Jump to content

Amenda


vl69uli

Recommended Posts

Ma scuzati daca nu am postat unde trebuie insa acest loc mi s`a parut cel mai potrivit pentur ce mi s`a intamplat.Am primit si eu azi o amenda din data de 05.02.2011 pentru rovinieta,data livrarii plicului fiind 08.08.2011.Din cate stiu eu dupa 6 luni nu mai e valabil si pot face contestatie.Ce ma sfatuiti sa fac,dau o fuga sa o platesc(250 RON) in primele 48 de ore sau fac contestatie?

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

26.07.2011 intocmit pe Bdul Iuliu Maniu.Ce legatura are Bucurestiul cu asta?De acolo vin?

 

nu te mai stresa ca aia nu sunt prosti. mergi frumusel si plateste iar data viitoare sa ai vigneta :rolleyes:

 

 

citeste cu atentie tot ce scrie acolo, ce tre sa platesti si unde tre sa platesti

Link to comment
Share on other sites

nu te mai stresa ca aia nu sunt prosti. mergi frumusel si plateste iar data viitoare sa ai vigneta :rolleyes:

 

 

citeste cu atentie tot ce scrie acolo, ce tre sa platesti si unde tre sa platesti

 

Ca sa nu mai precizez ca MEREU am avut rovinieta,doar nu eram cretin sa merg fara mai ales ca sunt camerele cat jantele mele pe 18,dar din pacate le`am aruncat..Ma duc sa o platesc.Multumesc pentru sfaturi se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai precizez ca MEREU am avut rovinieta,doar nu eram cretin sa merg fara mai ales ca sunt camerele cat jantele mele pe 18,dar din pacate le`am aruncat..Ma duc sa o platesc.Multumesc pentru sfaturi se poate inchide

pai daca ai avut mereu rovigneta confrunta amenda cu ce ai (pe rovigneta zice sa o pastrezi 12 luni parca)

Link to comment
Share on other sites

Pai se mai lipeste pe geam?La unitatile OMW caci de acolo alimentez mereu.Era perioada cand lucram si`mi faceam lunar.Ma gandesc ca e posibil ca la ora 00:00 sa`mi fi expirat rovinieta(am fost prins la ora 00:57),numai asa se putea intampla...In fine un sut in cur un pas inainte,ma duc sa`mi iau pe 1 an cu toate ca nu parasesc orasu de 3 ori pe luna
Link to comment
Share on other sites

Pai se mai lipeste pe geam?La unitatile OMW caci de acolo alimentez mereu.Era perioada cand lucram si`mi faceam lunar.Ma gandesc ca e posibil ca la ora 00:00 sa`mi fi expirat rovinieta(am fost prins la ora 00:57),numai asa se putea intampla...In fine un sut in cur un pas inainte,ma duc sa`mi iau pe 1 an cu toate ca nu parasesc orasu de 3 ori pe luna

nu se mai lipeste nimic

doar iti verifica numarul cu baza de date

Link to comment
Share on other sites

Pai se mai lipeste pe geam?La unitatile OMW caci de acolo alimentez mereu.Era perioada cand lucram si`mi faceam lunar.Ma gandesc ca e posibil ca la ora 00:00 sa`mi fi expirat rovinieta(am fost prins la ora 00:57),numai asa se putea intampla...In fine un sut in cur un pas inainte,ma duc sa`mi iau pe 1 an cu toate ca nu parasesc orasu de 3 ori pe luna

 

 

ai descoperit misterul! pe mine m au luat pe 29 iar pe 30 mi am cumparat vigneta pe 1 an. degeaba. dupa 5 luni mi a venit amenda

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Dezgrop putin acest topic, deoarece am o intrebare, si am vazut inutila deschiderea unui nou topic.

 

Deci, un prieten in aceasta seara imi conducea masina, eu in dreapta si ghinion, ne-a oprit politia, verificare acte masina, actele soferului si i-a zis ca-i da amenda doua puncte adica 80 de lei si doua puncte pe permis ca nu avea centura, bine nici eu nu o aveam :rolleyes: dar s-au legat numai de el. Dupa cam cinci minute de asteptat, vine nenea politaiul, ne inmaneaza actele si la revedere. Echipajul era de ''siguranta si incredere'' asta daca are vre-o importanta, nu mai zic ca ne-au oprit doar din girofaruri si a venit la noi fara basca si descheiat la camasa.

 

Intrebarea este, i-a dat tovarasului meu amenda sau nu? Poate primii prin posta ceva? Ca eu nu am luat nimic niciodata, doar ce am semnat la unu pe PV sa-i ia permisul dupa ce era sa ma storcesc in el fix sub ochii unui echipaj si presupun ca asa e si in acest caz, fara semnarea unui proces verbal nu se intampla nimic.

Edited by Billy e36
Link to comment
Share on other sites

Dezgrop putin acest topic, deoarece am o intrebare, si am vazut inutila deschiderea unui nou topic.

