Jump to content

Bmw 330d


rotarutzk

Recommended Posts

Va salut numele meu este Florin(Daca am postat gresit rog un moderator sa mute topicul)

Am condus pana acum un A4 1.9 si un vw passat 1.9 tdi motoare la fel.

Am decis sa imi cumpar si eu un bmw. As vrea sa imi cumpar un 330d

As vre-a cn are sami de-a si mie niste detali:

Cat e impozitul taxa ?

Cam cat consuma mers normal?

Cam ce probleme au in general?

cam cat e asigurarea ?

Precizez ca masina o folosesc tot timpul si in oras si afara.

am cautat de ceva vreme si de curand am gasit un 330d automat cam ce spunetii desp masina assta?o parere? http://www.autovit.ro/bmw-330-C20081806.html

 

Nu vreau sa iau masina azi si maine sa ma duc la service cu ea.

cine detine si cn stie rog sa ma informeze si pe mine despre care e treaba.

Va Salut!

Edited by rotarutzk
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"As vre-a cn are sami" ooh wow :blink:

 

"

Cat e impozitul taxa ?

Cam cat consuma mers normal?

Cam ce probleme au in general?

cam cat e asigurarea ?

"

Fara nici cea mai mica rea intentie ... daca iti pui intrebarile astea ...nu-ti este potribit un 330d. Am condus 1.9 audi si 320d e46 ...diferente fine in cantitate dar majore in calitate(mai ales b4-urile sper sa nu ma insel a.k.a vestitele pompe ... "duse" scuze daca gresec). So recomand 320D in loc de 330D. Impozitul e 2200 ron...dar aparent se zice ca revine la valorile din 200-(ala original si mic :p).

De masina asta parca s-a mai discutat aici in alt thread...parca era samsar or smth, oricum nu de bine.

Usually au fff multi kilometrii..deci tot ce incepe cu 1XX.XXX km e minciuna... unul bun gasesti la putin peste 9k.

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca nu are rost sa imi cumpar la km aia? nu?

Mar bate gandul sila un 320d dar as fi vrut putere mai multa...

Adevart e cam mult 22 mil pe an..

LA un 320d cam pe la ce km ar fi ideal sa il cumperi sa nu ai tb cu el?

Va salut! daca nu scriu prea bine.Scuzatia dar nu sunt din RO si totusi incerc sa scriu cat mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Va salut numele meu este Florin(Daca am postat gresit rog un moderator sa mute topicul)

Am condus pana acum un A4 1.9 si un vw passat 1.9 tdi motoare la fel.

Am decis sa imi cumpar si eu un bmw. As vrea sa imi cumpar un 330d

As vre-a cn are sami de-a si mie niste detali:

Cat e impozitul taxa ?

Cam cat consuma mers normal?

Cam ce probleme au in general?

cam cat e asigurarea ?

Precizez ca masina o folosesc tot timpul si in oras si afara.

am cautat de ceva vreme si de curand am gasit un 330d automat cam ce spunetii desp masina assta?o parere? http://www.autovit.r...-C20081806.html

 

Nu vreau sa iau masina azi si maine sa ma duc la service cu ea.

cine detine si cn stie rog sa ma informeze si pe mine despre care e treaba.

Va Salut!

 

Nu e prea complicat! Impozitul si restul taxelor si asigurarilor este LA FEL ca si un AUDI cu motor de 3,000 cmc. Cine te-a pacalit ca exista impozit de BMW, de DACIA samd?????

Cat consuma...UNDE????? In Bucuresti? In Arad, in Slobozia? Pe traseul dintre ele? Fiind orase diferite ca si intindere si trafic, consumurile sunt diferite! Atunci? (si, vad ca spui ca nu locuiesti in tara! ) Deci?

Fireste ca, luand o masina second, daca nu esti atent, poti s-o iei azi si maine esti la service! Deci, cum vrei sa te ajutam?

Si, indiferent de marca, crezi a o masina diesel, din 2002, a facut prin Germania 140,000 km???!!!!

Link to comment
Share on other sites

EU provin din uk si momenta locuiesc in Prahova deci o folosesc mai mult prin orashul ploiesti.

Nu mam referit la o taxa anume si mam referit la cat costa.

Si as vrea sa ma ajutati la decizia de ami cumpara un bmw la in jumrul la 8500E . 320d 330d de preferat diesel.

Si cum am spus si mai sus sa nu ma duc pe fiecare zi la service cu ea.

 

EU provin din uk si momenta locuiesc in Prahova deci o folosesc mai mult prin orasul ploiesti.

Nu mam referit la o taxa anume si mam referit la cat costa.

Si as vrea sa ma ajutati la decizia de ami cumpara un bmw la in jumrul la 8500E . 320d 330d de preferat diesel.

Si cum am spus si mai sus sa nu ma duc pe fiecare zi la service cu ea.

Link to comment
Share on other sites

EU provin din uk si momenta locuiesc in Prahova deci o folosesc mai mult prin orashul ploiesti.

Nu mam referit la o taxa anume si mam referit la cat costa.

Si as vrea sa ma ajutati la decizia de ami cumpara un bmw la in jumrul la 8500E . 320d 330d de preferat diesel.

Si cum am spus si mai sus sa nu ma duc pe fiecare zi la service cu ea.

 

 

 

Sincer, nu inteleg ce inseamna: "PROVIn din UK!! Poate explici.

Intrebarea ta a fost legata de impozite, asigurare obligatorie si alte taxe care sunt LA FEL pentru toate auto cu motoare de 3,000cmc! Nimic particular BMW-ului.

Nimeni nu te poate "ajuta la decizia de ati cumpara".; eventual, iti pot spune colegii care sunt cele mai frecvente neajunsuri ale unui model sau altul.

