Jump to content

Bmw 330d


rotarutzk

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

asta cu km e cu dus si intors,eu am 85 mii km cu un 325 din 2001 km care eu zic ca ar fi reali,stiu proprietarii care au avut masina inainte,acum daca ar fi sa o scot la vanzare ideal ar fi sa dau km aia mai in fata nu? :frantics:

la fel si ntdone care are parca 90.000 km cu 330cd

Link to comment
Share on other sites

asta cu km e cu dus si intors,eu am 85 mii km cu un 325 din 2001 km care eu zic ca ar fi reali,stiu proprietarii care au avut masina inainte,acum daca ar fi sa o scot la vanzare ideal ar fi sa dau km aia mai in fata nu? :frantics:

la fel si ntdone care are parca 90.000 km cu 330cd

Normal ca trebuie sa modifici kilometrii cand o vinzi,ii dai si tu pe la 120.000km,am observat ca astea se dau ca painea calda. :goodjob:

Edited by kolea
Link to comment
Share on other sites

330d al meu consuma 6,7% mediu

daca consuma mai mult decat am spus ,ti-l dau gratis

daca consuma cat am spus eu,tre sa-l cumperi

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/105117-vand-e46-330d/

...deal ? :thumbsup:

 

Deci 330d-ul tau, care probabil e din 2000 (anul), deci motor generatie mai veche, consum mai mare decat un 330d 2006...2007, consuma "6,7% mediu". Asta unde...te referi la ce-ti arata pe bord, intre orase, nu ?:)

 

Nu de alta, dar media asta e (ti-o arat in poza, print screen pe navigatie) la mine pe ultimii 7000 km aproape. Si tot nu sustin ca asta ar fi consumul real, ci undeva pe la 8 % media. La pompa. La un 320d. Si motor generatie mai noua ca al tau. Dar hai sa zicem ca eu merg cu masina mai tare, nu stau. Dar chiar si-asa :) Si nu am alergat tot timpul, deci media aia chiar e relevanta cred.

 

Un prieten are un 330d in garaj, 2007 cred masina, deci alt motor generatie mai noua si pe bord ii arata 8,8 consum. Si cu masina aia chiar s-a mers linistit, condusa mai mult de o doamna.

 

Numai al tau 330d consuma mai putin decat un 320d...sau cel putin din cate am vazut eu :)

 

Ma rog, mai mult ca sigur ai dreptate...dar comentam si eu :) Scuze :)

 

In rest, ai o masina frumusica, bafta la vanzare!

 

da ,se explica intr-un fel ,motorul de 3000d trage mai usor decat motorul de 2000d aceeasi caroserie :thumbsup:

 

Si asta e adevarat, dar totusi :)

 

arata bine masina interiorul este de nota 10.dar are prea multi km.

 

Pentru o masina din 2000, are ENORM DE PUTIN KM, DACA-S REALI, desi am serioase dubii :) Oricum, daca are pana-n 300 000 km, e "ceas" :)

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

Mai, eu am verificat si consumul la pompa la mine, am tot spus-o.

De fiecare data fac plinul si de fiecare data resetez kilometrajul, viteza medie si tot.

Poate e o diferenta la pompa fata de bord dar este undeva pe la un 0.5l/100km.

A mea are pe bord, in functie de cum am chef, aglomeratie etc etc undeva pe la un 9.5 - 10.5 ca si consum mediu si asta DOAR in Bucuresti, masina de zi cu zi, birou, distractie, alergat cand am chef, mers si normal etc...

 

Acum, daca mergi cu un diesel subturat TOT timpul parerea mea este ca iti creste putin si consumul pentru ca nu mergi pe plaja de turatii unde ai cuplul cel mai mare.

Daca mergi cu ea mixt atunci e posibil, de fapt, sa ai un consum mediu mai mic.

 

Eu ma uit la a mea, cam acelasi stil de acceleratie (cat pot eu sa aproximez) si consuma mai putin la 2500 ture decat la 1800 (instantul).

 

Bine, eu am clapetele de pe admisie eliminate si este automata.

