axul penultimului drum, cel care circulă pe drumul respectiv subînţelege că dorim să virăm la dreapta pe drumul care circulă şi poate să-şi continue deplasarea creând astfel premiza unui accident.

 

 

Asa am invatat si eu la scoala de soferi. Mi se pare logic intr-o oarecare masura sa semnalizezi stanga. Mersul inainte, nu e chiar un inainte, e un usor viraj la stanga mai intai in marea majoritate a cazurilor (ca d-aia e sens giratoriu si nu e intersectie dreapta). Dar lasand asta la o parte, eu vad utilitatea semnalizarii stanga, pentru ca ceilalti sa stie ca ai de gand sa iti continui deplasarea in sens (spre stanga), fara a face dreapta, pana in momentul in care semnalizezi aceasta intentie. Ii ajuti astfel pe ceilalti sa-ti anticipeze traseul pe care il vei urma. Din punctul meu de vedere acest lucru nu este obligatoriu, insa cred ca ar putea sa ajute.

Edited by Schumi
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare stupid sa semnalizezi stanga in giratoriu, asa cum pe mine m-au invatat in '99 stupizii instructori. Pai sa luam cazurile multe, unde s-au desfiintat intersectiile semaforizare lasand loc giratoriilor minuscule cu flori (pe banul public), cum fac? Semnalizez stanga apoi dreapta? Nu zic ca e fractiune de secunda la cat sunt de mici giratoriile si probabil or fi derutati ceilalti conducatori. Cel mai logic, gandesc ca ar fi data o lege, prin care sa adoptam modelul nemtesc, semnalizare doar in cazul parasirii sensului, cu semnal dreapta, iar in cazul giratoriilor cu 2 benzi, incadrarea corespunzatoare pe prima banda in cazul virarii dreapta respectiv inainte si pe banda din stanga in cazul iesirii din sens la a 3-a a 4-a sau cate iesiri or mai fi.

 

Zic bine?

Link to comment
Share on other sites

E bine eu de curand am facut scoala si inafara de semnalizare zici bine(raportat la legile in vigoare din Romania).Ma invatat cum spui u daor ca la semnalizare dreapta parasesti la prima(dreapta) ,fara semnalizare parasesti pe adoua(inainte),semnalizare stanga parasesti a treia(stanga) si a patra(intorci).Iar la iesire semnalizezi dreapta
Link to comment
Share on other sites

daca avem ex: un giratoriu cu 3 benzi, daca se merge pe banda din mijloc nu ai ce sa semnalizei cat pastrezi banda, daca vrei sa te incadrezi pe banda din stanga sau te indrepti spre dreapta (sa iesi din giratoriu) automat semnalizei ca te ia ala din spate care-si pastreaza banda, daca esti pe prima banda de iesire nu stiu cat este nevoie de semnalizare dar in interior este normal sa semnalizezi (punetiva in locul celui din spate, sa va treziti ca va taie unu calea fara sa semnalizeze si sa intrati in el)
Link to comment
Share on other sites

Daca semnalizezi dreapta inainte de iesirea din sens, e suficient.

 

Cine se invarte in sensul giratoriu are prioritate, si fata de masinile care asteapta sa intre in sens, si fata de cel care e in sens, dar pe alta banda. Cine vrea sa schimbe banda, in sens, va ceda prioritatea masinilor aflate in sens, care nu schimba directia de mers, dar va avea prioritate fata de cei care doresc sa intre in sens.

 

Restul complica inutil pe toata lumea. Prostia cu semnalizarea stanga pentru intrarea in sens e de pe vremea cand bunica se pregatea de primul an de scoala profesionala, e inutil si depasit.

 

Eu zic ca totul e foarte simplu daca vezi sensul ca un drum curbat, cu mai multe benzi. Daca vrei sa iesi de pe el, semnalizezi dreapta, te incadrezi si iesi, n-ai treaba cu restul.

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Vad ca multa lume zice dreapta, inainte, stanga si inapoi (intoarcere), pai un sens giratoriu poate sa aiba si 5-6... etc iesiri sau doar 3, cine zice ca tre sa fie exact 4, ca sa semnalizati voi in voie? :w00t:

 

Cel mai de bun simt e sa dai semnal dreapta inainte de iesirea pe care doresti sa o urmezi, ca sa stie ala din spate ce ai de gand. (sa semnalizezi stanga cand intri? evident ca intri in sens, doar nu parchezi in mijlocul strazii).

Si la fel de evident, daca iesi pe prima semnalizezi de la intrare intentia de a iesi pe prima si te incadrezi direct pe prima banda din sens. Astfel cei din sens nu sunt incomodati de manevra ta. :good:

Link to comment
Share on other sites

Vad ca multa lume zice dreapta, inainte, stanga si inapoi (intoarcere), pai un sens giratoriu poate sa aiba si 5-6... etc iesiri sau doar 3, cine zice ca tre sa fie exact 4, ca sa semnalizati voi in voie? :w00t:

 

Cel mai de bun simt e sa dai semnal dreapta inainte de iesirea pe care doresti sa o urmezi, ca sa stie ala din spate ce ai de gand. (sa semnalizezi stanga cand intri? evident ca intri in sens, doar nu parchezi in mijlocul strazii).

Si la fel de evident, daca iesi pe prima semnalizezi de la intrare intentia de a iesi pe prima si te incadrezi direct pe prima banda din sens. Astfel cei din sens nu sunt incomodati de manevra ta. :good:

 

daca este un giratoriu cu 4 benzi si vrei sa intorci? intri pe prima banda si le tai fata la toti? io zic ca este normal sa semnalizezi stanga sa intri pe o banda mai apropiata de sens si apoi semnalizezi dreapta de iesire

Link to comment
Share on other sites

daca este un giratoriu cu 4 benzi si vrei sa intorci? intri pe prima banda si le tai fata la toti? io zic ca este normal sa semnalizezi stanga sa intri pe o banda mai apropiata de sens si apoi semnalizezi dreapta de iesire

 

Sa stiica ai inteles gresit sensul giratoriu. Tu, dupa ce ai intrat in sens, atata timp cat nu schimbi banda, esti pe drumul tau, ai prioritaate. Poti sa te invarti 3 zile, pe oricare din banda. Teoretic vorbind, sigur ca nu e de bun simt. Tu nu "tai fata la nimeni". Ei, cand vor sa iasa ti-o taie, daca nu-ti da prioritate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.