 

Deci, un prieten in aceasta seara imi conducea masina, eu in dreapta si ghinion, ne-a oprit politia, verificare acte masina, actele soferului si i-a zis ca-i da amenda doua puncte adica 80 de lei si doua puncte pe permis ca nu avea centura, bine nici eu nu o aveam :rolleyes: dar s-au legat numai de el. Dupa cam cinci minute de asteptat, vine nenea politaiul, ne inmaneaza actele si la revedere. Echipajul era de ''siguranta si incredere'' asta daca are vre-o importanta, nu mai zic ca ne-au oprit doar din girofaruri si a venit la noi fara basca si descheiat la camasa.

 

Intrebarea este, i-a dat tovarasului meu amenda sau nu? Poate primii prin posta ceva? Ca eu nu am luat nimic niciodata, doar ce am semnat la unu pe PV sa-i ia permisul dupa ce era sa ma storcesc in el fix sub ochii unui echipaj si presupun ca asa e si in acest caz, fara semnarea unui proces verbal nu se intampla nimic.

 

Fara PV nu a luat amenda.

Link to comment
Share on other sites

Dezgrop putin acest topic, deoarece am o intrebare, si am vazut inutila deschiderea unui nou topic.

 

Deci, un prieten in aceasta seara imi conducea masina, eu in dreapta si ghinion, ne-a oprit politia, verificare acte masina, actele soferului si i-a zis ca-i da amenda doua puncte adica 80 de lei si doua puncte pe permis ca nu avea centura, bine nici eu nu o aveam :rolleyes: dar s-au legat numai de el. Dupa cam cinci minute de asteptat, vine nenea politaiul, ne inmaneaza actele si la revedere. Echipajul era de ''siguranta si incredere'' asta daca are vre-o importanta, nu mai zic ca ne-au oprit doar din girofaruri si a venit la noi fara basca si descheiat la camasa.

 

Intrebarea este, i-a dat tovarasului meu amenda sau nu? Poate primii prin posta ceva? Ca eu nu am luat nimic niciodata, doar ce am semnat la unu pe PV sa-i ia permisul dupa ce era sa ma storcesc in el fix sub ochii unui echipaj si presupun ca asa e si in acest caz, fara semnarea unui proces verbal nu se intampla nimic.

Poate sa ii trimitĂŁ acasĂŁ dar nu cred. Nu ar fi ratat el ocazia sa cada la ĂŽnțelegere

Link to comment
Share on other sites

Asa da mai nene, nu cred ca exista subiect care sa nu fi fost discutat pe forum. Bravo billy, daca toti ar fi la fel de atenti, am fi putin mai fericiti. :thumbsup:

Nu strica putina atentie si rabdare pentru cautarea topicului potrivit, ca si in trafic, dar na, nu le putem avea pe toate.

 

Merci baieti pentru raspunsuri! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

...doar ce am semnat la unu pe PV sa-i ia permisul dupa ce era sa ma storcesc in el fix sub ochii unui echipaj...

In urma incidentului de mai sus, am primit astazi o citatie, ca sa ma prezint la judecatorie ca martor, in data de 5 noiembrie. In ce consta asta? Ca sincer sa fiu, m-am panicat putin.

 

Toata treaba s-a intamplat pe la jumatatea lunii august, eram pe un drum national, ma apropiam de intrarea intr-un sat, vad de la distanta un e34 care venea de pe contrasens si care a intrat pe o straduta in dreapta mea, daca bine imi aduc aminte, era fix prima strada din sat, aveam cam 60-70 la ora si cand mai aveam cam 20 de metrii pana la intrare in sat, acelasi e34 iesea cu spatele de pe acea straduta, si fara nici o treaba a tot iesit pana aproape de axul drumului, nu s-a oprit de cat atunci cand a auzit scartaitul din rotile mele (nu am abs), fara nici o sansa sa ma opresc, am luat piciorul de pe frana si am tras stanga usor, desii de pe contrasens venea o coloana de masini, l-am fortat pe primul de s-a bagat putin in sant si nu stiu cum dar am avut loc toti 3 pe 2 benzi.

 

Dupa faza, vad cam la 100 de metrii un echipaj de politie cu radar, mcv-ul indreptat cu botul spre noi, si evident ca ne-au oprit pe amandoi, acestia vazand toata faza. Tiganul din e34 a venit cu tupeu la mine, ca de ce sunt asa nervos, ca de ce fac scheme pe sosea si multe alte balarii, i-am zis ca il luam cu totul daca nu faceam acele ''figuri'' dar nimic, o tinea pe a lui, nu mai zic ca presupun ca era ceva pe plan local acolo, ca numai cu telefonul la ureche a stat. Dupa cam 5 minute a venit politistul la mine, m-a pus sa semnez PV-ul si mi-a spus ca o sa-l lase fara permis. Si aia a fost, am plecat bucuros ca-l lasa pe cioroi fara carnet si surpriza azi, jegul a contestat.

 

Ce sa fac? Sa ma prezint sau e obligatoriu? Ca imi e si asa sa ma duc, cred ca o sa fie tiganiada grupa mare.

Link to comment
Share on other sites

Ce sa fac? Sa ma prezint sau e obligatoriu? Ca imi e si asa sa ma duc, cred ca o sa fie tiganiada grupa mare.

Intrebare puerila. Tu nu stii ce obligatii legale ai cand esti citat ca martor?

 

LE: Am completat.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.