 

Nu am niciun interes sa mint pe nimeni, asta este impresia mea despre masina mea si incerc sa fiu obiectiv.

 

Sincer, ma asteptam la un consum undeva la 13 in oras pt masina asta la stilul meu de condus, deci daca este sub acel 13, eu sunt extraordinar de fericit (nu ca as merge la consum dar este factorul psihologic).

 

Pentru mine cel putin un diesel mare este ideal pt ca ai putere cand ai chef, la un consum mai mult decat acceptabil iar, daca vrei sa mergi la croaziera, ai un consum extraordinar, motor echilibrat, nici nu zici ca e motorina (e si mai bine izolata fonic decat aia pe benzina).

 

Just my 2 cents :santa:

Link to comment
Share on other sites

xln , mai nou nici la diesel(care se cumpara pentru economie) nu mai ai voie sa intrebi de consum?? daca intrebi inseamna ca nu e pentru tine ? wtf?

 

 

Ma refeream la "intrebarile" ... nu intrebarea despre consum...nu mai scoate din context...acolo mai erau si de taxe, asigurarea etc.

 

Dieselul de 3.0 nu t-il cumperi pentru economie ...pentru asta sunt dieseluri mai mici in gama.

Referitor la consum ca vad ca e subiectul preferat al multora pe aici: 2.0D nfl E46 era 6.7 mers cat se poate de normal, dar pot sa zic ca am scos si 26(pe calc) pe langa brasov pe cativa kilometrii de serpentine.

 

Asa ca da ...legat de consumul diesel e adevarat ...consuma mega ultra imbucurator de extrem de putin ... atat timp cat il conduci cum vrea el...iar daca il scoti din zona lui de confort ...s-ar putea sa ai suprize...imi inchipuii ca la un 3.0 e acelasi efect numai ca mai accentuat datorita capacitatii cilindrice.

 

Concluzie : dieselurile consuma putin ..ff mult ajutate de soferii care isi cumpara dieseluri si care merg by default la consum si gata ...cercul vicios e inchis. Oamenii de genul dee-low(btw... very nice car..drooling all over :blush: ) de fapt isi lauda skill-ul(voit sau nevoit) de "mers la consum" nu motorul...iar restul care-l contrazic din auzite vazute ...pur si simplu nu idolizeaza dieselul.

 

@Viper05: incet ca nu a dat nimeni cu parul...trebuie sa recunosc ca in general ma dispera intrebarea "da, cat consuma ?" aici nu e cazul oricum. and potrivit vs protribit...meh

Link to comment
Share on other sites

Daca nu este o problema impozitul parerea mea este sa achizitionezi un 330d cel de 204 cp care s-a fabricat de la sfirsitul lui 2003 in sus,nu fa gresala sa iti cumperi 318i care nu are nici o performanta si consuma cit 330d,eu am de 3 ani un 330d din 2004 cel de 204 cp la care i-am pus soft si ajunge in jur de 240-250 cp si sint foarte multumit de masina, la consum in Buc nu sare de 9,5 si la drum la 130-140km/h am scos si 5,5 consum,mi-au trecut toate motorizarile prin mina daca dezmembrez E46 si motorul asta de 330d,204 cp mi se pare cel mai tare de pe E46(nu vb de M3)bate si 330i care consuma 15 in oras Edited by roscatu m3
Link to comment
Share on other sites

Bai nene cum dracu' 330d sa nu consume mai mult de 9.5 prin Buc.

 

Cum sa consume 6.7L mediu ?

 

Postati si vit. medii,am imprsia ca unii posteaza consumul de la ora 1 nopatea prin buc si nu fac diferenta intre mers constant si una doua reprize la vit mai mari.

 

Daca voi cu motoare E3 scoateti consumuri atat de mici,inseamna ca astia cu motoare E5 obtin cel putin cu un 1L mai putin.