Si, daca tot vrei sa te duci zilnic la SERVICE, ce conteaza ce cumperi?:laugh:

Link to comment
Share on other sites

Cat e impozitul taxa? - in jur de RON 2,200

Cam cat consuma mers normal? - eu am un 330cd fl A si imi consuma intre 9.5 si 11 in oras (aici spun media pe un plin de rezervor, nu ma refer la spikeurile din aglomeratie maxima)

Cam ce probleme au in general? Exact aceleasi probleme pe care le au toate e46 dar, in mod deosebit, sa vezi oalele sa nu fie deformate din cauza greutatii pe fata mai mare si a modului de exploatare necorespunzator. E o masina cu aproximativ 200 kg mai grea decat un e46 320D manual (sunt date aproximative)

cam cat e asigurarea ? Eu am platit anul asta EUR 1,100 dar am auzit de altii care platesc undeva la un 800-900 pe an

Link to comment
Share on other sites

Cat e impozitul taxa? - in jur de RON 2,200

Cam cat consuma mers normal? - eu am un 330cd fl A si imi consuma intre 9.5 si 11 in oras (aici spun media pe un plin de rezervor, nu ma refer la spikeurile din aglomeratie maxima)

Cam ce probleme au in general? Exact aceleasi probleme pe care le au toate e46 dar, in mod deosebit, sa vezi oalele sa nu fie deformate din cauza greutatii pe fata mai mare si a modului de exploatare necorespunzator. E o masina cu aproximativ 200 kg mai grea decat un e46 320D manual (sunt date aproximative)

cam cat e asigurarea ? Eu am platit anul asta EUR 1,100 dar am auzit de altii care platesc undeva la un 800-900 pe an

Unde este inmatriculata masina ta de ai platit 1.100euro pe an?

Link to comment
Share on other sites

Pai, tocmai ce am zis ca stiu de cazuri pe X5 3.0i tot 2004 care plateste 800 parca pe an. Tocmai din motivul asta nu am platit-o luna asta si ma gandesc sa ma mut la alt asigurator. Daca aveti sugestii, apreciez. Ma bate gandul cu BCRul pt ca am auzit ca au oferte bune....
Link to comment
Share on other sites

pai am presupus ca e vb de casco....omul n-a zis daca e vb de RCA sau CASCO. My bad.

RCAul e cam 700-800 RON parca, pe an...

Vezi ca sa mai vii ...de acasa!:laugh: Tine minte: toata lumea e interesata NUMAI de ceea ce este OBLIGATORIU, iar CASCO e facultativ! Oricum, englezul a ...sters-o englezeste!!

Inca unul ..made in uk ! Suna mai ..exotic sa scrii ca esti "produs UK" decat sa spui ca ai facut scoala pe ...strada!:laugh:

Link to comment
Share on other sites

"LA un 320d cam pe la ce km ar fi ideal sa il cumperi sa nu ai tb cu el?" - stiinta mult prea inexacta mai ales in daca vrei sa o cumperi de aici. :). Nu exista kilometrii "ideali", important e cum sunt facuti nu neaparat numarul lor. Pot sa iti dau niste hinturi generaliste:

 

1)tu vrei masina personala so..cauta una care a fost exploatata in regim de uz personal, eu aproximez (parere personala) cam in jur de 20k pe an. In exemplul din link ... masina ar avea km reali in cel mai bun caz aproximativ 200k + ca se adauga factorul de 3.0d in cel mai bun caz undeva reali km au valoare dubla.

2)Nu te arunca la super oferte.

3)Conteaza foarte mult paper trail-ul, service record-urile(aici creste si pretul la o masina de genul)

4)Urmareste topicul "Masini de vanzare in Romania" - destul de folositor

5)Urmareste cand o vinde un user mai "veteran" de pe forum.

6)Ai rabdare

7)Incearca sa obtii ajutorul unei persoane care stie problemele modelului

8)Nu o cumpara fara sa o ridici pe rampa pentru o verificare.

 

Hai ca iar vorbesc prea mult si cu tenta de SPAM.

 

Cele de sus te salveaza de multe probleme ulterioare...faza cu "km ideali" este exact pe ce se bazeaza samsaru' cand incearca sa ti-o vinda.

 

P.S1: referitor la putere->eu ma refeream la 320D pre-facelift (136 cp) ca se compara...testeaza un FL a.k.a 150 cp 6 trepte common rail... a fost un salt destul de mare atunci in ceea ce priveste ... puterea livrata in raport cu consumul :thumbsup:

Edited by XLN
Link to comment
Share on other sites

d.p.d.v statistic...din ce am observat eu cand imi cautam un 3.0(nu in romania)...plus parerea mea este ca e mentalitatea primului cumparator, tipul care isi cumpara 3(nu neap 3.0 ...motoare mai mari) litrii diesel/benzina cu automata are in general drumuri multe, lungi si plictisitoare de facut..nu liniute la semafor....asta e doar dupa ce ajunge la romanica :twitch: ... odata cu picajul in gol al numarului de km (restul e OFF-Topic :p)
Link to comment
Share on other sites

Din cate am mai cautat mia facut cu ochiu un 318i ce spuneti?pret/km?

cam cat consuma?

la putere e la fel ca un 320d?

http://www.autovit.r...-C18157744.html

 

Daca ti-a facut cu ochiul, sa fie intr-un ceas bun, english man!!:laugh: Sigur ca puterea e aceeasi; nici nu stiu de ce au mai scos doua modele?:logik: Benzina si dieselul sunt la fel in uk? La noi, sunt doua masini diferite! (indiferent ca scrie aceeasi putere, aprox, pe talon)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.