Jump to content

Reguli in sensul giratoriu


R0bErT

Recommended Posts

Cred ca cel mai bine ar fi sa puneti mana si cititi codul rutier(daca aveti permis ar trebui sa stiti regulile deja).Puneti in pericol pe ceilalti participanti in trafic.

Nu e reglementat ĂŽn codul rutier așa ceva. Deci teoretic la orice schimbare de direcție trebuie semnalizat. Când intrii ĂŽn sens mergi ĂŽnainte, nu schimbi direcție, când ieși, schimbi direcția deci semnalizezi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine ar fi sa puneti mana si cititi codul rutier(daca aveti permis ar trebui sa stiti regulile deja).Puneti in pericol pe ceilalti participanti in trafic.

 

Victor, care este totusi parerea ta? Lasand la o parte comentariu sec facut.

 

Cum te comporti/semnalizezi tu?

 

Ai vazut/citit comentariu meu banuiesc..

 

Nu e reglementat în codul rutier așa ceva. Deci teoretic la orice schimbare de direcției trebuie semnalizata. Când intrii în sens mergi înainte, nu schimbi direcție, când ieși, schimbi direcția deci semnalizezi.

Nu teoretic ci practic, orice schimbare a directie de mers trebuie semnalizata. Indeosebi cand se schimba benzi de circulatie in sensuri giratorii mari cu 2 sau 3 benzi!

DAR daca sensul giratoriu (in special cele mari sunt asa) este facut cu cap iar intrarea pe o anume banda PE CARE NU O SCHIMBI (in giratoriu) asta nu implica semnalizare pentru ca aceea banda te va scoate din giratoriu pe directia alocata/dorita.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu semnalizez doar la iesirea din sens, e un lucru dobandit din circulatia din afara tarii si un lucru logic. Mi se pare oricum ilogic sa semnalizez si la intrare pentru oricum cei ce vor sa intre trebuie astepte ca eu sa trec prin sens, eu fiind cel cu prioritate iar faptul ca semnalizez la intrare nu-l ajuta pe el cu nimic, el trebuie sa astepte pana cand cei aflati in sens ies din el. Ii vad pe multi cum fac spume la gura ca nu i-am semnalizat lui cand am intrat in sens, de parca l-ar fi ajutat cu ceva, ma amuza oricum astia cu vociferarea lor si le :) .

 

Iar in sensul giratoriu ai voie sa schimbi banda, daca e linie continua, se aplica aceleasi reguli ca la orice alta schimbare de banda, desi eu prefer sa ma incadrez corespunzator din timp pentru a evita acest lucru deoarece e mai complicat de facut dat fiind unghiul mort mare si riscul de-a fi acrosat.

Edited by mik15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.