 

Am avut si eu e46,2.0d 150cp,sincer 6.7% mixt era imposibil de obtinut daca mergeai ziua si ex.urban nu dormeai pe tine.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la anuntul din primul post ... este unul mincinos :

 

- nu are nimic de individual

- are doar 6 airbaguri si nu 8

- are doar 184 CP si nu 204

- jantele nu-s alpina si nici nu seamana, sunt jante normale bmw

- nu are diferential blocabil

- nu are scaune incalzite

- nu are senzori de ploaie sau lumina

- nu are proiectoare ceata

- km sunt cu siguranta dati inapoi

 

Din alte surse mai spun ca :

- propietarul nu este unul serios

- masina a fost lovita in spate

Link to comment
Share on other sites

Bai nene cum dracu' 330d sa nu consume mai mult de 9.5 prin Buc.

 

Cum sa consume 6.7L mediu ?

 

Postati si vit. medii,am imprsia ca unii posteaza consumul de la ora 1 nopatea prin buc si nu fac diferenta intre mers constant si una doua reprize la vit mai mari.

 

Daca voi cu motoare E3 scoateti consumuri atat de mici,inseamna ca astia cu motoare E5 obtin cel putin cu un 1L mai putin.

 

Am avut si eu e46,2.0d 150cp,sincer 6.7% mixt era imposibil de obtinut daca mergeai ziua si ex.urban nu dormeai pe tine.

Vb de consumul asta ziua in amiaza mare si un mers normal sint fan viteza alt fel nu imi luam motorul asta dar ziua cind este foarte aglomerat chiar nu are rost sa rupi masina degeaba seara cind este mai liber nu ratez nici o ocazie,la 1 nopatea daca merg normal scade si la 9,nu am de ce sa mint pe nimeni ca nu vreau sa vind masina si cei care au 330d pot confirma consumul,de curind m-am dat cu 535d,286 cp din 2008 si nu a putut sa plece de linga mine.

Link to comment
Share on other sites

Vb de consumul asta ziua in amiaza mare si un mers normal sint fan viteza alt fel nu imi luam motorul asta dar ziua cind este foarte aglomerat chiar nu are rost sa rupi masina degeaba seara cind este mai liber nu ratez nici o ocazie,la 1 nopatea daca merg normal scade si la 9,nu am de ce sa mint pe nimeni ca nu vreau sa vind masina si cei care au 330d pot confirma consumul,de curind m-am dat cu 535d,286 cp din 2008 si nu a putut sa plece de linga mine.

am avut si 320d si 330d cel de 184hp si ambele manuale si pot spune ca diferenta de consum dintre cele 2 era de maxim 1l. consum facut la pompa si mers in bucuresti. NU de consum trebuie sa-si faca griji viitorul proprietar de 330d mai degraba intretinerea si impozitul sunt mult mai scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa raspund si eu, viteza medie este undeva pe la 25-29 km/h.

Asta este media pe un plin de mers in Bucurfesti si pe media asta am consumurile pe care le-am spus. Intretinerea este mai scumpa la 3.0 fata de 2.0. Din ce am vazut consumurile sunt cam la fel...

Link to comment
Share on other sites

Vb de consumul asta ziua in amiaza mare si un mers normal sint fan viteza alt fel nu imi luam motorul asta dar ziua cind este foarte aglomerat chiar nu are rost sa rupi masina degeaba seara cind este mai liber nu ratez nici o ocazie,la 1 nopatea daca merg normal scade si la 9,nu am de ce sa mint pe nimeni ca nu vreau sa vind masina si cei care au 330d pot confirma consumul,de curind m-am dat cu 535d,286 cp din 2008 si nu a putut sa plece de linga mine.

 

la 320d vedeam consum de 8 doar in weekend :thumbsup: ,in cursul saptamanii din 10-11% nu ieseam,aveam varfuri si de 12% pe dist scurte.Dupa ce am resoftat masina consumul a crescut la pompa si a scazut pe CB.

 

Dar asa o fi,330d mai economic decat 320d.

 

Si cu x6 ajung la 9% nopatea insa in cursul saptamanii pot ajunge si la 17%. :shifty: .In niciun caz nu pot sa zic ca manaca 9% urban.

 

scz de offtopic.

Edited by ionut_marius
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.